S om TDC-forslag om statsstøtte: Dybt pinligt

TDC's forslag om delvist statsstøttet bredbånd i Danmarks yderområder er 'dybt pinligt,' mener Socialdemokraterne.

Artikel top billede

Læs også:

TDC: Sådan kan vi få bredbånd til Danmarks yderområder

Teleboss vil have statsstøttet bredbånd i Danmark

Regeringen på vej med plan: Danskerne skal have bedre bredbånd

250 millioner til 350 millioner kroner. Det er beløbet, som TDC ønsker sig fra staten, hvis televirksomheden skal etablere, hvad det selv kalder acceptabelt bredbånd i Danmarks yderområder.

Beløbet er netop kommet frem, efter at Danmarks største televirksomhed har præsenteret et forslag om delvist statsstøttet bredbånd for Folketingets Landsdistriktsudvalg.

En af deltagerne på mødet var Socialdemokraternes it-ordfører Trine Bramsen, og hun er mildest talt ikke imponeret over TDC's ønske.

"Det er dybt pinligt forslag. TDC går tiggergang hos politikerne for at få statsstøtte, og jeg er virkelig forundret over, at TDC vil være sig selv bekendt," siger Trine Bramsen til Computerworld.

TDC skal selv sørge for etablering

Trine Bramsen mener, at teleselskabet selv må gennemføre etablering af acceptable internetforbindelser.

"TDC skal dække borgerne i yderområderne, også selvom det er mindre rentabelt," mener Trine Bramsen.

Hvordan skal problemet med manglende dækning og ikke acceptable hastigheder i yderområderne løses?

"Jeg vil undersøge, om vi kan udvide dækningsgraderne i teleforliget efter samme princip som 800 Mhz udbuddet bestemte," udtaler Trine Bramsen.

Regeringen har tidligere annonceret, at der kommer et nyt udspil omkring bedre mobil- og internetdækning til foråret.

Læs også:

TDC: Sådan kan vi få bredbånd til Danmarks yderområder

Teleboss vil have statsstøttet bredbånd i Danmark

Regeringen på vej med plan: Danskerne skal have bedre bredbånd

Annonce

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Data engineer til PET

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S