Lær af Interfloras fejl - Sådan undgår du at blive fjernet fra Google

Google har smidt Interflora ud af sin engelske søgemaskine. Se her, hvordan du undgår at havne i samme suppedas.

Artikel top billede

(Foto: SH Søren Holm)

Læs også: Google smider Interflora ud af sin søgemaskine

Det er ikke kun Interflora, der har brændt nallerne i en stor sag, der har fået Google til at smide den store blomsterkæde ud af sin søgemaskine i England. Det kan du læse mere om her.

Over 50 bloggere eller hjemmesider, der angiveligt har solgt link til Interflora, har fået nedskrevet deres egen Pagerank med til fem points (skalaen går fra 1-10)

Det vil sige, at de sandsynligvis også har mistet placeringer i Google.

Det kunne teoretisk også ramme danske hjemmesideejere, medier eller bloggere, der er vovede eller uheldige. For eksempel hvis man ukritisk lægger annoncer på med kode ind for eksterne leverandører.

"Man kan også i princippet komme i klemme uden at være i ond tro. Hvis man har købt mange annoncer hos nogen, der senere viser sig at annoncere i strid med Googles retningslinjer. Men der skal nok være tale om nogle uheldige sammenfald, hvor der både kommer en anmeldelse fra nogen, og man måske har nogle rester af tvivlsom linkbuilding fra tidligere liggende. F.eks. mange links fra linkkataloger," siger Frank Hellerup Madsen.

"Så man kan brænde nallerne uden, at det er en bevidst handling, men de fleste, der bliver ramt, har haft en anelse om, at de kunne blive straffet af Google - eller de burde have haft det".

Normalt får man en advarsel i Google Webmaster Tools, hvis Google påtænker at straffe for overtrædelser af betingelserne. Bliver man alligevel fjernet, kan man love bod og bedring og sende en reconsideration request.

Google har afvist af kommentere den aktuelle sag. Men det kan ikke være helt uden sammenhæng, at Googles SEO-guru Matt Cutts i denne uge har lagt en venlig påmindelse ud om at overholde nogle af de regler, som Interflora har fiflet med. Læs mere om sagen hos Searchengineland.

Læs også: Google smider Interflora ud af sin søgemaskine

Link til Googles blog.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Midtjylland

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Erfaren test manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub