Hackere på vej med et jailbreak af Apples iOS 6

Der er fundet sårbarheder i den nyeste version af Apples iOS, som tilsyneladende kan gøre det muligt at jailbreake styresystemet.

Artikel top billede

Læs også:

Ny iOS-opdatering skal løse irriterende iPhone-problem

Computerworld News Service: To iPhone-hackere oplyser, at de har gjort fremskridt i udviklingen af et nyt jailbreak af den nyeste version af Apples mobil-styresystem.

En af hackerne, der på Twitter kalder sig pod2g, skrev søndag, at de har fundet to "nye sårbarheder på samme dag," men de mangler stadig en "indledende kodeafvikling" før de har et offentligt offentligt jailbreak klar.

Pod2g samarbejder med David Wang, der på Twitter kalder sig planetbeing, om at udvikle en måde at jailbreake iOS 6.

Jailbreaking giver brugeren mulighed for at installere apps, der ikke er godkendt af Apple, samt lave andre tilpasninger udover hvad Apple tillader.

Selvom det er lovligt i USA på grund af en undtagelse i loven Digital Millennium Copyright Act, så fraråder Apple sine kunder at jailbreake deres iOS-enheder, ligesom garantien frafalder, hvis man gør det.

Apple har også som regel været hurtig til at rette sårbarheder, der har gjort det muligt at jailbreake en iOS-enhed.

Svært med iOS 6

Pod2g og Wang er begge velkendte hackere, der før har udviklet jailbreaks, men iOS 6 har vist sig at være en svær nød at knække på grund af skærpet sikkerhed.

Wang skriver fredag på Twitter: "Gjorde gode fremskridt i dag sammen med @pod2g. Jeg tror, jeg vil prøve at belønne mig selv med en lur."

De arbejder begge på at udvikle en såkaldt untethered jailbreak, hvilket indebærer, at den givne iOS-enhed kan jailbreakes uden at være forbundet til en computer med USB-kabel.

Der eksisterer allerede et tethered jailbreak af iOS, men det skal gentages hver gang apparatet genstartes.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

Ny iOS-opdatering skal løse irriterende iPhone-problem

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen