Slut med gratis Google Apps - fra nu af skal du betale

Google afskaffer den gratis udgave af den webbaserede kontorpakke for nye brugere.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Google har nu helt droppet den gratis udgave af den webbaserede kontorpakke Google Apps til små virksomheder, med den forklaring at selskabet vil skabe en stærkere og mere ensartet oplevelse for erhvervsbrugere.

Ifølge Google skal selv små virksomheder med 10 eller færre medarbejdere fremover betale for at bruge Google Apps, som ellers hidtil har været gratis for denne kategori af brugere.

Erhvervsudgaven koster nu for alle virksomheder fire euro (knap 30 kroner) per bruger om måneden eller 40 euro (knap 300 kroner) per bruger om året.

Google Apps vil dog fortsat være gratis for individuelle brugere og virksomheder, der i forvejen bruger den gratis standardudgave, ligesom alle de forskellige tjenester vil være tilgængelige hver for sig for private brugere ved oprettelse af en almindelig Google-konto.

Google Apps for Business

Selskabets betalte løsning, Google Apps for Business, tilbyder e-mail, kalender og kontorprogrammer som en samlet tjeneste, der kan bruges på private domænenavne og inkluderer telefonsupport døgnet rundt.

Den indeholder også funktioner såsom arkivering og mulighed for tilkøb af ekstra lagerplads.

Selskabet offentliggør ikke, hvor mange brugere løsningen har, men oplyste sidste år i et blogindlæg, at den på daværende tidspunkt havde 40 millioner brugere, selvom størstedelen af dem menes at være gratisbrugere.

Google Apps konkurrerer med Microsofts webbaserede kontorpakke, Office 365, som tilbyder e-mail samt udgaver af Word, PowerPoint og Excel til priser fra 36,50 kroner per bruger om måneden. Office 365 integreres i stigende grad med de almindelige udgaver af Microsofts kontorprogrammer i Office-pakke.

'Millioner af virksomheder'

I et blogindlæg torsdag skriver Clay Bavor, der er produktchef for Google Apps, at løsningen bruges af "millioner af virksomheder."

Bavor forklarer her, at afskaffelsen af gratisudgaven vil hjælpe til at fjerne eventuel forvirring angående Googles forskellige løsninger og føre til en bedre oplevelse for erhvervsbrugerne, der "hurtigt vokser fra standardudgaven."

Google bejler også til erhvervslivet med andre produkter.

Det inkluderer en tjeneste, der gør det muligt for en virksomhed at udgive mobil-apps til Android til intern brug i sin egen udgave af app-butikken Google Play.

Herudover tilbyder Google adskillige terabyte af online-lagerplads til erhverv.

Siden lanceringen af den betalte udgave af Google Apps i 2007 har Google gradvist reduceret, hvor stor en virksomhed kan være og stadig benytte den gratis udgave.

I 2009 var grænsen fastsat til 50 brugere og blev i 2011 sat ned til 10 brugere, før muligheden nu helt er afskaffet.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job