Masseanholdelse for milliard-svindel på Facebook

10 mistænkte er blevet anholdt for at snyde sig til følsomme oplysninger på Facebook. Snyderiet løber op i den nette sum af knap fem milliarder gode danske kroner.

Artikel top billede

Læs også:

Sådan fupper smarte svindlere dig på Facebook

50.000 danskere fuppet på Facebook i påsken

Dine Facebook-venner er farlige

De amerikanske myndigheder beretter nu, at der er anholdt 10 personer, som er mistænkt i en svindelsag, hvor de står anklaget for at have snydt for ikke mindre end 4,8 milliarder kroner.

Der er foretaget arrestationer i en stribe lander fra USA over England og til Kroatien, New Zealand og Peru.

Snyderiet begyndte helt tilbage i oktober 2010.

Det skriver blandt andet BBC.

Banden har ifølge oplysninger fra FBI benyttet sig af botnet og malware til at stjæle kreditkortoplysninger, bankkonti og andre personlige oplysninger fra ofrene.

Facebook har samarbejdet med de amerikanske myndigheder for at afsløre metoderne til svindlen og med at identificere hvilke brugere, der er blevet ramt.

11 millioner pc'er indblandet

Et botnet er et netværk af computere, der er blevet inficeret med en virus, der gør det muligt for it-kriminelle at fjernstyre dem.

I dette angreb er 11 millioner computere blevet misbrugt og kompromitteret med ondsindet software, blandt andet ormen Yahos, der er i stand til at sprede sig via beskeder og chat-sessioner på eksempelvis Skype, Messenger eller Facebook.

Verdens største sociale netværk er ikke fremmed overfor kriminalitet.

En af de mest almindelige former for snyderi på Facebook er phishing-angreb, hvor kriminelle forsøger at snyde personlige oplysninger ud af sine ofre.

Læs også:

Sådan fupper smarte svindlere dig på Facebook

50.000 danskere fuppet på Facebook i påsken

Dine Facebook-venner er farlige

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS