Apples Tim Cook: Glem alt om billig-udgave af iPhone

Apples topchef afliver enhver ide om, at Apple vil lancere en billig-udgave af iPhone. Se hvorfor her.

Artikel top billede

(Foto: Peter Belanger)

Læs også: Spådom: Lavpris-iPhone på trapperne.

Apples topchef, Tim Cook, afliver enhver spekulation om, at Apple kan være på vej med en billig-udgave af selskabets topsællert, iPhone.

Tim Cook meddeler klart, at Apple ikke vil bygge en ny, skrabet og billigere udgave af iPhonen blot for at kunne tilbyde et billigere alternativ til den i dag relativt dyre smartphone.

Han siger, at Apple fortsat har fokus på at skabe "great products," som selskabets berømte stifter, Steve Jobs, formulerede det.

Og det betyder, at Apple ikke vil bygge en smartphone, der ikke består de skrappe kvalitets-test, som selskabets opererer med, lyder det fra Tim Cook.

"Andre selskaber sælger pris-billige produkter, men det er ikke, hvad vi er. Vores ledestjerne er great products," siger han.

I stedet peger Tim Cook på, at selskabet har sænket priserne på ældre iPhone-modeller, som kunder, der ikke har så mange penge, så kan købe.

"Det har været en stor succes. Efterspørgslen efter iPhone 4 var i december til vores store overraskelse større end vores leverancer," fortæller Tim Cook.

Innovation er vigtig

Prisfaldet på ældre iPhone-modeller er blot en af Apples metoder til at nå pris-bevidste forbrugere, der ikke vil betale de mange tusinder kroner, som en iPhone af sidste skrig koster.

Balance-gangen mellem pris og kvalitet er et speciale, som enhver virksomhed øver sig på hele tiden.

Og her er det, at innovation spiller en vigtig rolle, så nye produkter bliver udviklet specifikt til at imødekomme forbrugerens ønsker, fortæller Tim Cook.

"Der er jo forskellige måder at løse udfordringerne på," siger han.

Det er en tommelfinger-regel for ethvert firma, at alle produkter over tid falder i pris.

Her gælder det om at være klar med nye produkter, der kan prisfastsættes højt. Du kan læse mere om denne mekanisme, der også tidligere har ramt salget af musik, her.

Så billig er Apples produkter blevet

Et godt eksempel er Apples iPod, der til premieren i 2001 kostede flere tusinder kroner. I dag koster en iPod Shuffle under 400 kroner.

Ligeledes var der for nogle år siden stort pres på prisen for Apples Mac-computere. Selskabet svarede igen ved at lancere iPad'den, der med stor succes blev prissat meget højt.

Tim Cook peger på, at Apple fortsat forventer vækst på smartphone-markedet, hvor iPhonens markedsandel ifølge ham ikke er fladet ud, selv om der er dukket massevis af konkurrenter op.

Han peger på, at iPhonen i dag kun findes på markeder, der rummer omkring halvdelen af verdens smartphone-brugere, hvilket giver plads til meget vækst I fremtiden. 

Vil købe op

Apple vil i den kommende tid holde øjnene åbne efter mulige opkøbsemner, ligesom selskabet i de seneste par år har købt en hel stribe mindre virksomheder.

"Og der er flere på vej. Vi undersøger markedet hele tiden. Pengene brænder bestemt ikke i Apples lommer," siger Tim Cook.

Tim Cook fortæller, at Apple i den seneste tid ligeledes har drøftet opkøb af meget store selskaber.

"Vi har kigget på store selskaber, men ingen af de mulige selskaber har bestået vores prøver," siger han.

Læses lige nu

    Annonce

    Statens IT

    Erfaren Omada-specialist til Statens IT

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,