Marketingstunt giver bagslag for Microsoft

Et forsøg på at stampe negativ omtale af Android op af jorden ved hjælp af Twitter er gået grueligt galt for Microsoft. Læs her nogle af reaktionerne fra rasende Android-brugere.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft er sandsynligvis på udkig efter en chef for Twitter-kontoen for Windows Phone, efter at et forsøg på at crowdsource en smædekampagne mod Android har givet seriøst bagslag. Kampagnen har i stedet resulteret i en syndflod af tweets med kritik af Windows Phone, Windows, Microsoft og ikke mindst dette fejlslåede marketingstunt.

Den pågældende tweet fra Microsofts Windows Phone Twitter-konto bad Android-brugere om at dele deres værste erfaringer med malware på deres mobile enheder. Som tak for hjælpen blev der lokket med en ikke nærmere beskrevet præmie.

Men Twitter-kontoens læsere begyndte i stedet hurtigt at angribe Microsoft, Windows Phone (heriblandt dets mangel på apps) samt ikke mindst selve forsøget på at skabe negativ omtale af Android.

Den dårlige reaktion blev dog i første omgang ignoreret.
Den oprindelige tweet lyder oversat til dansk: "Har du en skrækhistorie om malware på Android? Svar med #DroidRage om din bedste/værste historie, så har vi måske en gave til dig med ønske om god bedring."

Følgende er et lille udpluk af reaktionerne på dette overordentligt fejlslåede marketingstunt:

Crazy Canuck Coder ‏@CrazyCanuckCodr: "Seriøst, Microsoft? #DroidRage? Hvordan går det med salget af Windows 8?"

Justin @SynisterWolf: "Jeg hader bare, når min Android ikke fryser eller genstarter hele tiden. Jeg savner virkelig min blå skærm @windowsphone."

D Saif ‏@DSaifAndroid: "Jeg forsøgte at købe en Nexus 4, men den er så populær, at den ikke er til at opdrive! Jeg ville ønske, den var mindre populær ligesom Windows Phone."

Will Turner ‏@WTWV: "Det er utroligt... af alle selskaber... $MSFT anklager et andet styresystem angående malware. Ha!"

Tom Dustin ‏@Tomdustin: "Android tillader ikke, at jeg installerer farlig software fra usikre kilder. Hvorfor kan du ikke være mere ligesom Windows?"

Always Android ‏@AlwaysAndroiD: "Der er så mange apps på @GooglePlay, at jeg nogle gange får #DroidRage i forsøget på at regne ud, hvilke jeg helst vil downloade."

Khaver Siddiqi ‏@thekarachikid: "#droidrage er hvad #windows finder på, når de har for meget #ballmerrage."

Barry ‏@phosjaw: "Førstepræmien er en Windows-telefon, andenpræmien er TO Windows-telefoner"

Også webstedet Android Central slår igen. Android Central ‏@androidcentral: "Ups. Aktiverede lige endnu en million enheder i dag. Det er jeg ked af @windowsphone" og "Hånden op, hvis du døjede med Windows Mobile 5. Eller Windows Mobile 6. Eller Windows Mobile 6.5."

Sikemapleton ‏@sikemapleton: "Har aldrig haft dette såkaldte #DroidRage, men har rigelig #WindowsRage, når min stationære og bærbare BSOD'er hver anden dag."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job