It-fejl betyder bøvl for PFA-kunder

En manglende rettelse i PFA's systemer skaber problemer for en særlig gruppe kunder.

Artikel top billede

(Foto: PFA)

Pensions- og forsikringsbranchens fælles internetside pensionsinfo.dk er populær blandt mange pensionskunder og rådgivere, fordi den giver et samlet overblik over kundernes forskellige ordninger. 

Men en ændring i systemerne hos pensionsinfo.dk betyder, at kunder med en alder over 60 år hos pensionsselskabet PFA siden nytår ikke har kunnet benytte siden til at få det samlede overblik. 

Det fortæller Thomas Torp, der er kommunikationsdirektør hos PFA.

"Den ændring er ikke blevet ordentligt implementeret i vores systemer. Derfor er der et problem med en kodning i et af vores pensionsprodukter," siger Thomas Torp. 

Den fælles pensionsside trækker med brugerens tilladelse informationer og data fra en lang række tilknyttede virksomheder.

Men siden den første januar har det ikke været muligt for pensionsinfo at trække data om PFA-kunderne over 60 år. 

Derfor virker det ikke

Thomas Torp fortæller, at firmaet i forvejen har rettet i koden til en lang række andre pensionsprodukter, som kan sende data til pensionsinfo.dk.

Derfor er det kun et produkt til kunder over 60 år, der er ramt af problemet, og som altså er ved at blive løst. 

"Det er i gang med at blive løst. Den sidste melding er, at det bliver løst i løbet af den kommende uge," siger Thomas Torp. 

Han fortæller, at kodeændringerne er ved at blive testet og vil blive rullet ud natten mellem onsdag og torsdag.

"Det er klart, at tingene skal virke på pensionsinfo. Vi kan sagtens forstå, at det er generende at opleve, at det ikke virker. Det er også derfor vi kaster os over opgaven og siger, at det her må vi altså få fikset," siger Thomas Torp.

PFA's kunder kan dog på trods af problemerne med pensinsinfo.dk stadig hente deres pensionsoplysninger på selskabets egen hjemmeside.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Statens IT

IT-revisor

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job