Mærsk erstatter 90 it-systemer med ét fælles

En af landets største virksomheder har været igennem en større it-øvelse.

Artikel top billede

En af landets største virksomheder A.P. Møller - Mærsk har netop aflagt årsregnskab.

Og udover et kæmpe milliard-overskud, så informerer regnskabet også om nogle nye it-tiltag.

Under overskriften "Data-driven decision-making" fremgår det således, at koncernen har udskiftet ikke mindre end 90 it-systemer med ét nyt.

"Et nyt globalt Human Resources-system er blevet implementeret i løbet af 2012, og det vil erstatte omkring 90 forskellige Human Resources it-løsninger på tværs af koncernen."

Systemet skal ifølge virksomheden "understøtte human resources-administrationen og tilbyde omfattende selvbetjeningsmuligheder for ansatte og chefer." 

Computerworld har tidligere beskrevet Mærsks nye HR-system, og det kan du læse mere om her

It-sikkerhed tages op

Samtidig nævnes it-sikkerhed under de mere rutinemæssige beskrivelser i regnskabet.

Ikke desto mindre tales om "Information risk".

For information er vital for koncernen og skal sikres.

"Dette er sikret gennem en informationssikkerhedspolitik, it-governance, tekniske kontroller, brugertræning og oplysningskampagner og forretningsplaner," hedder det i regnskabet.

Annonce

Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S