Chipkæmpe: Vi satser hårdt på Windows 8

En af verdens største chipselskaber løfter sløret for super-stærk ny tablet-processor. Windows 8 er vejen frem, mener selskabet.

Artikel top billede

Computerworld News Service: AMD er ikke interesseret i at træde ind i markedet for billige tablets og vil støtte sig til Windows 8, mens selskabet orienterer sig og finder sin plads i det hurtigt voksende tablet-marked.

AMD sigter efter at sælge tablets, der i USA kommer til at koste fra cirka 2.800 eller 3.400 kroner (499 eller 599 dollar), oplyser Lisa Su, der er senior vice president og general manager for den globale forretning hos AMD, i et interview tirsdag ved forbruger-it-messen International CES i Las Vegas.

"Vi satser stort på Windows 8," siger hun

Langsomt fra start, ganske vist

"Det er muligt, at Windows 8 er kommet langsomt fra start, men det skal nok blive populært," bemærker hun.

Der vil, som tiden går, blive lanceret Windows 8-tablets med en bred vifte af forskellige skærmstørrelser og funktioner.

AMD er ifølge Lisa Su interesseret i tablets i den dyrere ende, der kan køre fulde udgaver af programmer og med gode grafiske egenskaber.

Selskabet er desuden ifølge Lisa Su ikke interesseret i tablets med Android på nuværende tidspunkt.

Mange populære billige tablets såsom Googles Nexus 7 og Amazons Kindle Fire HD - der begge er prissat i USA til 199 dollar (Nexus 7 koster i Danmark i omegnen af 2.000 kroner) - kører Android. De fleste tablets med Windows RT og Windows 8 koster fra cirka 499 dollar.

Tabletchippen Temash

Ved CES præsenterede AMD en Window 8-tablet med en kommende tablet-chip med kodenavnet Temash.

Dette er selskabets første processor, der specifikt er udviklet til tablets. Indtil videre har selskabet i stedet anvendt chip, der oprindeligt var tiltænkt netbooks. Der findes i dag kun en håndfuld tablets med AMD-processorer.

Temash opfylder AMD's mål om at producere en chip til tablets, der tilbyder en balance mellem ydeevne og strømforbrug, fortæller Lisa Su.

Tablets bruges i dag hovedsageligt til forbrug af medieindhold og AMD har her mulighed for at udfylde et tomrum i markedet med Temash, påpeger Su.

Processoren vil med sine fire kerner kunne køre et normalt desktop-styresystem som Windows 8 og samtidig bruge mindre end fem watt og levere 10 timers batterilevetid.

AMD demonstrerede en prototype med en skærm på 10,6 tommer, der er produceret af Wistron. Denne prototype-tablet afspillede video i 1080p HD.

Der vil komme tablets med Temash på markedet i første halvår 2013.

Men AMD har endnu knapt ridset overfladen af tablet-markedet, der er domineret af ARM. AMD er her også bag Intel, hvis tablet-specifikke Atom-chip med kodenavnet Clover Trail anvendes i tablets fra selskabet såsom Hewlett-Packard, Lenovo, Dell, Acer og Asus.

AMD håber også på med sine chip at gøre bærbare med berøringsskærme billigere. Selskabet er således ved at lægge i ovnen til priskrig med Intel.

"Vi vil være i stand til at få design af højere kvalitet ned i et lavere prisleje," lyder det fra Su.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra MSI

    MSI Cubi NUC AI 1UMG: Stor ydeevne i et lille, bæredygtigt format

    MSI Cubi NUC AI 1UMG beviser, at kraftfuld performance ikke kræver stor plads.

    Formpipe Software A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    BEC

    QA coordinator

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car