De færreste får gavn af social software til intern brug

80 procent af alle projekter om udrulning af social software internt i virksomheden opnår ikke de forventede fordele.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor investerer virksomhederne i social software

Computerworld News Service: Mange store virksomheder er begyndt at anvende interne sociale netværk, men de fleste får ikke meget gavn af dem, påpeger analysefirmaet Gartner.

I 2016 vil halvdelen af alle store virksomheder "have Facebook-lignende sociale netværk," og 30 procent af disse interne sociale netværk vil anses for at være lige så vigtige som e-mail og telefoner, lyder prognosen fra Gartner i en rapport.

Men til og med 2015 vil 80 procent af sådanne initiativer "ikke opnå de tilsigtede fordele på grund af manglende lederskab, og fordi teknologien overbetones,"  skriver Gartner.

Problemet er ifølge Gartner, at social software ikke fungerer ligesom ERP-software, hvor medarbejderne "trænes i et program og herefter forventes at bruge det."

Succes med social software kræver derimod, at medarbejderne selv er motiverede for at bruge værktøjet, og at det tilbyder dem en væsentlig bedre måde at arbejde på, tilføjes det i rapporten.

"I de fleste tilfælde kan man ikke tvinge folk til at bruge sociale apps - de er nødt til selv at vælge det."

For at et socialt initiativ skal få succes, er en række vilkår nødt til at være opfyldt, heriblandt at der er et "meningsfuldt og specifikt formål, en kritisk masse af kolleger der aktivt bruger det, samt at det integreres med andre applikationer, som medarbejderne bruger," skriver Gartner.

Fokus på det sociale

Markedet for social software til virksomheder har allerede gennemgået nogle større forandringer. Mange mindre leverandører er blevet opkøbt af de større spillere, mens andre store leverandører såsom Oracle har udviklet deres egen sociale software.

CRM-leverandøren Salesforce.com har taget det et skridt videre og omlagt hele sin strategi til at dreje sig om den sociale virksomhed.

Selvom de fleste projekter om udrulning af social software internt i virksomheden mangler modenhed, så "gøres der allerede vigtige erfaringer og bedre tilgange er ved at opstå," påpeger Gartner.

Alligevel bør virksomheder, der er interesseret i intern anvendelse af social software, vælge deres første pilotprojekt med omhu, "da det vil sætte tonen for efterfølgende initiativer," advarer Gartner.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

Derfor investerer virksomhederne i social software

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Finance Lead

    Københavnsområdet

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job