Politiet mødte op: Ballade i dansk dataforening

En dansk dataforening vader i konflikter og problemer. Politiet var til stede i forbindelse med et netop afholdt bestyrelsesmøde.

Artikel top billede

Dataforeningen DIS Danmark, der er et forum for databehandling i slægts-, personal- og lokalhistorie, vader i problemer for tiden.

I hvert fald fremgår det af foreningens hjemmeside, at man tilsyneladende er blevet udsat for et hackerangreb af en art.

"Vi har haft ubudne gæster med uhæderlige hensigter. Vi har derfor set os nødsaget til at suspendere onlineindmeldelser i en forhåbentlig kort periode," står der på hjemmesiden.

Men det er langt fra det det eneste, som foreningen kæmper med for tiden.

Kasserer røget ud

Næstformand Gitte Christensen bekræfter overfor Computerworld, at den tidligere kasserer i foreningen er røget ud i kulden.

Hun ønsker dog ikke at fortælle om de nærmere omstændigheder.

Samtidig bekræfter hun, at politiet også var til stede i forbindelse med et bestyrelsesmøde i januar 2013.

Computerworld erfarer, at der i forbindelse med mødet blev truet med knytnæve-slag. Ligesom personer angiveligt skulle være politianmeldt i forbindelse med hændelser på mødet.

Men Gitte Christensen vil dog heller ikke kommentere de nærmere omstændigheder omkring politiets tilstedeværelse.

Dataforening med 7.000 medlemmer

I 1987 stiftede en arbejdsgruppe DIS-Danmark, som er en fraktion af Samfundet for Dansk Genealogi og Personalhistorie, fremgår det af foreningens hjemmeside. 

"Formålet var at udforske computerens muligheder og dele erfaringer herom. Et af de første initiativer var at udsende et lille blad til kontakt mellem medlemmerne, der faktisk strømmede til." 

I 1989 blev der holdt stiftende generalforsamling i den nye forening DIS-Danmark.

DIS-Danmarks formål er ifølge vedtægterne at være et forum for databehandling i slægts-, personal- og lokalhistorie, samt at udbrede kendskab til informationsteknologien som værktøj for slægts- og lokalhistorikeren.

I 2011 fejrede foreningen, at medlem nummer 7.000 blev indmeldt.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Test Manager til Drift- og Støttesektionen ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer hos PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til lokal IT støtte i Tirstrup

    Midtjylland

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S