Oracle må droppe længe ventet funktion i næste Java

Efter en række tids-overskridelser kan Oracle ikke nå at få en ellers længe ventet API med i næste udgave af Java.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Programmører, der bruger Java Enterprise Edition, bliver nødt til at vente lidt længere, før de kan begynde at anvende JCache, der er en længeventet caching-API (application programming interface) til Java.

Udviklingen har nemlig overskredet flere "afgørende frister" og funktionen kan derfor ikke nå at komme med i den kommende Java EE 7.

"Dette er utvivlsomt skuffende for mange af jer, da fællesskabet har giver udtryk for en stærk efterspørgsel på JCache i Java EE 7-spørgeundersøgelsen, der havde godt med deltagere," skriver Oracle i et officielt blogindlæg torsdag.

Ville ikke forsinke Java EE 7 længere

"Der var dog enighed i både Java EE 7 EG og JCache EG om, at det var bedst ikke at forsinke Java EE 7 yderligere."

"Det forventes fuldt ud, at arbejdet med JCache vil fortsætte uafhængigt af Java EE 7, og at funktionen bliver en fremragende kandidat til Java EE 8," understreges det i indlægget.

Herudover bør udviklere kunne benytte sig af JCache parallelt med Java EE 7 "som en drop in-API, hvis specifikationerne bliver færdige lang tid før Java EE 8," lyder det fra Oracle.

En af lederne i arbejdet med udviklingen af JCache-specifikationerne Brian Oliver kommenterer sagen i et indlæg på et relateret forum.

"Der er adskillige både personlige og organisatoriske grunde til, at tidsplanen er skredet, men faktum er desværre, at vi ikke bliver færdige," skriver Oliver.

"Herudover kan vi ikke tillade os at forsinke Java EE 7, især ikke når vi ved, der stadig er meget arbejde, der skal gøres; diskussioner, der skal føres; beslutninger, der skal tages; samt dokumentation/implementering/test, der skal gøres færdig."

Når det er sagt, er der de sidste måneder gjort "kolossale fremskridt" i udviklingen af JCache og arbejdet vil ifølge JCache fortsætte i samme hastighed.

"Forventningen er, at vi får dette arbejde færdigt så hurtigt som muligt med eller uden Java EE 7."

Bedre egnet til cloud

Java EE 7 er blevet designet med den hensigt at gøre sproget bedre egnet til cloud computing, hvor caching kan spille en vigtig rolle.

Men visse cloud-relaterede funktioner er alligevel endt med at blive udskudt til Java EE 8.

Herudover har Java EE manglet en standard caching-API.

Flere bidragydere til Java har givet udtryk for deres utilfredshed med, at JCache ikke når at komme med i Java EE 7, der efter planen vil udkomme til april.

"Jeg har ikke andet at sige, end at jeg er meget frustreret," skriver en bidragyder på et Java EE forum torsdag. "Kan vi på en eller anden måde 'sørge for' at holde dem motiveret eller på nogen måde hjælpe dem til at blive klar til næste runde?"

Ikke alene bør holdet bag JCache levere funktionen så snart som muligt, men de bør også "blive klar til at integrere nye ting med temaet i EE 8," tilføjer denne bidragyder.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job