Dansk top-CIO: Her er største udfordring ved at skifte til Drupal

Interview: Et omfattende skifte af mediehuset Allers medie-platform til open source giver udfordringer for it-afdelingen. Se her, hvordan it-direktør Svend Erik Hansen griber opgaven an.

Artikel top billede

(Foto: © Jesper Sunesen)

Læs også:
ISS: Disse store it-udviklingsprojekter vil vi satse på

Drupal knalder nødbremsen i for lancering af ny version

Aller koncentrerer nu alle kræfter på at få udviklingen til at glide.

Udskiftningen fra licensbaserede Sitecore til open source-platformen Drupal er skudt i gang.

Og virksomhedens største udfordring er at etablere et netværk af Drupal-udviklere, så arbejdsopgaverne kan skaleres dynamisk, når der er behov for det.

"Vores største udfordringer er at kunne levere endnu hurtigere respons til vores forretninger og kunne være mere fleksible i forhold til udvikling af nye ting i forretningen," siger it-direktør Svend Erik Hansen.

For it-direktøren handler det om at kunne imødekomme de stadig større krav om at kunne eksekvere hurtigt i et marked, som er præget af mediebranchens krav om hurtig omstilling.

Samtidig sker skiftet af platform for at sikre en ensartet udviklingsplatform og for at holde udgifterne nede.

Mediebranchen kræver dynamisk udvikling

It-direktøren fremhæver evnen til at kunne eksekvere hurtigst, som den absolut største udfordring for it-afdelingen.

"Mediebranchen bevæger sig så hurtigt, at der bliver stillet stadig større krav om respons med det samme," siger Svend Erik Hansen.

"Det betyder, at vi indenfor én uges tid skal kunne have et projekt, en løsning eller en leverance i gang eller færdigt."

Al begyndelse er svær,, siges det, og skiftet til ny platform er ingen undtagelse.

"Vores forretningsenheder begynder at efterlyse nye moduler. Der skal være høj performance og eksekveres med det samme. Det er en udfordring med 35 sites i alt," siger Svend Erik Hansen.

Det handler om skalerbarhed

Allers it-afdeling beskæftiger i øjeblikket 46 medarbejdere, hvoraf halvdelen af medarbejderne arbejder med udvikling og optimering. Den anden halvdel arbejder med klassisk drift og support.

"Vi indledte arbejdet med at skabe et dynamisk og skalerbart netværk i november 2012. Det drejer sig om at have både freelancere og faste leverandører, der kan levere i forhold til vores krav," siger Svend Erik Hansen.

Det er naturligvis Drupal-kompetencer, som Svend Erik Hansen leder efter, men også andre specielle områder efterlyses.

"Det er specielle kompetencer indenfor områder som for eksempel apps, payment walls og smart-tv løsninger, vi i øjeblikket kigger på," siger Svend Erik Hansen.

Mangler kvalificeret arbejdskraft

Det er ikke let at finde de rigtige medarbejdere, og Aller har svært ved at finde kvalificeret dansk arbejdskraft.

Det er samtidig en udfordring, fordi Drupal-udviklerne er eftertragtede.

"Vi stiller store krav til kandidaternes niveau og erfaring. Og vi kigger samtidig meget på, om vedkommende kan overlevere erfaringer til vores eksisterende stab," siger Svend Erik Hansen og fortsætter:

"Den seneste freelance-ansættelse er faktisk en amerikaner, som er blevet fløjet ind,"

It-direktøren forventer, at arbejdet med at skifte platform er færdiggjort inden udgangen af sommeren.

Læs også:
ISS: Disse store it-udviklingsprojekter vil vi satse på

Drupal knalder nødbremsen i for lancering af ny version

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Se alle vores events inden for it

    Akademikernes A-kasse

    Data Scientist til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger nysgerrig og udviklingsorienteret IT-infrastrukturtekniker

    Københavnsområdet

    Vivant ApS

    Team Lead – Support & Operations

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job