Hackere på vej med et jailbreak af Apples iOS 6

Der er fundet sårbarheder i den nyeste version af Apples iOS, som tilsyneladende kan gøre det muligt at jailbreake styresystemet.

Artikel top billede

Læs også:

Ny iOS-opdatering skal løse irriterende iPhone-problem

Computerworld News Service: To iPhone-hackere oplyser, at de har gjort fremskridt i udviklingen af et nyt jailbreak af den nyeste version af Apples mobil-styresystem.

En af hackerne, der på Twitter kalder sig pod2g, skrev søndag, at de har fundet to "nye sårbarheder på samme dag," men de mangler stadig en "indledende kodeafvikling" før de har et offentligt offentligt jailbreak klar.

Pod2g samarbejder med David Wang, der på Twitter kalder sig planetbeing, om at udvikle en måde at jailbreake iOS 6.

Jailbreaking giver brugeren mulighed for at installere apps, der ikke er godkendt af Apple, samt lave andre tilpasninger udover hvad Apple tillader.

Selvom det er lovligt i USA på grund af en undtagelse i loven Digital Millennium Copyright Act, så fraråder Apple sine kunder at jailbreake deres iOS-enheder, ligesom garantien frafalder, hvis man gør det.

Apple har også som regel været hurtig til at rette sårbarheder, der har gjort det muligt at jailbreake en iOS-enhed.

Svært med iOS 6

Pod2g og Wang er begge velkendte hackere, der før har udviklet jailbreaks, men iOS 6 har vist sig at være en svær nød at knække på grund af skærpet sikkerhed.

Wang skriver fredag på Twitter: "Gjorde gode fremskridt i dag sammen med @pod2g. Jeg tror, jeg vil prøve at belønne mig selv med en lur."

De arbejder begge på at udvikle en såkaldt untethered jailbreak, hvilket indebærer, at den givne iOS-enhed kan jailbreakes uden at være forbundet til en computer med USB-kabel.

Der eksisterer allerede et tethered jailbreak af iOS, men det skal gentages hver gang apparatet genstartes.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

Ny iOS-opdatering skal løse irriterende iPhone-problem

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub