It-fejl betyder bøvl for PFA-kunder

En manglende rettelse i PFA's systemer skaber problemer for en særlig gruppe kunder.

Artikel top billede

(Foto: PFA)

Pensions- og forsikringsbranchens fælles internetside pensionsinfo.dk er populær blandt mange pensionskunder og rådgivere, fordi den giver et samlet overblik over kundernes forskellige ordninger. 

Men en ændring i systemerne hos pensionsinfo.dk betyder, at kunder med en alder over 60 år hos pensionsselskabet PFA siden nytår ikke har kunnet benytte siden til at få det samlede overblik. 

Det fortæller Thomas Torp, der er kommunikationsdirektør hos PFA.

"Den ændring er ikke blevet ordentligt implementeret i vores systemer. Derfor er der et problem med en kodning i et af vores pensionsprodukter," siger Thomas Torp. 

Den fælles pensionsside trækker med brugerens tilladelse informationer og data fra en lang række tilknyttede virksomheder.

Men siden den første januar har det ikke været muligt for pensionsinfo at trække data om PFA-kunderne over 60 år. 

Derfor virker det ikke

Thomas Torp fortæller, at firmaet i forvejen har rettet i koden til en lang række andre pensionsprodukter, som kan sende data til pensionsinfo.dk.

Derfor er det kun et produkt til kunder over 60 år, der er ramt af problemet, og som altså er ved at blive løst. 

"Det er i gang med at blive løst. Den sidste melding er, at det bliver løst i løbet af den kommende uge," siger Thomas Torp. 

Han fortæller, at kodeændringerne er ved at blive testet og vil blive rullet ud natten mellem onsdag og torsdag.

"Det er klart, at tingene skal virke på pensionsinfo. Vi kan sagtens forstå, at det er generende at opleve, at det ikke virker. Det er også derfor vi kaster os over opgaven og siger, at det her må vi altså få fikset," siger Thomas Torp.

PFA's kunder kan dog på trods af problemerne med pensinsinfo.dk stadig hente deres pensionsoplysninger på selskabets egen hjemmeside.

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

KMD A/S

SAP-arkitekt

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird