Politiet mødte op: Ballade i dansk dataforening

En dansk dataforening vader i konflikter og problemer. Politiet var til stede i forbindelse med et netop afholdt bestyrelsesmøde.

Artikel top billede

Dataforeningen DIS Danmark, der er et forum for databehandling i slægts-, personal- og lokalhistorie, vader i problemer for tiden.

I hvert fald fremgår det af foreningens hjemmeside, at man tilsyneladende er blevet udsat for et hackerangreb af en art.

"Vi har haft ubudne gæster med uhæderlige hensigter. Vi har derfor set os nødsaget til at suspendere onlineindmeldelser i en forhåbentlig kort periode," står der på hjemmesiden.

Men det er langt fra det det eneste, som foreningen kæmper med for tiden.

Kasserer røget ud

Næstformand Gitte Christensen bekræfter overfor Computerworld, at den tidligere kasserer i foreningen er røget ud i kulden.

Hun ønsker dog ikke at fortælle om de nærmere omstændigheder.

Samtidig bekræfter hun, at politiet også var til stede i forbindelse med et bestyrelsesmøde i januar 2013.

Computerworld erfarer, at der i forbindelse med mødet blev truet med knytnæve-slag. Ligesom personer angiveligt skulle være politianmeldt i forbindelse med hændelser på mødet.

Men Gitte Christensen vil dog heller ikke kommentere de nærmere omstændigheder omkring politiets tilstedeværelse.

Dataforening med 7.000 medlemmer

I 1987 stiftede en arbejdsgruppe DIS-Danmark, som er en fraktion af Samfundet for Dansk Genealogi og Personalhistorie, fremgår det af foreningens hjemmeside. 

"Formålet var at udforske computerens muligheder og dele erfaringer herom. Et af de første initiativer var at udsende et lille blad til kontakt mellem medlemmerne, der faktisk strømmede til." 

I 1989 blev der holdt stiftende generalforsamling i den nye forening DIS-Danmark.

DIS-Danmarks formål er ifølge vedtægterne at være et forum for databehandling i slægts-, personal- og lokalhistorie, samt at udbrede kendskab til informationsteknologien som værktøj for slægts- og lokalhistorikeren.

I 2011 fejrede foreningen, at medlem nummer 7.000 blev indmeldt.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse