Langsomt it-system trynet af Excel i danske fængsler

Teknisk bøvl betød, at fængsler skulle lade planlægningen foregå i Excel og så efterfølgende indtaste denne i et lidt for langsomt it-system.

Artikel top billede

En rapport fra Rigsrevisionen afslører, at der har været problemer i forbindelse med et dansk it-system hos Kriminalforsorgen.

"Revisionen af Kriminalforsorgen viste, at der var en række uhensigtsmæssigheder ved Statsfængslet i Vridsløselilles vagtplanlægning og sygeberedskab," hedder det i rapporten.

Revisionen viste blandt andet, at fængslets vagtplanlægning "kun i begrænset omfang var systemunderstøttet."

Det "nuværende vagtplanlægningssystem blev skønnet for langsomt til de store fængsler", og at nogle regler omkring arbejdstid ikke blev overholdt, hedder det videre.

"Rigsrevisionen anbefalede, at fængslet og Kriminalforsorgen sammen gennemgår fængslets procedure for vagtplanlægning, og at det ved gennemgangen undersøges, om selve planlægningsprocessen kan effektiviseres, og om der kan opnås en bedre udnyttelse af fængslets resurser ved en anden/bedre planlægning," hedder det i rapporten.

Mystik om langsomt it-system

Hos Kriminalforsorgen oplyser man, at det er firmaet Interflex, der har leveret vagtplanlægning og tidsregistreringssystemet til myndigheden.

Imidlertid kan Kriminalforsorgen i første omgang ikke svare på, hvorfor det "nuværende vagtplanlægningssystem blev skønnet for langsomt til de store fængsler."

"Jeg har undersøgt spørgsmålet, og Direktoratet er desværre ikke bekendt med nærmere oplysninger om den formulering, der er gengivet i Rigsrevisionens rapport," lyder det i et skriftligt svar fra en medarbejder hos Direktoratet for Kriminalforsorgen i december 2012.

Og hos leverandøren kan eller vil man åbenbart heller ikke kaste mere lys over sagen.

"Vi har nu haft kontakt til Kriminalforsorgen, og har på baggrund af denne kontakt ingen kommentarer til artiklen ud over, at vi må henvise til kommentaren fra XXX (navn fjernet af redaktionen) Direktoratet for Kriminalforsorgen," lyder det fra Helen Hagensten Jørgensen fra Interflex Tidssystemer.

Siden blev Computerworld gjort bekendt med, at der rent faktisk findes et dokument hos Kriminalforsorgen, der belyser it-systemets langsommelighed lidt mere.

Lav jeres planlægning i Excel

For den den 7. januar 2013 beder Computerworld Kriminalforsorgen sende Computerworld et brev, der skulle være sendt fra Kriminalforsorgen til Rigsrevisionen den 14. februar 2012.

Den 4. februar 2013 sendes brevet så til Computerworld. Af brevet finder man lidt mere information omkring årsagerne bag, at it-systemet skulle være langtsomt.

"Da VAT-systemet er et meget komplekst system, betyder det, at systemet til tider arbejder langsomt, særligt i forbindelse med medarbejdernes "ønske-vagtplanlægning"," står der i brevet.

Og nok så bemærkelsesmæssigt fremgår det, hvad direktoratet har anbefalet landets store fængsler i den forbindelse:

"Derfor har Direktoratet anbefalet de store fængsler, at lade planlægningen foregå i Excel og så efterfølgende indtaste denne i VAT-systemet," står der i brevet.

Der arbejdes dog fortsat på at gøre systemet og hermed
vagtplanlægningen hurtigere, understreger man dog også.

Og i følgeskrivelsen til brevet skriver Kriminalforsorgen nu til Computerworld, at "..Rigsrevisionens bemærkninger om vagtplanlægningssystemet VAT beror på en gennemgang hos Statsfængslet i Vridsløselille, og at statsfængslet i 2013 vil gennemføre et projekt med henblik på at anvende VAT-systemet fuldt ud til understøttelse af vagtplanlægning."

"Det bemærkes, at det er direktoratets vurdering, at vagtplanlægningssystemet generelt fungerer tilfredsstillende og understøtter krav i forbindelse med vagtplanlægning," slutter Kriminalforsorgen skrivelsen.

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S