Hemmelige databaser propfyldte med data om danskerne

PET gemmer særlige oplysninger om virksomheder og borgere i en række registre og database.

Artikel top billede

Arkivfoto af datacenter. (Foto: Google)

Politiets Efterretningstjeneste har en lang række databaser over borgere og virksomheder, som indeholder personlige oplysninger, nogle gange af belastende karakter. 

Det fremgår af en rapport, som Computerworld har fået aktindsigt i fra det såkaldte Wamberg-udvalg, som fører tilsyn med, at PET overholder reglerne for opbevaring af de følsomme oplysninger.

Elektroniske registre

Politiets Efterretningstjeneste fører blandt andet elektroniske registre over såvel danske som udenlandske virksomheder og personer, der eksempelvis mistænkes for kriminalitet, der truer staten og dennes funktioner. 

Alle nye oplysninger i disse registre skal forelægges Wamberg-udvalget hurtigst muligt, hvis personen eller virksomheden altså er hjemmehørende i Danmark eller ikke tidligere har været noteret i registeret. 

PET's vagthund kan så beslutte, om registreringen skal opretholdes, fremgår det af rapporten. 

Heri står også, at Wamberg-udvalget i 2011 godkendte et hemmeligt antal nye registreringer af både danske statsborgere og virksomheder, samt et ligeledes hemmeligt antal udlændinge, som boede i landet. 

Data slettes efter et par årti

De data, som PET gemmer i registrene, skal i udgangspunktet slettes efter 10 eller 20 år, hvor hjemmehørende personer og virksomheder har kortest frist.

Hvis PET ønsker at gemme oplysningerne længere, skal myndigheden have lov af Wamberg-udvalget hver femte år. 

Udvalget godkendte i 2011 - også et hemmeligt antal gange - en række forlængelser på henholdsvis fem og ti år. 

21 støttedatabaser 
Ud over oplysningerne i de elektronske databaser har PET i øjeblikket 21 såkaldte støttedatabaser, fremgår det af rapporten. 

Databaserne indeholder "oplysninger om målpersoner, trusler og hændelser samt andre oplysninger af efterretningsmæssig relevans," oplyser Wambergudvalget, der også skal godkende oprettelsen af nye databaser. 

Det skete ifølge udvalget ikke i 2011.

Så lang tid må data gemmes

De fleste af støttedatabaserne skal slettes efter fem år, efter de er blevet oprettet, men nogle af dem har en slettefrist på 10 år, og en enkelt database skal slettes efter tre år, oplyser udvalget.

Oplysningerne som PET gemmer i støttedatabaserne, bliver ifølge rapporten gemt, for at PET kan "forebygge, efterforske og modvirke foretagender og handlinger, der kan, eller vil kunne udgøre en fare for bevarelsen af Danmark som et frit, demokratisk og sikkert samfund," hedder det.

Belastende personoplysninger

PET videregav med Wambergudvalgets tilladelse seks gange i 2006 "belastende personoplysninger" fra efterretningstjenetens registre og støttedatabaser om personer, der er eller har været sikkerhedsgodkendt, til andre myndigher, fremgår det af rapporten.

Modsat indhentede PET under et hemmeligt antal gange oplysninger fra andre forvaltningsmyndigheder.

Wamberg-udvalget fortæller i rapporten, at udvalget mindst kvartalsvis eller efter nærmere behov bliver orienteret af PET om denne indhentning.

I øvrigt orienterede Politiets EFterretningstjeneste Wamberg-udvalget om, at "antallet af registrerede danske statsborgere [overstreget] og at antallet af danske statsborgere,
der er sikkethedsgodkendte, steg fra 44.637 i 2010 til 48.699 i 2011."

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job