It-chef hos Arriva: Derfor udskifter vi vores it-systemer

Interview: Arriva vil erstatte en stribe it-systemer med ét samlet ERP. Det får afgørende betydning for flere tusinde medarbejdere.

Artikel top billede

Læg også:

Ny plan: Sådan kan det blive sjovt at anvende ERP

Microsoft-plan: Du skal have nyt ERP-system hvert år

Arriva vil have styr på processer og masterdata, og derfor bruges det nye år primært på at forberede implementering af helt nyt ERP-system.

Valget er faldet på SAP, der skal samle flere af Arrivas systemer i ét og gøre arbejdsgangene nemmere for 4.300 Arriva-ansatte i Danmark og tilsvarende i Sverige.

"I dag har vi systemer, hvor sammenhængen ikke er forenklet. Nu kigger vi på, hvordan strukturen ser ud, og hvordan vi kan standardisere det i ét system," siger it-chef Michael Rasmussen.

De nuværende systemer er ryggraden i transportvirksomheden og sørger blandt andet for, at tog- og buschaufførerne har mulighed for at indrapportere køretider og adgang til sikkerhedsmanualer.

Arbejdsgangen optimeres

SAP-implementeringen kommer til at foregå i et samarbejde med Arrivas hovedkontor i Storbritannien.

For it-chefen handler det om at gøre behandlingen og udnyttelsen af data nemmere.

"ERP-systemet kommer til at erstatte en lang række systemer, vi bruger i dag. På den måde kan vi forenkle arbejdsgangen i hele organisationen," siger Michael Rasmussen og forsætter:

"En afledt fordel er, at vi opnår fælles datagrundlag og ensartethed i rapporterings-strukturen."

Ifølge Michael Rasmussen vil projektet være så omfattende, at virksomheden ikke når at færdiggøre skiftet i det nuværende år.

It-afdelingen giver overblik over køreplanen
Udover at håndtere implementeringen af det nye SAP-system, beskæftiger Arrivas danske it-afdeling på 12 medarbejdere sig med support og udvikling for Arriva Danmark og Sverige.

"Vi har defineret en it-partner rolle, hvor vi har afdækket vores danske og svenske organisation. Her sikrer vi, at it bliver involveret i starten af projekterne," siger Michael Rasmussen og fortsætter:

"It-afdelingen er med til at understøtte den strategiske retning for organisationen, der er sparingspartner i forhold til it-initiativer og indhold."

Læg også:

Ny plan: Sådan kan det blive sjovt at anvende ERP

Microsoft-plan: Du skal have nyt ERP-system hvert år

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS