It-chef hos Arriva: Derfor udskifter vi vores it-systemer

Interview: Arriva vil erstatte en stribe it-systemer med ét samlet ERP. Det får afgørende betydning for flere tusinde medarbejdere.

Artikel top billede

Læg også:

Ny plan: Sådan kan det blive sjovt at anvende ERP

Microsoft-plan: Du skal have nyt ERP-system hvert år

Arriva vil have styr på processer og masterdata, og derfor bruges det nye år primært på at forberede implementering af helt nyt ERP-system.

Valget er faldet på SAP, der skal samle flere af Arrivas systemer i ét og gøre arbejdsgangene nemmere for 4.300 Arriva-ansatte i Danmark og tilsvarende i Sverige.

"I dag har vi systemer, hvor sammenhængen ikke er forenklet. Nu kigger vi på, hvordan strukturen ser ud, og hvordan vi kan standardisere det i ét system," siger it-chef Michael Rasmussen.

De nuværende systemer er ryggraden i transportvirksomheden og sørger blandt andet for, at tog- og buschaufførerne har mulighed for at indrapportere køretider og adgang til sikkerhedsmanualer.

Arbejdsgangen optimeres

SAP-implementeringen kommer til at foregå i et samarbejde med Arrivas hovedkontor i Storbritannien.

For it-chefen handler det om at gøre behandlingen og udnyttelsen af data nemmere.

"ERP-systemet kommer til at erstatte en lang række systemer, vi bruger i dag. På den måde kan vi forenkle arbejdsgangen i hele organisationen," siger Michael Rasmussen og forsætter:

"En afledt fordel er, at vi opnår fælles datagrundlag og ensartethed i rapporterings-strukturen."

Ifølge Michael Rasmussen vil projektet være så omfattende, at virksomheden ikke når at færdiggøre skiftet i det nuværende år.

It-afdelingen giver overblik over køreplanen
Udover at håndtere implementeringen af det nye SAP-system, beskæftiger Arrivas danske it-afdeling på 12 medarbejdere sig med support og udvikling for Arriva Danmark og Sverige.

"Vi har defineret en it-partner rolle, hvor vi har afdækket vores danske og svenske organisation. Her sikrer vi, at it bliver involveret i starten af projekterne," siger Michael Rasmussen og fortsætter:

"It-afdelingen er med til at understøtte den strategiske retning for organisationen, der er sparingspartner i forhold til it-initiativer og indhold."

Læg også:

Ny plan: Sådan kan det blive sjovt at anvende ERP

Microsoft-plan: Du skal have nyt ERP-system hvert år

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S