Dansk top-CIO: Her er største udfordring ved at skifte til Drupal

Interview: Et omfattende skifte af mediehuset Allers medie-platform til open source giver udfordringer for it-afdelingen. Se her, hvordan it-direktør Svend Erik Hansen griber opgaven an.

Artikel top billede

(Foto: © Jesper Sunesen)

Læs også:
ISS: Disse store it-udviklingsprojekter vil vi satse på

Drupal knalder nødbremsen i for lancering af ny version

Aller koncentrerer nu alle kræfter på at få udviklingen til at glide.

Udskiftningen fra licensbaserede Sitecore til open source-platformen Drupal er skudt i gang.

Og virksomhedens største udfordring er at etablere et netværk af Drupal-udviklere, så arbejdsopgaverne kan skaleres dynamisk, når der er behov for det.

"Vores største udfordringer er at kunne levere endnu hurtigere respons til vores forretninger og kunne være mere fleksible i forhold til udvikling af nye ting i forretningen," siger it-direktør Svend Erik Hansen.

For it-direktøren handler det om at kunne imødekomme de stadig større krav om at kunne eksekvere hurtigt i et marked, som er præget af mediebranchens krav om hurtig omstilling.

Samtidig sker skiftet af platform for at sikre en ensartet udviklingsplatform og for at holde udgifterne nede.

Mediebranchen kræver dynamisk udvikling

It-direktøren fremhæver evnen til at kunne eksekvere hurtigst, som den absolut største udfordring for it-afdelingen.

"Mediebranchen bevæger sig så hurtigt, at der bliver stillet stadig større krav om respons med det samme," siger Svend Erik Hansen.

"Det betyder, at vi indenfor én uges tid skal kunne have et projekt, en løsning eller en leverance i gang eller færdigt."

Al begyndelse er svær,, siges det, og skiftet til ny platform er ingen undtagelse.

"Vores forretningsenheder begynder at efterlyse nye moduler. Der skal være høj performance og eksekveres med det samme. Det er en udfordring med 35 sites i alt," siger Svend Erik Hansen.

Det handler om skalerbarhed

Allers it-afdeling beskæftiger i øjeblikket 46 medarbejdere, hvoraf halvdelen af medarbejderne arbejder med udvikling og optimering. Den anden halvdel arbejder med klassisk drift og support.

"Vi indledte arbejdet med at skabe et dynamisk og skalerbart netværk i november 2012. Det drejer sig om at have både freelancere og faste leverandører, der kan levere i forhold til vores krav," siger Svend Erik Hansen.

Det er naturligvis Drupal-kompetencer, som Svend Erik Hansen leder efter, men også andre specielle områder efterlyses.

"Det er specielle kompetencer indenfor områder som for eksempel apps, payment walls og smart-tv løsninger, vi i øjeblikket kigger på," siger Svend Erik Hansen.

Mangler kvalificeret arbejdskraft

Det er ikke let at finde de rigtige medarbejdere, og Aller har svært ved at finde kvalificeret dansk arbejdskraft.

Det er samtidig en udfordring, fordi Drupal-udviklerne er eftertragtede.

"Vi stiller store krav til kandidaternes niveau og erfaring. Og vi kigger samtidig meget på, om vedkommende kan overlevere erfaringer til vores eksisterende stab," siger Svend Erik Hansen og fortsætter:

"Den seneste freelance-ansættelse er faktisk en amerikaner, som er blevet fløjet ind,"

It-direktøren forventer, at arbejdet med at skifte platform er færdiggjort inden udgangen af sommeren.

Læs også:
ISS: Disse store it-udviklingsprojekter vil vi satse på

Drupal knalder nødbremsen i for lancering af ny version

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse