It-fejl betyder bøvl for PFA-kunder

En manglende rettelse i PFA's systemer skaber problemer for en særlig gruppe kunder.

Artikel top billede

(Foto: PFA)

Pensions- og forsikringsbranchens fælles internetside pensionsinfo.dk er populær blandt mange pensionskunder og rådgivere, fordi den giver et samlet overblik over kundernes forskellige ordninger. 

Men en ændring i systemerne hos pensionsinfo.dk betyder, at kunder med en alder over 60 år hos pensionsselskabet PFA siden nytår ikke har kunnet benytte siden til at få det samlede overblik. 

Det fortæller Thomas Torp, der er kommunikationsdirektør hos PFA.

"Den ændring er ikke blevet ordentligt implementeret i vores systemer. Derfor er der et problem med en kodning i et af vores pensionsprodukter," siger Thomas Torp. 

Den fælles pensionsside trækker med brugerens tilladelse informationer og data fra en lang række tilknyttede virksomheder.

Men siden den første januar har det ikke været muligt for pensionsinfo at trække data om PFA-kunderne over 60 år. 

Derfor virker det ikke

Thomas Torp fortæller, at firmaet i forvejen har rettet i koden til en lang række andre pensionsprodukter, som kan sende data til pensionsinfo.dk.

Derfor er det kun et produkt til kunder over 60 år, der er ramt af problemet, og som altså er ved at blive løst. 

"Det er i gang med at blive løst. Den sidste melding er, at det bliver løst i løbet af den kommende uge," siger Thomas Torp. 

Han fortæller, at kodeændringerne er ved at blive testet og vil blive rullet ud natten mellem onsdag og torsdag.

"Det er klart, at tingene skal virke på pensionsinfo. Vi kan sagtens forstå, at det er generende at opleve, at det ikke virker. Det er også derfor vi kaster os over opgaven og siger, at det her må vi altså få fikset," siger Thomas Torp.

PFA's kunder kan dog på trods af problemerne med pensinsinfo.dk stadig hente deres pensionsoplysninger på selskabets egen hjemmeside.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS