Omstridt it-system har Rigsrevisionen på nakken

Et omstridt it-system hos politiet skal skære i antallet af dyre fridage, men Rigsrevisionen følger projektet tæt.

Artikel top billede

Det omstridte it-system Polvagt skal hjælpe politiet med at sænke antallet af særligt dyre fridage via bedre planlægning.

Men foreløbig er dokumentationen for effekten fraværende.

Det kan man læse i en rapport fra 2012 fra Rigsrevisionen, der vil følge projektet fremadrettet.

I rapporten fremgår det, at Rigsrevisionen i 2010 kunne konstatere ved Københavns Vestegns Politi, "at der i betydeligt omfang var blevet udbetalt kompensation for 'for korte fridage'." 

Kompensation for 'for korte fridage' udløses, hvis én eller flere fridage mellem to arbejdsdage er kortere end det, der er angivet i arbejdstidsaftalen for politiet. 

"Københavns Vestegns Politi oplyste, at planlægningssystemet Polvagt ville blive implementeret i 2011, og at dette system ville kunne sikre, at der kun i helt ekstraordinære situationer vil opstå 'for korte fridage' og kun efter nærmere
godkendelse," fremgår det af rapporten.

Men den nye revision viste, at der ikke var dokumentation for den ønskede virkning. 

Polvagt implementeret - dokumentation mangler

"Revisionen viste desuden, at Polvagt og et tilhørende planlægningskoncept i løbet af 2011 var implementeret i alle politikredse, bortset fra Grønland," konstaterer Rigsrevisionen.

"Rigspolitiet havde løbende fulgt op på anvendelsen af konceptet, men ved revisionens afslutning i maj 2012 forelå der fortsat ikke data, der gjorde det muligt at afgøre, om konceptet - som tilsigtet - havde ført til færre "for korte fridage"," hedder det i rapporten fra 2012

Det skyldes blandt andet, at medarbejderne hidtil kun er blevet kompenseret, hvis de har anmodet om det, og at anmodningerne kunne ske flere måneder efter, de var opstået, forklares det.

Rigspolitiet har oplyst, at konceptet vil blive tilrettet, så det bliver muligt at kompensere medarbejderne automatisk, når de har haft en "for kort fridag".

Med denne ændring vil det blive muligt at trække aktuelle data vedrørende antallet af "for korte fridage", hedder det.

"Rigsrevisionen vil fortsat følge udviklingen i planlægningskonceptet og anvendelsen af Polvagt," skriver Rigsrevisionen afslutningsvis.

Læs politiets udlægning af sagen på næste side.

Sådan vil it-system spare penge

Hos Rigspolitiet erkender man, at man bøvlede med for mange dyre fridage, hvor betjente ikke havde nok timer fri i træk.

Men det bliver nu begrænset med det nye Polvagt-system, oplyser man.

"At vi for nogle år siden havde en hel del for korte fridage i politiet, skyldtes blandt andet, at vi ikke havde Polvagt, som kunne hjælpe os med at holde øje med, om en fridag blev for kort, når vagtplanerne blev lavet," forklarer Rigspolitiets forhandlingschef Anne Braad.

Det betød, at nogle fridage blev for korte allerede i planlægningsfasen - altså kunne alene en bedre planlægning dæmme op for de dyre fridage.

Bremses af Polvag

"I dag ser billedet meget anderledes ud. Det er ikke længere muligt at planlægge for korte fridage - hvis man prøver, bliver man bremset af Polvagt", udtaler Anne Braad.

Rigspolitiet oplyser, at it-systemet Polvagt indgår i et overordnet planlægnings- og styringskoncept for tjenesteplanlægning i Dansk Politi med det sigte, at der skal bruges færre ressourcer på kompensationstimer og planlægning.

I relation til for korte fridage, forhindrer Polvagt altså konkret, at man i planlægningen kommer til at ramme de "for korte fridage".

Politiet bekræfter oplysninger i Rigsrevisionens rapport, at medarbejdere i Dansk Politi forud for implementeringen af Polvagt er blevet kompenseret for et antal for korte fridage fra forudgående år, som et resultat af en nærmere fortolkning af arbejdstidsreglerne.

Politiet: Tidligere dyre fridage skyldes ikke Polvagt

Men i enkelte kredse - Sydøstjylland og Vestegnen - er omfanget af for korte fridage først blevet udredt efter implementeringen af Polvagt, og der kan derfor ikke siges, at være en sammenhæng mellem disse og Polvagt som tjenesteplanlægningsværktøj, understreger politiet.

Desuden peger politiet på tal, der viser, at antallet af kompensationstimer fra for korte fridage er reduceret væsentligt i de senere år.

Det er Rigspolitiets vurdering, at dette fald kan tilskrives implementeringen af tjenesteplanlægningskonceptet, herunder anvendelsen af Polvagt.

Endelig angående den manglende dokumentationen, som Rigsrevisionen beskrev, er det korrekt, at Rigspolitiet pt. er ved at udvikle en rapport, der skal automatisere den manuelle proces med godkendelse af de for korte fridage, der opstår som følge af ændringer i den planlagte tjeneste.

Denne tilretning har dog ikke nogen sammenhæng med Polvagt som tjenesteplanlægningsværktøj, oplyser politiet afslutningsvis.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job