It-chef hos Arriva: Derfor udskifter vi vores it-systemer

Interview: Arriva vil erstatte en stribe it-systemer med ét samlet ERP. Det får afgørende betydning for flere tusinde medarbejdere.

Artikel top billede

Læg også:

Ny plan: Sådan kan det blive sjovt at anvende ERP

Microsoft-plan: Du skal have nyt ERP-system hvert år

Arriva vil have styr på processer og masterdata, og derfor bruges det nye år primært på at forberede implementering af helt nyt ERP-system.

Valget er faldet på SAP, der skal samle flere af Arrivas systemer i ét og gøre arbejdsgangene nemmere for 4.300 Arriva-ansatte i Danmark og tilsvarende i Sverige.

"I dag har vi systemer, hvor sammenhængen ikke er forenklet. Nu kigger vi på, hvordan strukturen ser ud, og hvordan vi kan standardisere det i ét system," siger it-chef Michael Rasmussen.

De nuværende systemer er ryggraden i transportvirksomheden og sørger blandt andet for, at tog- og buschaufførerne har mulighed for at indrapportere køretider og adgang til sikkerhedsmanualer.

Arbejdsgangen optimeres

SAP-implementeringen kommer til at foregå i et samarbejde med Arrivas hovedkontor i Storbritannien.

For it-chefen handler det om at gøre behandlingen og udnyttelsen af data nemmere.

"ERP-systemet kommer til at erstatte en lang række systemer, vi bruger i dag. På den måde kan vi forenkle arbejdsgangen i hele organisationen," siger Michael Rasmussen og forsætter:

"En afledt fordel er, at vi opnår fælles datagrundlag og ensartethed i rapporterings-strukturen."

Ifølge Michael Rasmussen vil projektet være så omfattende, at virksomheden ikke når at færdiggøre skiftet i det nuværende år.

It-afdelingen giver overblik over køreplanen
Udover at håndtere implementeringen af det nye SAP-system, beskæftiger Arrivas danske it-afdeling på 12 medarbejdere sig med support og udvikling for Arriva Danmark og Sverige.

"Vi har defineret en it-partner rolle, hvor vi har afdækket vores danske og svenske organisation. Her sikrer vi, at it bliver involveret i starten af projekterne," siger Michael Rasmussen og fortsætter:

"It-afdelingen er med til at understøtte den strategiske retning for organisationen, der er sparingspartner i forhold til it-initiativer og indhold."

Læg også:

Ny plan: Sådan kan det blive sjovt at anvende ERP

Microsoft-plan: Du skal have nyt ERP-system hvert år

Annonceindlæg fra Pointsharp

Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse