Særlig Surface til erhvervsfolk har elendig batterilevetid

Batterilevetiden i Microsofts erhvervs-tablet kan blive en akilleshæl for selskabet.

Artikel top billede

Læs også:

Galleri: Første kig på Microsoft Surface

Test: Her er Surfaces svagheder og styrker

Solid arbejdshest: Surface kan vende op og ned på markedet

Microsofts Surface-tablet til erhvervsfolk, der har fået et Pro i enden, har kun halvt så lang batterilevetid som den netop lancerede Surface RT, der er baseret på ARM-arkitekturen.

Det fortæller Microsoft via den Twitter-konto, der handler om Surface.

Computerworld har testet Surface RT, og her var batterilevetiden lige godt otte timer, hvilket altså betyder, at Surface Pro maksimalt kan holde sig i live i fire timer uden et kabel til stikkontakten.

Tablet med bærbar levetid

Microsoft Pro er udrustet med den fulde version af Windows 8 og en Intel Core i5, hvilket kan være et par af begrundelserne for den halve levetid.

For at kompensere for det højere strømforbrug i Intel-arkitekturen er Surface Pro ellers forsynet med et kraftigere batteri end RT-udgaven, men det er altså stadig kun i stand til at give den halve levetid til Microsofts tablet.

Med en batterilevetid på fire timer holder Surface Pro sig nogenlunde lige så længe i live som en traditionel bærbar computer, hvilket kan blive et alvorligt ankepunkt mod tabletformatet fra Redmond-giganten, hvis Twitter-beskeden er korrekt. 

Det skriver techradar.com

Pro-udgaven kommer først til salg i USA i begyndelsen af det nye år, og prisen starter ved 899 dollar, svarende til cirka 5.200 danske kroner.

Læs også:

Galleri: Første kig på Microsoft Surface

Test: Her er Surfaces svagheder og styrker

Solid arbejdshest: Surface kan vende op og ned på markedet

Læses lige nu

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    SOS International

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S