Politiet mødte op: Ballade i dansk dataforening

En dansk dataforening vader i konflikter og problemer. Politiet var til stede i forbindelse med et netop afholdt bestyrelsesmøde.

Artikel top billede

Dataforeningen DIS Danmark, der er et forum for databehandling i slægts-, personal- og lokalhistorie, vader i problemer for tiden.

I hvert fald fremgår det af foreningens hjemmeside, at man tilsyneladende er blevet udsat for et hackerangreb af en art.

"Vi har haft ubudne gæster med uhæderlige hensigter. Vi har derfor set os nødsaget til at suspendere onlineindmeldelser i en forhåbentlig kort periode," står der på hjemmesiden.

Men det er langt fra det det eneste, som foreningen kæmper med for tiden.

Kasserer røget ud

Næstformand Gitte Christensen bekræfter overfor Computerworld, at den tidligere kasserer i foreningen er røget ud i kulden.

Hun ønsker dog ikke at fortælle om de nærmere omstændigheder.

Samtidig bekræfter hun, at politiet også var til stede i forbindelse med et bestyrelsesmøde i januar 2013.

Computerworld erfarer, at der i forbindelse med mødet blev truet med knytnæve-slag. Ligesom personer angiveligt skulle være politianmeldt i forbindelse med hændelser på mødet.

Men Gitte Christensen vil dog heller ikke kommentere de nærmere omstændigheder omkring politiets tilstedeværelse.

Dataforening med 7.000 medlemmer

I 1987 stiftede en arbejdsgruppe DIS-Danmark, som er en fraktion af Samfundet for Dansk Genealogi og Personalhistorie, fremgår det af foreningens hjemmeside. 

"Formålet var at udforske computerens muligheder og dele erfaringer herom. Et af de første initiativer var at udsende et lille blad til kontakt mellem medlemmerne, der faktisk strømmede til." 

I 1989 blev der holdt stiftende generalforsamling i den nye forening DIS-Danmark.

DIS-Danmarks formål er ifølge vedtægterne at være et forum for databehandling i slægts-, personal- og lokalhistorie, samt at udbrede kendskab til informationsteknologien som værktøj for slægts- og lokalhistorikeren.

I 2011 fejrede foreningen, at medlem nummer 7.000 blev indmeldt.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job