Microsoft udskyder længe ventet opdatering - brugere raser

Microsoft udskyder længe ventet opdatering til mange brugeres store skuffelse. "Værre end ekstremt skuffet," lyder det fra en Microsoft-bruger, der har indtil videre har ventet i fem måneder.

Artikel top billede

(Foto: Mikael Rieck freelance)

Computerworld News Service: Microsofts næste opdatering af mobil-styresystemet Windows Phone 7 udkommer først en gang til næste år.

Meddelelsen fra Microsoft har ført til en flodbølge af kommentarer fra frustrerede brugere af ældre Windows-telefoner.

De brokker sig over, at de bliver nødt til at vente mindst to måneder efter lanceringen af Windows Phone 8, før også de får nogle af de nye funktioner.

Føler sig svigtet

Brugerne er frustrerede, fordi den seneste version af styresystemet, Windows Phone 8, ikke er kompatibelt med ældre telefoner, der kører Windows Phone 7.

De føler, at de som tidligere brugere af styresystemet er blevet svigtet af Microsoft og at de inden længe også vil blive forladt af udviklerne, som kan tænkes at begynde kun at udvikle til version 8.

"Jeg har det, som om jeg har spildt mine penge, og kan desværre ikke anbefale mine venner at købe Windows Phone nu, da jeg kun har haft min Lumia i et år og allerede svigtes," kommenterer en bruger.

"Skuffet. Ekstremt skuffet. Værre end ekstremt skuffet. Den første annoncering (om Windows Phone 7.8, red.) kom i juni 2012. Fem måneder senere har vi stadig ikke set skyggen af opdateringen," kommenterer en anden.

Tester, godkender og udruller

Denne nyhed kommer i sidste afsnit i et blogindlæg med titlen "En opdatering om Windows Phone 7.8," der hovedsageligt blot er en gentagelse af oplysninger om nogle af de nye funktioner, opdateringen vil give.

"Vi ved, atI er ivrige efter at få opdateringen til Windows Phone 7.8, og derfor vi vil understrege, at vi arbejder tæt sammen med vores hardware- og teleselskabs-partnere om at teste, godkende og udrulle så mange nye enheder som muligt tidligt i 2013," står der i blogindlægget.

Blogindlægget er underskrevet af Terry Myerson, der er Microsofts corporate vice president for Windows Phone.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Nordjylland

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Souschef til Kontor for Digitalisering og Forretningsudvikling

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Management Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland