Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Styrelse: Derfor smed vi hundedyrt it-system ud

Faktisk var det en klog beslutning at hive stikket til milliondyrt it-system, forklarer sekretariatschef.

Læs også: Statens dropper it-system: Millioner er tabt

Staten har valgt at droppe et it-system, der har kostet millioner af kroner.

Men faktisk er beslutningen den rigtige. 

Det fortæller Paul Martin Olsen, der er sekretariatschef hos Statens Administration, der "arvede" systemet.

"Det har kostet 19 millioner inklusive interne timer til dem der har arbejdet med systemet gennem årene," fortæller han til Computerworld om opgørelsen.

Chefen oplyser, at siden i sommers har "vi sideløbende sat nogle af vores egne folk til at kigge på de her ting og få nogle af vores systemer fra Wang-servere over på en mere moderne driftform."

Du kan læse mere om Wang-serverne her.

Nyt fortroligt aktstykke om sagen

Imidlertid spøger et aktstykke fortsat i kulissen.

For angiveligt skulle Folketinget have modtaget et aktstykke om sagen, men af fortrolighedsårsager forbliver det hemmeligstemplet.

"Det eneste som står i det akstykke, som du ikke har oplysninger om, det er nogle ting vedrørende leverandørerne, som vi har vurderet ikke kan være offentligt. Så det er en beskyttelse af leverandøren," forklarer Paul Martin Olsen.

Han oplyser videre, at der ikke er nogen planer om at kræve bod af leverandøren.

Pengene er afskrevet?

"Ja, det fremgår jo også af det, som Rigsrevisionen har fået."

"Det er kort og godt et projekt, som vi har arvet, og som man har brugt 12 millioner kroner (plus eget timeforbrug, red.) på."

"Og som man kan sige, at det kom der ikke noget it-system ud af. Og når man så kunne se, at leverandøren ikke kunne levere, så valgte vi så at sige: Stop det i tide."

"Og det er jo desværre det, som ikke er sket ved mange andre it-projekter, der er man jo bare fortsat og har brugt flere og flere penge uden at få noget ud af det," lyder det fra Paul Martin Olsen.

Han fortæller, at skyldsspørgsmålet på projekter, som har kørt længe, kan være vanskeligt at afgøre.

Leverandøren og den som har bestilt, vil ofte pege på modparten som årsag til problemet.

"Og nogle gange så er det jo nok midt imellem," siger han.

Læs reaktion fra leverandøren på systemet senere her på Computerworld.dk




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere