S om TDC-forslag om statsstøtte: Dybt pinligt

TDC's forslag om delvist statsstøttet bredbånd i Danmarks yderområder er 'dybt pinligt,' mener Socialdemokraterne.

Artikel top billede

Læs også:

TDC: Sådan kan vi få bredbånd til Danmarks yderområder

Teleboss vil have statsstøttet bredbånd i Danmark

Regeringen på vej med plan: Danskerne skal have bedre bredbånd

250 millioner til 350 millioner kroner. Det er beløbet, som TDC ønsker sig fra staten, hvis televirksomheden skal etablere, hvad det selv kalder acceptabelt bredbånd i Danmarks yderområder.

Beløbet er netop kommet frem, efter at Danmarks største televirksomhed har præsenteret et forslag om delvist statsstøttet bredbånd for Folketingets Landsdistriktsudvalg.

En af deltagerne på mødet var Socialdemokraternes it-ordfører Trine Bramsen, og hun er mildest talt ikke imponeret over TDC's ønske.

"Det er dybt pinligt forslag. TDC går tiggergang hos politikerne for at få statsstøtte, og jeg er virkelig forundret over, at TDC vil være sig selv bekendt," siger Trine Bramsen til Computerworld.

TDC skal selv sørge for etablering

Trine Bramsen mener, at teleselskabet selv må gennemføre etablering af acceptable internetforbindelser.

"TDC skal dække borgerne i yderområderne, også selvom det er mindre rentabelt," mener Trine Bramsen.

Hvordan skal problemet med manglende dækning og ikke acceptable hastigheder i yderområderne løses?

"Jeg vil undersøge, om vi kan udvide dækningsgraderne i teleforliget efter samme princip som 800 Mhz udbuddet bestemte," udtaler Trine Bramsen.

Regeringen har tidligere annonceret, at der kommer et nyt udspil omkring bedre mobil- og internetdækning til foråret.

Læs også:

TDC: Sådan kan vi få bredbånd til Danmarks yderområder

Teleboss vil have statsstøttet bredbånd i Danmark

Regeringen på vej med plan: Danskerne skal have bedre bredbånd

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til Level 3 support på Forsvarets operative C2 systemer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Midtjylland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job