Mozilla klar med to Firefox-smartphones

De to smartphones vil blive tilgængelig for udviklere fra februar.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Mozilla har annonceret to smartphones med navnene Keon og Peak baseret på sit kommende weborienterede Firefox-mobil-styresystem.

De første telefoner vil blive tilgængelig for udviklere fra februar og er blevet udviklet i samarbejde med den spanske teleoperatør Telefónica samt startup-smartphoneproducenten Geeksphone fra Madrid.

Prisbillig konkurrent til Android

Der er endnu ikke offentliggjort nogen priser, men mobil-styresystemet Firefox er blevet præsenteret som en prisbillig konkurrent til Android.

Platformen kan ifølge Telefónica levere en langt bedre oplevelse end Android på billigere telefoner.

De specifikationer, Mozilla har offentliggjort, peger da også på, at priserne vil ligge i den lave ende.

Keon indeholder en processor på en gigahertz, har en berøringsskærm på 3,5 tommer og et kamera på tre megapixel.

Storebroderen Peak har derimod en processor på 1,2 GHz med to kerner, en skærm på 4,3 tommer og et otte megapixel-kamera bagpå og et to megapixel-kamera foran.

Begge modeller har fire gigabyte internt lager, der kan udvides med et MicroSD-kort. De kan forbinde til internettet ved hjælp af protokollerne HSPA og 802.11n, har GPS og forskellige sensorer.

En stribe nye modeller på vej

Firefox er blot ét af adskillige nye styresystemer til smartphones og vil gøre kraftig brug af webteknologier.

Udover Mozillas platform er der også RIM's BlackBerry 10, Canonicals Ubuntu til telefoner, Sailfish fra finske startup Jolla samt Tizen, der er et produkt af et samarbejde mellem Samsung Electronics og Intel.

Mobil-styresystemet Firefox' særlige koncept er, at al software på telefonen, som brugeren har adgang til, er web-apps.

Det vil således også være HTML5-apps, der får telefon til at vibrere, foretage opkald og sende sms, forklarer Mozilla i blogindlægget, der præsenterer de to udvikler-telefoner.

Formålet med Keon og Peak er at demonstrere overfor udviklerne, hvor let det er at bygge apps baseret på HTML5 til Mozillas mobil-styresystem.

De kan lave en app til Firefox ved blot at foretage små ændringer i et eksisterende websted, forklarer Mozilla.

Udviklerne er helt afgørende for Mozillas håb om, at mobil-styresystemet Firefox vil gøre webteknologierne mere populære.

Det faktum, at Firefox allerede støttes af selskaber som Telefónica og ZTE, betyder, at det har en chance for at lykkes, vurderer Neil Mawston, der er administrerende direktør for Strategy Analytics.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Jyske Bank

Graduate, Udvikling Erhverv

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS