Dansk top-CIO: Derfor droppede jeg jobbet

Fire ud af fem it-direktører i regionerne har forladt deres stilling i løbet af et års tid til fordel for et topjob. En af dem er Jan Topp Rasmussen. Læs hvorfor han droppede jobbet i regionen her.

Artikel top billede

Foto: Jakob Fynsk

Læs også:

Masseflugt fra regionerne: Top-CIO'er siger op på stribe

Ups: Dansk CIO-topjob slået op som akut-job.

"Jeg har fået et tilbud, der har været meget, meget svært at sige nej til."

Sådan begrunder it-direktør i Region Syddanmark, Jan Topp Rasmussen, at han den første februar skifter til en nyoprettet stilling som it-direktør hos Skat.

"Det er for mit vedkommende et karrieremæssigt skridt i den rigtige retning," siger Jan Topp Rasmussen om valget.

Den syddanske it-direktør er seneste eksempel på det som ligner en regulær flugt fra de fem danske regioner.

Hele fire af topcheferne har i løbet af det sidste års tid skiftet jobbet ud med et nyt.

Skifter til topjob

Fælles for alle fire jobskifter er, at der er tale om topjob, eksempelvis som it-direktør hos Rigspolitiet og som it-direktør på Aalborg Universitet.

Samtidig har de fleste af stederne ændret ledelsesstrukturen, så it-direktørerne får mere direkte indflydelse og en strategisk placering. Det gælder også Jan Topp Rasmussen.

"For mit vedkommende får jeg en fast plads i Skats Koncerndirektion, og det synes jeg jo er rigtigt fornuftigt,"  

Den syddanske it-direktør fortæller, at han ikke har noget bud på, hvordan det kan være at fire ud af fem regionale it-direktører vælger at forlade deres job indenfor et års tid.

Han fortæller, at han for sit eget vedkommende ikke har været omfattet af en åremålskontrakt og kun har været it-direktør i regionen i to et halvt år.

Jan Topp Rasmussen mener ikke, at det er udsigten til nemmere styring med midlerne til den nødvendige it-kurs, som lokker it-direktører som ham selv eller kollegerne væk fra regionerne.

Mange faktorer skal spille sammen

"Budgettet er kun en lille del af ledelsesopgaven, som jo er en omfattende pallette af ting, som ikke nødvendigvis kun drejer sig om økonomi. Der er masser af andre faktorer, som skal spille sammen, både af personlig og organisatorisk karakter, " siger han.

Heller ikke risikoen for en politisk beslutning om nedlæggelse af regionerne spiller nogen rolle i forhold til it-direktørernes march mod nye job, mener Jan Topp Rasmussen.

"Uanset om regionerne består eller ej, skal opgaven jo løses. Det er jo ikke sådan, at opgaven med at supportere sundhedsvæsenet forsvinder, fordi man nedlægger regionerne," siger han.

Læs også:

Masseflugt fra regionerne: Top-CIO'er siger op på stribe

Ups: Dansk CIO-topjob slået op som akut-job.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS