S om TDC-forslag om statsstøtte: Dybt pinligt

TDC's forslag om delvist statsstøttet bredbånd i Danmarks yderområder er 'dybt pinligt,' mener Socialdemokraterne.

Artikel top billede

Læs også:

TDC: Sådan kan vi få bredbånd til Danmarks yderområder

Teleboss vil have statsstøttet bredbånd i Danmark

Regeringen på vej med plan: Danskerne skal have bedre bredbånd

250 millioner til 350 millioner kroner. Det er beløbet, som TDC ønsker sig fra staten, hvis televirksomheden skal etablere, hvad det selv kalder acceptabelt bredbånd i Danmarks yderområder.

Beløbet er netop kommet frem, efter at Danmarks største televirksomhed har præsenteret et forslag om delvist statsstøttet bredbånd for Folketingets Landsdistriktsudvalg.

En af deltagerne på mødet var Socialdemokraternes it-ordfører Trine Bramsen, og hun er mildest talt ikke imponeret over TDC's ønske.

"Det er dybt pinligt forslag. TDC går tiggergang hos politikerne for at få statsstøtte, og jeg er virkelig forundret over, at TDC vil være sig selv bekendt," siger Trine Bramsen til Computerworld.

TDC skal selv sørge for etablering

Trine Bramsen mener, at teleselskabet selv må gennemføre etablering af acceptable internetforbindelser.

"TDC skal dække borgerne i yderområderne, også selvom det er mindre rentabelt," mener Trine Bramsen.

Hvordan skal problemet med manglende dækning og ikke acceptable hastigheder i yderområderne løses?

"Jeg vil undersøge, om vi kan udvide dækningsgraderne i teleforliget efter samme princip som 800 Mhz udbuddet bestemte," udtaler Trine Bramsen.

Regeringen har tidligere annonceret, at der kommer et nyt udspil omkring bedre mobil- og internetdækning til foråret.

Læs også:

TDC: Sådan kan vi få bredbånd til Danmarks yderområder

Teleboss vil have statsstøttet bredbånd i Danmark

Regeringen på vej med plan: Danskerne skal have bedre bredbånd

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Jysk IT

    Sikkerhed skal være en del af driften

    Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S