Dansk top-CIO: Her er største udfordring ved at skifte til Drupal

Interview: Et omfattende skifte af mediehuset Allers medie-platform til open source giver udfordringer for it-afdelingen. Se her, hvordan it-direktør Svend Erik Hansen griber opgaven an.

Artikel top billede

(Foto: © Jesper Sunesen)

Læs også:
ISS: Disse store it-udviklingsprojekter vil vi satse på

Drupal knalder nødbremsen i for lancering af ny version

Aller koncentrerer nu alle kræfter på at få udviklingen til at glide.

Udskiftningen fra licensbaserede Sitecore til open source-platformen Drupal er skudt i gang.

Og virksomhedens største udfordring er at etablere et netværk af Drupal-udviklere, så arbejdsopgaverne kan skaleres dynamisk, når der er behov for det.

"Vores største udfordringer er at kunne levere endnu hurtigere respons til vores forretninger og kunne være mere fleksible i forhold til udvikling af nye ting i forretningen," siger it-direktør Svend Erik Hansen.

For it-direktøren handler det om at kunne imødekomme de stadig større krav om at kunne eksekvere hurtigt i et marked, som er præget af mediebranchens krav om hurtig omstilling.

Samtidig sker skiftet af platform for at sikre en ensartet udviklingsplatform og for at holde udgifterne nede.

Mediebranchen kræver dynamisk udvikling

It-direktøren fremhæver evnen til at kunne eksekvere hurtigst, som den absolut største udfordring for it-afdelingen.

"Mediebranchen bevæger sig så hurtigt, at der bliver stillet stadig større krav om respons med det samme," siger Svend Erik Hansen.

"Det betyder, at vi indenfor én uges tid skal kunne have et projekt, en løsning eller en leverance i gang eller færdigt."

Al begyndelse er svær,, siges det, og skiftet til ny platform er ingen undtagelse.

"Vores forretningsenheder begynder at efterlyse nye moduler. Der skal være høj performance og eksekveres med det samme. Det er en udfordring med 35 sites i alt," siger Svend Erik Hansen.

Det handler om skalerbarhed

Allers it-afdeling beskæftiger i øjeblikket 46 medarbejdere, hvoraf halvdelen af medarbejderne arbejder med udvikling og optimering. Den anden halvdel arbejder med klassisk drift og support.

"Vi indledte arbejdet med at skabe et dynamisk og skalerbart netværk i november 2012. Det drejer sig om at have både freelancere og faste leverandører, der kan levere i forhold til vores krav," siger Svend Erik Hansen.

Det er naturligvis Drupal-kompetencer, som Svend Erik Hansen leder efter, men også andre specielle områder efterlyses.

"Det er specielle kompetencer indenfor områder som for eksempel apps, payment walls og smart-tv løsninger, vi i øjeblikket kigger på," siger Svend Erik Hansen.

Mangler kvalificeret arbejdskraft

Det er ikke let at finde de rigtige medarbejdere, og Aller har svært ved at finde kvalificeret dansk arbejdskraft.

Det er samtidig en udfordring, fordi Drupal-udviklerne er eftertragtede.

"Vi stiller store krav til kandidaternes niveau og erfaring. Og vi kigger samtidig meget på, om vedkommende kan overlevere erfaringer til vores eksisterende stab," siger Svend Erik Hansen og fortsætter:

"Den seneste freelance-ansættelse er faktisk en amerikaner, som er blevet fløjet ind,"

It-direktøren forventer, at arbejdet med at skifte platform er færdiggjort inden udgangen af sommeren.

Læs også:
ISS: Disse store it-udviklingsprojekter vil vi satse på

Drupal knalder nødbremsen i for lancering af ny version

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelev til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommadoen i Ballerup

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Experienced SAP S/4HANA consultant - Financial accounting

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    D&A Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car