Opfinderen af iPod: Derfor er Apple bedre end andre

Apple har fundet den helt rette opskrift til produktudvikling, mener iPod'ens opfinder.

Artikel top billede

Læs også:

Sådan vil SAP skabe en iPod-revolution for data-nørder

Computerworld News Service: iPod'ens opfinder, Tony Fadell, fortæller om sine erfaringer med at designe nye produkter ved henholdsvis Apple og Philips.

Fadell blev ansat i Philips i 1995, men forlod selskabet for at starte sin egen virksomhed, Fuse, hvor han udviklede en musikafspiller, han præsenterede for Apple.

Den idé blev til iPod'en. Fadell var direktør for Apples iPod-division indtil 2008.

I en tale ved konferencen Bloomberg Design fremlægger Fadell forskellene mellem at udvikle nye produkter hos de to selskaber.

Her er forskellen

Hos Philips kan projekter blive droppet på ethvert tidspunkt:

"I 90 eller 99 procent af tilfældene ville de droppe et projekt enten i starten, midten eller lige før produktet skulle sendes på markedet," fortæller Fadell ifølge Gigaom.

Det resulterer i, at folk, der arbejder på et nyt projekt, er mindre motiverede, fordi de kommer til at tvivle på, at det givne projekt har en fremtid.

I en sådan kultur udfører designere ikke deres mest kreative arbejde. I stedet bliver det bare en rutineopgave at lave et nyt produkt, forklarer Fadell.

Hos Apple er det ifølge Fadell derimod 99 procent af de projekter, der klarer sig forbi visse milepæle, der også bliver sendt på markedet.

"Når man befinder sig i en virksomhedskultur, der sigter efter at lancere alt, der udvikles, så ved man, at man har et ansvar, og at man er nødt til at gøre sit bedste hver eneste gang," siger Fadell.

Undgår spildte projekter

Fadell fortæller, at når et projekt indledes hos Apple, så forstår alle - ledelsen, designere og markedsføringsfolk - budskabet og målgruppen for produktet. Hos Apple forsøger man tilsyneladende at undgå at spilde tiden på projekter, der ikke fra starten af er godkendt.

I et interview med BBC sidste år bemærkede Fadell, at Scott Forstall "fik som fortjent," da han fik sparket fra Apple som direktør for iOS.

Fadell afslørede i et interview med den engelske avis The Telegraph, at Apple ikke havde forudset, at iPod'en ville føre til udviklingen af iPhonen og den enorme succes, som Apple i dag oplever.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

Sådan vil SAP skabe en iPod-revolution for data-nørder

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S