Hackere på vej med et jailbreak af Apples iOS 6

Der er fundet sårbarheder i den nyeste version af Apples iOS, som tilsyneladende kan gøre det muligt at jailbreake styresystemet.

Artikel top billede

Læs også:

Ny iOS-opdatering skal løse irriterende iPhone-problem

Computerworld News Service: To iPhone-hackere oplyser, at de har gjort fremskridt i udviklingen af et nyt jailbreak af den nyeste version af Apples mobil-styresystem.

En af hackerne, der på Twitter kalder sig pod2g, skrev søndag, at de har fundet to "nye sårbarheder på samme dag," men de mangler stadig en "indledende kodeafvikling" før de har et offentligt offentligt jailbreak klar.

Pod2g samarbejder med David Wang, der på Twitter kalder sig planetbeing, om at udvikle en måde at jailbreake iOS 6.

Jailbreaking giver brugeren mulighed for at installere apps, der ikke er godkendt af Apple, samt lave andre tilpasninger udover hvad Apple tillader.

Selvom det er lovligt i USA på grund af en undtagelse i loven Digital Millennium Copyright Act, så fraråder Apple sine kunder at jailbreake deres iOS-enheder, ligesom garantien frafalder, hvis man gør det.

Apple har også som regel været hurtig til at rette sårbarheder, der har gjort det muligt at jailbreake en iOS-enhed.

Svært med iOS 6

Pod2g og Wang er begge velkendte hackere, der før har udviklet jailbreaks, men iOS 6 har vist sig at være en svær nød at knække på grund af skærpet sikkerhed.

Wang skriver fredag på Twitter: "Gjorde gode fremskridt i dag sammen med @pod2g. Jeg tror, jeg vil prøve at belønne mig selv med en lur."

De arbejder begge på at udvikle en såkaldt untethered jailbreak, hvilket indebærer, at den givne iOS-enhed kan jailbreakes uden at være forbundet til en computer med USB-kabel.

Der eksisterer allerede et tethered jailbreak af iOS, men det skal gentages hver gang apparatet genstartes.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

Ny iOS-opdatering skal løse irriterende iPhone-problem

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S