Opfinderen af iPod: Derfor er Apple bedre end andre

Apple har fundet den helt rette opskrift til produktudvikling, mener iPod'ens opfinder.

Artikel top billede

Læs også:

Sådan vil SAP skabe en iPod-revolution for data-nørder

Computerworld News Service: iPod'ens opfinder, Tony Fadell, fortæller om sine erfaringer med at designe nye produkter ved henholdsvis Apple og Philips.

Fadell blev ansat i Philips i 1995, men forlod selskabet for at starte sin egen virksomhed, Fuse, hvor han udviklede en musikafspiller, han præsenterede for Apple.

Den idé blev til iPod'en. Fadell var direktør for Apples iPod-division indtil 2008.

I en tale ved konferencen Bloomberg Design fremlægger Fadell forskellene mellem at udvikle nye produkter hos de to selskaber.

Her er forskellen

Hos Philips kan projekter blive droppet på ethvert tidspunkt:

"I 90 eller 99 procent af tilfældene ville de droppe et projekt enten i starten, midten eller lige før produktet skulle sendes på markedet," fortæller Fadell ifølge Gigaom.

Det resulterer i, at folk, der arbejder på et nyt projekt, er mindre motiverede, fordi de kommer til at tvivle på, at det givne projekt har en fremtid.

I en sådan kultur udfører designere ikke deres mest kreative arbejde. I stedet bliver det bare en rutineopgave at lave et nyt produkt, forklarer Fadell.

Hos Apple er det ifølge Fadell derimod 99 procent af de projekter, der klarer sig forbi visse milepæle, der også bliver sendt på markedet.

"Når man befinder sig i en virksomhedskultur, der sigter efter at lancere alt, der udvikles, så ved man, at man har et ansvar, og at man er nødt til at gøre sit bedste hver eneste gang," siger Fadell.

Undgår spildte projekter

Fadell fortæller, at når et projekt indledes hos Apple, så forstår alle - ledelsen, designere og markedsføringsfolk - budskabet og målgruppen for produktet. Hos Apple forsøger man tilsyneladende at undgå at spilde tiden på projekter, der ikke fra starten af er godkendt.

I et interview med BBC sidste år bemærkede Fadell, at Scott Forstall "fik som fortjent," da han fik sparket fra Apple som direktør for iOS.

Fadell afslørede i et interview med den engelske avis The Telegraph, at Apple ikke havde forudset, at iPod'en ville føre til udviklingen af iPhonen og den enorme succes, som Apple i dag oplever.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

Sådan vil SAP skabe en iPod-revolution for data-nørder

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird