Dansk CSC-direktør skifter til konkurrent

Dansk CSC-direktør skifter til konkurrerende it-virksomhed.

Artikel top billede

Administrerende direktør for CSC Scandihealth, Freddy Lykke, stopper hos it-giganten.

I stedet begynder han som administrerende direktør for Cetrea A/S.

Det oplyser selskabet i en pressemeddelelse.

Cetrea skriver, at den nye direktørs opgave er at få selskabets salg øget i udlandet.

Ser mod udlandet

"Med sin store nationale og internationale erfaring indenfor sundheds-it vil han kunne bidrage kolossalt til at realisere strategien om at markedsføre og sælge Cetreas produkter internationalt,", udtaler Jakob E. Bardram, der er professor og medstifter af virksomheden.

CSC Scandihealth har i de sidste år også satset på at få dets produkter rundt om i verden. 

49-årige Freddy Lykke begynder i sit nye job hos Cetrea den 1. april 2013.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

SOS International

License & Vendor Manager

Midtjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Spillehallen.dk ApS

System Developer / Platform Builder

Midtjylland

Jyske Bank

Graduate, Udvikling Erhverv

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job