Hackere på vej med et jailbreak af Apples iOS 6

Der er fundet sårbarheder i den nyeste version af Apples iOS, som tilsyneladende kan gøre det muligt at jailbreake styresystemet.

Artikel top billede

Læs også:

Ny iOS-opdatering skal løse irriterende iPhone-problem

Computerworld News Service: To iPhone-hackere oplyser, at de har gjort fremskridt i udviklingen af et nyt jailbreak af den nyeste version af Apples mobil-styresystem.

En af hackerne, der på Twitter kalder sig pod2g, skrev søndag, at de har fundet to "nye sårbarheder på samme dag," men de mangler stadig en "indledende kodeafvikling" før de har et offentligt offentligt jailbreak klar.

Pod2g samarbejder med David Wang, der på Twitter kalder sig planetbeing, om at udvikle en måde at jailbreake iOS 6.

Jailbreaking giver brugeren mulighed for at installere apps, der ikke er godkendt af Apple, samt lave andre tilpasninger udover hvad Apple tillader.

Selvom det er lovligt i USA på grund af en undtagelse i loven Digital Millennium Copyright Act, så fraråder Apple sine kunder at jailbreake deres iOS-enheder, ligesom garantien frafalder, hvis man gør det.

Apple har også som regel været hurtig til at rette sårbarheder, der har gjort det muligt at jailbreake en iOS-enhed.

Svært med iOS 6

Pod2g og Wang er begge velkendte hackere, der før har udviklet jailbreaks, men iOS 6 har vist sig at være en svær nød at knække på grund af skærpet sikkerhed.

Wang skriver fredag på Twitter: "Gjorde gode fremskridt i dag sammen med @pod2g. Jeg tror, jeg vil prøve at belønne mig selv med en lur."

De arbejder begge på at udvikle en såkaldt untethered jailbreak, hvilket indebærer, at den givne iOS-enhed kan jailbreakes uden at være forbundet til en computer med USB-kabel.

Der eksisterer allerede et tethered jailbreak af iOS, men det skal gentages hver gang apparatet genstartes.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

Ny iOS-opdatering skal løse irriterende iPhone-problem

Læses lige nu

    Annonce

    Scan Global Logistics

    PMO Project Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Development Manager for Accounting Data & Monitoring

    Region Sjælland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S