Lær af Interfloras fejl - Sådan undgår du at blive fjernet fra Google

Google har smidt Interflora ud af sin engelske søgemaskine. Se her, hvordan du undgår at havne i samme suppedas.

Artikel top billede

(Foto: SH Søren Holm)

Læs også: Google smider Interflora ud af sin søgemaskine

Det er ikke kun Interflora, der har brændt nallerne i en stor sag, der har fået Google til at smide den store blomsterkæde ud af sin søgemaskine i England. Det kan du læse mere om her.

Over 50 bloggere eller hjemmesider, der angiveligt har solgt link til Interflora, har fået nedskrevet deres egen Pagerank med til fem points (skalaen går fra 1-10)

Det vil sige, at de sandsynligvis også har mistet placeringer i Google.

Det kunne teoretisk også ramme danske hjemmesideejere, medier eller bloggere, der er vovede eller uheldige. For eksempel hvis man ukritisk lægger annoncer på med kode ind for eksterne leverandører.

"Man kan også i princippet komme i klemme uden at være i ond tro. Hvis man har købt mange annoncer hos nogen, der senere viser sig at annoncere i strid med Googles retningslinjer. Men der skal nok være tale om nogle uheldige sammenfald, hvor der både kommer en anmeldelse fra nogen, og man måske har nogle rester af tvivlsom linkbuilding fra tidligere liggende. F.eks. mange links fra linkkataloger," siger Frank Hellerup Madsen.

"Så man kan brænde nallerne uden, at det er en bevidst handling, men de fleste, der bliver ramt, har haft en anelse om, at de kunne blive straffet af Google - eller de burde have haft det".

Normalt får man en advarsel i Google Webmaster Tools, hvis Google påtænker at straffe for overtrædelser af betingelserne. Bliver man alligevel fjernet, kan man love bod og bedring og sende en reconsideration request.

Google har afvist af kommentere den aktuelle sag. Men det kan ikke være helt uden sammenhæng, at Googles SEO-guru Matt Cutts i denne uge har lagt en venlig påmindelse ud om at overholde nogle af de regler, som Interflora har fiflet med. Læs mere om sagen hos Searchengineland.

Læs også: Google smider Interflora ud af sin søgemaskine

Link til Googles blog.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Jet Time A/S

    Dataanalytiker (Data Analyst)

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    IT Specialist til IT Drift

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S