It-chef hos Arriva: Derfor udskifter vi vores it-systemer

Interview: Arriva vil erstatte en stribe it-systemer med ét samlet ERP. Det får afgørende betydning for flere tusinde medarbejdere.

Artikel top billede

Læg også:

Ny plan: Sådan kan det blive sjovt at anvende ERP

Microsoft-plan: Du skal have nyt ERP-system hvert år

Arriva vil have styr på processer og masterdata, og derfor bruges det nye år primært på at forberede implementering af helt nyt ERP-system.

Valget er faldet på SAP, der skal samle flere af Arrivas systemer i ét og gøre arbejdsgangene nemmere for 4.300 Arriva-ansatte i Danmark og tilsvarende i Sverige.

"I dag har vi systemer, hvor sammenhængen ikke er forenklet. Nu kigger vi på, hvordan strukturen ser ud, og hvordan vi kan standardisere det i ét system," siger it-chef Michael Rasmussen.

De nuværende systemer er ryggraden i transportvirksomheden og sørger blandt andet for, at tog- og buschaufførerne har mulighed for at indrapportere køretider og adgang til sikkerhedsmanualer.

Arbejdsgangen optimeres

SAP-implementeringen kommer til at foregå i et samarbejde med Arrivas hovedkontor i Storbritannien.

For it-chefen handler det om at gøre behandlingen og udnyttelsen af data nemmere.

"ERP-systemet kommer til at erstatte en lang række systemer, vi bruger i dag. På den måde kan vi forenkle arbejdsgangen i hele organisationen," siger Michael Rasmussen og forsætter:

"En afledt fordel er, at vi opnår fælles datagrundlag og ensartethed i rapporterings-strukturen."

Ifølge Michael Rasmussen vil projektet være så omfattende, at virksomheden ikke når at færdiggøre skiftet i det nuværende år.

It-afdelingen giver overblik over køreplanen
Udover at håndtere implementeringen af det nye SAP-system, beskæftiger Arrivas danske it-afdeling på 12 medarbejdere sig med support og udvikling for Arriva Danmark og Sverige.

"Vi har defineret en it-partner rolle, hvor vi har afdækket vores danske og svenske organisation. Her sikrer vi, at it bliver involveret i starten af projekterne," siger Michael Rasmussen og fortsætter:

"It-afdelingen er med til at understøtte den strategiske retning for organisationen, der er sparingspartner i forhold til it-initiativer og indhold."

Læg også:

Ny plan: Sådan kan det blive sjovt at anvende ERP

Microsoft-plan: Du skal have nyt ERP-system hvert år

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S