Microsoft udskyder længe ventet opdatering - brugere raser

Microsoft udskyder længe ventet opdatering til mange brugeres store skuffelse. "Værre end ekstremt skuffet," lyder det fra en Microsoft-bruger, der har indtil videre har ventet i fem måneder.

Artikel top billede

(Foto: Mikael Rieck freelance)

Computerworld News Service: Microsofts næste opdatering af mobil-styresystemet Windows Phone 7 udkommer først en gang til næste år.

Meddelelsen fra Microsoft har ført til en flodbølge af kommentarer fra frustrerede brugere af ældre Windows-telefoner.

De brokker sig over, at de bliver nødt til at vente mindst to måneder efter lanceringen af Windows Phone 8, før også de får nogle af de nye funktioner.

Føler sig svigtet

Brugerne er frustrerede, fordi den seneste version af styresystemet, Windows Phone 8, ikke er kompatibelt med ældre telefoner, der kører Windows Phone 7.

De føler, at de som tidligere brugere af styresystemet er blevet svigtet af Microsoft og at de inden længe også vil blive forladt af udviklerne, som kan tænkes at begynde kun at udvikle til version 8.

"Jeg har det, som om jeg har spildt mine penge, og kan desværre ikke anbefale mine venner at købe Windows Phone nu, da jeg kun har haft min Lumia i et år og allerede svigtes," kommenterer en bruger.

"Skuffet. Ekstremt skuffet. Værre end ekstremt skuffet. Den første annoncering (om Windows Phone 7.8, red.) kom i juni 2012. Fem måneder senere har vi stadig ikke set skyggen af opdateringen," kommenterer en anden.

Tester, godkender og udruller

Denne nyhed kommer i sidste afsnit i et blogindlæg med titlen "En opdatering om Windows Phone 7.8," der hovedsageligt blot er en gentagelse af oplysninger om nogle af de nye funktioner, opdateringen vil give.

"Vi ved, atI er ivrige efter at få opdateringen til Windows Phone 7.8, og derfor vi vil understrege, at vi arbejder tæt sammen med vores hardware- og teleselskabs-partnere om at teste, godkende og udrulle så mange nye enheder som muligt tidligt i 2013," står der i blogindlægget.

Blogindlægget er underskrevet af Terry Myerson, der er Microsofts corporate vice president for Windows Phone.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Capgemini Danmark A/S

SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Styrelsen for Danmarks Fængsler

IT-driftskonsulent med fokus på forretningsnære løsninger

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS