Microsoft udskyder længe ventet opdatering - brugere raser

Microsoft udskyder længe ventet opdatering til mange brugeres store skuffelse. "Værre end ekstremt skuffet," lyder det fra en Microsoft-bruger, der har indtil videre har ventet i fem måneder.

Artikel top billede

(Foto: Mikael Rieck freelance)

Computerworld News Service: Microsofts næste opdatering af mobil-styresystemet Windows Phone 7 udkommer først en gang til næste år.

Meddelelsen fra Microsoft har ført til en flodbølge af kommentarer fra frustrerede brugere af ældre Windows-telefoner.

De brokker sig over, at de bliver nødt til at vente mindst to måneder efter lanceringen af Windows Phone 8, før også de får nogle af de nye funktioner.

Føler sig svigtet

Brugerne er frustrerede, fordi den seneste version af styresystemet, Windows Phone 8, ikke er kompatibelt med ældre telefoner, der kører Windows Phone 7.

De føler, at de som tidligere brugere af styresystemet er blevet svigtet af Microsoft og at de inden længe også vil blive forladt af udviklerne, som kan tænkes at begynde kun at udvikle til version 8.

"Jeg har det, som om jeg har spildt mine penge, og kan desværre ikke anbefale mine venner at købe Windows Phone nu, da jeg kun har haft min Lumia i et år og allerede svigtes," kommenterer en bruger.

"Skuffet. Ekstremt skuffet. Værre end ekstremt skuffet. Den første annoncering (om Windows Phone 7.8, red.) kom i juni 2012. Fem måneder senere har vi stadig ikke set skyggen af opdateringen," kommenterer en anden.

Tester, godkender og udruller

Denne nyhed kommer i sidste afsnit i et blogindlæg med titlen "En opdatering om Windows Phone 7.8," der hovedsageligt blot er en gentagelse af oplysninger om nogle af de nye funktioner, opdateringen vil give.

"Vi ved, atI er ivrige efter at få opdateringen til Windows Phone 7.8, og derfor vi vil understrege, at vi arbejder tæt sammen med vores hardware- og teleselskabs-partnere om at teste, godkende og udrulle så mange nye enheder som muligt tidligt i 2013," står der i blogindlægget.

Blogindlægget er underskrevet af Terry Myerson, der er Microsofts corporate vice president for Windows Phone.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S