Masseanholdelse for milliard-svindel på Facebook

10 mistænkte er blevet anholdt for at snyde sig til følsomme oplysninger på Facebook. Snyderiet løber op i den nette sum af knap fem milliarder gode danske kroner.

Artikel top billede

Læs også:

Sådan fupper smarte svindlere dig på Facebook

50.000 danskere fuppet på Facebook i påsken

Dine Facebook-venner er farlige

De amerikanske myndigheder beretter nu, at der er anholdt 10 personer, som er mistænkt i en svindelsag, hvor de står anklaget for at have snydt for ikke mindre end 4,8 milliarder kroner.

Der er foretaget arrestationer i en stribe lander fra USA over England og til Kroatien, New Zealand og Peru.

Snyderiet begyndte helt tilbage i oktober 2010.

Det skriver blandt andet BBC.

Banden har ifølge oplysninger fra FBI benyttet sig af botnet og malware til at stjæle kreditkortoplysninger, bankkonti og andre personlige oplysninger fra ofrene.

Facebook har samarbejdet med de amerikanske myndigheder for at afsløre metoderne til svindlen og med at identificere hvilke brugere, der er blevet ramt.

11 millioner pc'er indblandet

Et botnet er et netværk af computere, der er blevet inficeret med en virus, der gør det muligt for it-kriminelle at fjernstyre dem.

I dette angreb er 11 millioner computere blevet misbrugt og kompromitteret med ondsindet software, blandt andet ormen Yahos, der er i stand til at sprede sig via beskeder og chat-sessioner på eksempelvis Skype, Messenger eller Facebook.

Verdens største sociale netværk er ikke fremmed overfor kriminalitet.

En af de mest almindelige former for snyderi på Facebook er phishing-angreb, hvor kriminelle forsøger at snyde personlige oplysninger ud af sine ofre.

Læs også:

Sådan fupper smarte svindlere dig på Facebook

50.000 danskere fuppet på Facebook i påsken

Dine Facebook-venner er farlige

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S