Dansk top-CIO: Her er største udfordring ved at skifte til Drupal

Interview: Et omfattende skifte af mediehuset Allers medie-platform til open source giver udfordringer for it-afdelingen. Se her, hvordan it-direktør Svend Erik Hansen griber opgaven an.

Artikel top billede

(Foto: © Jesper Sunesen)

Læs også:
ISS: Disse store it-udviklingsprojekter vil vi satse på

Drupal knalder nødbremsen i for lancering af ny version

Aller koncentrerer nu alle kræfter på at få udviklingen til at glide.

Udskiftningen fra licensbaserede Sitecore til open source-platformen Drupal er skudt i gang.

Og virksomhedens største udfordring er at etablere et netværk af Drupal-udviklere, så arbejdsopgaverne kan skaleres dynamisk, når der er behov for det.

"Vores største udfordringer er at kunne levere endnu hurtigere respons til vores forretninger og kunne være mere fleksible i forhold til udvikling af nye ting i forretningen," siger it-direktør Svend Erik Hansen.

For it-direktøren handler det om at kunne imødekomme de stadig større krav om at kunne eksekvere hurtigt i et marked, som er præget af mediebranchens krav om hurtig omstilling.

Samtidig sker skiftet af platform for at sikre en ensartet udviklingsplatform og for at holde udgifterne nede.

Mediebranchen kræver dynamisk udvikling

It-direktøren fremhæver evnen til at kunne eksekvere hurtigst, som den absolut største udfordring for it-afdelingen.

"Mediebranchen bevæger sig så hurtigt, at der bliver stillet stadig større krav om respons med det samme," siger Svend Erik Hansen.

"Det betyder, at vi indenfor én uges tid skal kunne have et projekt, en løsning eller en leverance i gang eller færdigt."

Al begyndelse er svær,, siges det, og skiftet til ny platform er ingen undtagelse.

"Vores forretningsenheder begynder at efterlyse nye moduler. Der skal være høj performance og eksekveres med det samme. Det er en udfordring med 35 sites i alt," siger Svend Erik Hansen.

Det handler om skalerbarhed

Allers it-afdeling beskæftiger i øjeblikket 46 medarbejdere, hvoraf halvdelen af medarbejderne arbejder med udvikling og optimering. Den anden halvdel arbejder med klassisk drift og support.

"Vi indledte arbejdet med at skabe et dynamisk og skalerbart netværk i november 2012. Det drejer sig om at have både freelancere og faste leverandører, der kan levere i forhold til vores krav," siger Svend Erik Hansen.

Det er naturligvis Drupal-kompetencer, som Svend Erik Hansen leder efter, men også andre specielle områder efterlyses.

"Det er specielle kompetencer indenfor områder som for eksempel apps, payment walls og smart-tv løsninger, vi i øjeblikket kigger på," siger Svend Erik Hansen.

Mangler kvalificeret arbejdskraft

Det er ikke let at finde de rigtige medarbejdere, og Aller har svært ved at finde kvalificeret dansk arbejdskraft.

Det er samtidig en udfordring, fordi Drupal-udviklerne er eftertragtede.

"Vi stiller store krav til kandidaternes niveau og erfaring. Og vi kigger samtidig meget på, om vedkommende kan overlevere erfaringer til vores eksisterende stab," siger Svend Erik Hansen og fortsætter:

"Den seneste freelance-ansættelse er faktisk en amerikaner, som er blevet fløjet ind,"

It-direktøren forventer, at arbejdet med at skifte platform er færdiggjort inden udgangen af sommeren.

Læs også:
ISS: Disse store it-udviklingsprojekter vil vi satse på

Drupal knalder nødbremsen i for lancering af ny version

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S