S om TDC-forslag om statsstøtte: Dybt pinligt

TDC's forslag om delvist statsstøttet bredbånd i Danmarks yderområder er 'dybt pinligt,' mener Socialdemokraterne.

Artikel top billede

Læs også:

TDC: Sådan kan vi få bredbånd til Danmarks yderområder

Teleboss vil have statsstøttet bredbånd i Danmark

Regeringen på vej med plan: Danskerne skal have bedre bredbånd

250 millioner til 350 millioner kroner. Det er beløbet, som TDC ønsker sig fra staten, hvis televirksomheden skal etablere, hvad det selv kalder acceptabelt bredbånd i Danmarks yderområder.

Beløbet er netop kommet frem, efter at Danmarks største televirksomhed har præsenteret et forslag om delvist statsstøttet bredbånd for Folketingets Landsdistriktsudvalg.

En af deltagerne på mødet var Socialdemokraternes it-ordfører Trine Bramsen, og hun er mildest talt ikke imponeret over TDC's ønske.

"Det er dybt pinligt forslag. TDC går tiggergang hos politikerne for at få statsstøtte, og jeg er virkelig forundret over, at TDC vil være sig selv bekendt," siger Trine Bramsen til Computerworld.

TDC skal selv sørge for etablering

Trine Bramsen mener, at teleselskabet selv må gennemføre etablering af acceptable internetforbindelser.

"TDC skal dække borgerne i yderområderne, også selvom det er mindre rentabelt," mener Trine Bramsen.

Hvordan skal problemet med manglende dækning og ikke acceptable hastigheder i yderområderne løses?

"Jeg vil undersøge, om vi kan udvide dækningsgraderne i teleforliget efter samme princip som 800 Mhz udbuddet bestemte," udtaler Trine Bramsen.

Regeringen har tidligere annonceret, at der kommer et nyt udspil omkring bedre mobil- og internetdækning til foråret.

Læs også:

TDC: Sådan kan vi få bredbånd til Danmarks yderområder

Teleboss vil have statsstøttet bredbånd i Danmark

Regeringen på vej med plan: Danskerne skal have bedre bredbånd

Annonceindlæg fra Pointsharp

Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Souschef til Kontor for Digitalisering og Forretningsudvikling

Københavnsområdet

SOS International

Cisco Call Manager Specialist

Midtjylland

IT-Forsyningen I/S

It-specialist til serverteam

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS