Marketingstunt giver bagslag for Microsoft

Et forsøg på at stampe negativ omtale af Android op af jorden ved hjælp af Twitter er gået grueligt galt for Microsoft. Læs her nogle af reaktionerne fra rasende Android-brugere.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft er sandsynligvis på udkig efter en chef for Twitter-kontoen for Windows Phone, efter at et forsøg på at crowdsource en smædekampagne mod Android har givet seriøst bagslag. Kampagnen har i stedet resulteret i en syndflod af tweets med kritik af Windows Phone, Windows, Microsoft og ikke mindst dette fejlslåede marketingstunt.

Den pågældende tweet fra Microsofts Windows Phone Twitter-konto bad Android-brugere om at dele deres værste erfaringer med malware på deres mobile enheder. Som tak for hjælpen blev der lokket med en ikke nærmere beskrevet præmie.

Men Twitter-kontoens læsere begyndte i stedet hurtigt at angribe Microsoft, Windows Phone (heriblandt dets mangel på apps) samt ikke mindst selve forsøget på at skabe negativ omtale af Android.

Den dårlige reaktion blev dog i første omgang ignoreret.
Den oprindelige tweet lyder oversat til dansk: "Har du en skrækhistorie om malware på Android? Svar med #DroidRage om din bedste/værste historie, så har vi måske en gave til dig med ønske om god bedring."

Følgende er et lille udpluk af reaktionerne på dette overordentligt fejlslåede marketingstunt:

Crazy Canuck Coder ‏@CrazyCanuckCodr: "Seriøst, Microsoft? #DroidRage? Hvordan går det med salget af Windows 8?"

Justin @SynisterWolf: "Jeg hader bare, når min Android ikke fryser eller genstarter hele tiden. Jeg savner virkelig min blå skærm @windowsphone."

D Saif ‏@DSaifAndroid: "Jeg forsøgte at købe en Nexus 4, men den er så populær, at den ikke er til at opdrive! Jeg ville ønske, den var mindre populær ligesom Windows Phone."

Will Turner ‏@WTWV: "Det er utroligt... af alle selskaber... $MSFT anklager et andet styresystem angående malware. Ha!"

Tom Dustin ‏@Tomdustin: "Android tillader ikke, at jeg installerer farlig software fra usikre kilder. Hvorfor kan du ikke være mere ligesom Windows?"

Always Android ‏@AlwaysAndroiD: "Der er så mange apps på @GooglePlay, at jeg nogle gange får #DroidRage i forsøget på at regne ud, hvilke jeg helst vil downloade."

Khaver Siddiqi ‏@thekarachikid: "#droidrage er hvad #windows finder på, når de har for meget #ballmerrage."

Barry ‏@phosjaw: "Førstepræmien er en Windows-telefon, andenpræmien er TO Windows-telefoner"

Også webstedet Android Central slår igen. Android Central ‏@androidcentral: "Ups. Aktiverede lige endnu en million enheder i dag. Det er jeg ked af @windowsphone" og "Hånden op, hvis du døjede med Windows Mobile 5. Eller Windows Mobile 6. Eller Windows Mobile 6.5."

Sikemapleton ‏@sikemapleton: "Har aldrig haft dette såkaldte #DroidRage, men har rigelig #WindowsRage, når min stationære og bærbare BSOD'er hver anden dag."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird