Microsoft udskyder længe ventet opdatering - brugere raser

Microsoft udskyder længe ventet opdatering til mange brugeres store skuffelse. "Værre end ekstremt skuffet," lyder det fra en Microsoft-bruger, der har indtil videre har ventet i fem måneder.

Artikel top billede

(Foto: Mikael Rieck freelance)

Computerworld News Service: Microsofts næste opdatering af mobil-styresystemet Windows Phone 7 udkommer først en gang til næste år.

Meddelelsen fra Microsoft har ført til en flodbølge af kommentarer fra frustrerede brugere af ældre Windows-telefoner.

De brokker sig over, at de bliver nødt til at vente mindst to måneder efter lanceringen af Windows Phone 8, før også de får nogle af de nye funktioner.

Føler sig svigtet

Brugerne er frustrerede, fordi den seneste version af styresystemet, Windows Phone 8, ikke er kompatibelt med ældre telefoner, der kører Windows Phone 7.

De føler, at de som tidligere brugere af styresystemet er blevet svigtet af Microsoft og at de inden længe også vil blive forladt af udviklerne, som kan tænkes at begynde kun at udvikle til version 8.

"Jeg har det, som om jeg har spildt mine penge, og kan desværre ikke anbefale mine venner at købe Windows Phone nu, da jeg kun har haft min Lumia i et år og allerede svigtes," kommenterer en bruger.

"Skuffet. Ekstremt skuffet. Værre end ekstremt skuffet. Den første annoncering (om Windows Phone 7.8, red.) kom i juni 2012. Fem måneder senere har vi stadig ikke set skyggen af opdateringen," kommenterer en anden.

Tester, godkender og udruller

Denne nyhed kommer i sidste afsnit i et blogindlæg med titlen "En opdatering om Windows Phone 7.8," der hovedsageligt blot er en gentagelse af oplysninger om nogle af de nye funktioner, opdateringen vil give.

"Vi ved, atI er ivrige efter at få opdateringen til Windows Phone 7.8, og derfor vi vil understrege, at vi arbejder tæt sammen med vores hardware- og teleselskabs-partnere om at teste, godkende og udrulle så mange nye enheder som muligt tidligt i 2013," står der i blogindlægget.

Blogindlægget er underskrevet af Terry Myerson, der er Microsofts corporate vice president for Windows Phone.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporter til Lokal IT i Slagelse

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Nordjylland

STELLA CARE ApS

Backend-udvikler (AI-Native)

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen