Masseanholdelse for milliard-svindel på Facebook

10 mistænkte er blevet anholdt for at snyde sig til følsomme oplysninger på Facebook. Snyderiet løber op i den nette sum af knap fem milliarder gode danske kroner.

Artikel top billede

Læs også:

Sådan fupper smarte svindlere dig på Facebook

50.000 danskere fuppet på Facebook i påsken

Dine Facebook-venner er farlige

De amerikanske myndigheder beretter nu, at der er anholdt 10 personer, som er mistænkt i en svindelsag, hvor de står anklaget for at have snydt for ikke mindre end 4,8 milliarder kroner.

Der er foretaget arrestationer i en stribe lander fra USA over England og til Kroatien, New Zealand og Peru.

Snyderiet begyndte helt tilbage i oktober 2010.

Det skriver blandt andet BBC.

Banden har ifølge oplysninger fra FBI benyttet sig af botnet og malware til at stjæle kreditkortoplysninger, bankkonti og andre personlige oplysninger fra ofrene.

Facebook har samarbejdet med de amerikanske myndigheder for at afsløre metoderne til svindlen og med at identificere hvilke brugere, der er blevet ramt.

11 millioner pc'er indblandet

Et botnet er et netværk af computere, der er blevet inficeret med en virus, der gør det muligt for it-kriminelle at fjernstyre dem.

I dette angreb er 11 millioner computere blevet misbrugt og kompromitteret med ondsindet software, blandt andet ormen Yahos, der er i stand til at sprede sig via beskeder og chat-sessioner på eksempelvis Skype, Messenger eller Facebook.

Verdens største sociale netværk er ikke fremmed overfor kriminalitet.

En af de mest almindelige former for snyderi på Facebook er phishing-angreb, hvor kriminelle forsøger at snyde personlige oplysninger ud af sine ofre.

Læs også:

Sådan fupper smarte svindlere dig på Facebook

50.000 danskere fuppet på Facebook i påsken

Dine Facebook-venner er farlige

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo