Langsomt it-system trynet af Excel i danske fængsler

Teknisk bøvl betød, at fængsler skulle lade planlægningen foregå i Excel og så efterfølgende indtaste denne i et lidt for langsomt it-system.

Artikel top billede

En rapport fra Rigsrevisionen afslører, at der har været problemer i forbindelse med et dansk it-system hos Kriminalforsorgen.

"Revisionen af Kriminalforsorgen viste, at der var en række uhensigtsmæssigheder ved Statsfængslet i Vridsløselilles vagtplanlægning og sygeberedskab," hedder det i rapporten.

Revisionen viste blandt andet, at fængslets vagtplanlægning "kun i begrænset omfang var systemunderstøttet."

Det "nuværende vagtplanlægningssystem blev skønnet for langsomt til de store fængsler", og at nogle regler omkring arbejdstid ikke blev overholdt, hedder det videre.

"Rigsrevisionen anbefalede, at fængslet og Kriminalforsorgen sammen gennemgår fængslets procedure for vagtplanlægning, og at det ved gennemgangen undersøges, om selve planlægningsprocessen kan effektiviseres, og om der kan opnås en bedre udnyttelse af fængslets resurser ved en anden/bedre planlægning," hedder det i rapporten.

Mystik om langsomt it-system

Hos Kriminalforsorgen oplyser man, at det er firmaet Interflex, der har leveret vagtplanlægning og tidsregistreringssystemet til myndigheden.

Imidlertid kan Kriminalforsorgen i første omgang ikke svare på, hvorfor det "nuværende vagtplanlægningssystem blev skønnet for langsomt til de store fængsler."

"Jeg har undersøgt spørgsmålet, og Direktoratet er desværre ikke bekendt med nærmere oplysninger om den formulering, der er gengivet i Rigsrevisionens rapport," lyder det i et skriftligt svar fra en medarbejder hos Direktoratet for Kriminalforsorgen i december 2012.

Og hos leverandøren kan eller vil man åbenbart heller ikke kaste mere lys over sagen.

"Vi har nu haft kontakt til Kriminalforsorgen, og har på baggrund af denne kontakt ingen kommentarer til artiklen ud over, at vi må henvise til kommentaren fra XXX (navn fjernet af redaktionen) Direktoratet for Kriminalforsorgen," lyder det fra Helen Hagensten Jørgensen fra Interflex Tidssystemer.

Siden blev Computerworld gjort bekendt med, at der rent faktisk findes et dokument hos Kriminalforsorgen, der belyser it-systemets langsommelighed lidt mere.

Lav jeres planlægning i Excel

For den den 7. januar 2013 beder Computerworld Kriminalforsorgen sende Computerworld et brev, der skulle være sendt fra Kriminalforsorgen til Rigsrevisionen den 14. februar 2012.

Den 4. februar 2013 sendes brevet så til Computerworld. Af brevet finder man lidt mere information omkring årsagerne bag, at it-systemet skulle være langtsomt.

"Da VAT-systemet er et meget komplekst system, betyder det, at systemet til tider arbejder langsomt, særligt i forbindelse med medarbejdernes "ønske-vagtplanlægning"," står der i brevet.

Og nok så bemærkelsesmæssigt fremgår det, hvad direktoratet har anbefalet landets store fængsler i den forbindelse:

"Derfor har Direktoratet anbefalet de store fængsler, at lade planlægningen foregå i Excel og så efterfølgende indtaste denne i VAT-systemet," står der i brevet.

Der arbejdes dog fortsat på at gøre systemet og hermed
vagtplanlægningen hurtigere, understreger man dog også.

Og i følgeskrivelsen til brevet skriver Kriminalforsorgen nu til Computerworld, at "..Rigsrevisionens bemærkninger om vagtplanlægningssystemet VAT beror på en gennemgang hos Statsfængslet i Vridsløselille, og at statsfængslet i 2013 vil gennemføre et projekt med henblik på at anvende VAT-systemet fuldt ud til understøttelse af vagtplanlægning."

"Det bemærkes, at det er direktoratets vurdering, at vagtplanlægningssystemet generelt fungerer tilfredsstillende og understøtter krav i forbindelse med vagtplanlægning," slutter Kriminalforsorgen skrivelsen.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Everllence

Senior Embedded Software Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Proces Driver i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S