Forsinket et år: Alligevel hoster og harker dette nye it-system

Et kæmpe it-system, der har været forsinket i et års tid, hoster efter idrifttagelse. Systemet skal i sidste ende hjælpe landets el-kunder.

Artikel top billede

Datahub er navnet på et it-system hos Energinet, der skal effektivisere håndteringen af blandt andet måledata i elmarkedet.

Men efter at have været forsinket i et lille års tid er det nu i drift.

Imidlertid er der fortsat mindre problemer, fremgår det af en blog om projektet på Energinet.dk's hjemmeside.

Systemet er leveret af Logica, der i dag hedder CGI, som har haft store problemer undervejs.

Hele forløbet

Oprindeligt var det daværende klimaminister Connie Hedegaard (K), der søsatte projektet.

Dengang var planen, at systemet skulle i drift medio 2012.

Men allerede den 26. oktober 2011 opleves problemer, da "..Logica har haft problemer med at gennemføre sine egne systemtest af migreringsapplikationen, hvorfor vi ikke har kunne godkende systemet til overtagelse".

Logica udarbejder derefter en ny tidsplan for migreringssystemet, der kan have betydning for tidsplanen for hele projektet.

Og det får det.

I uge 2013 meddeles det, at DataHub'en sættes i drift 1. marts 2013.

Efter en periode med "en meget lang række fejlretninger i testforløbet på Aktørtestsystemet" får Energinet.dk en live-demonstration af DataHub fra Logica.

Men forsinkelsen er uundgåelig.

"Som vi flere gange tidligere har fortalt, har antallet af fejl og fejlretninger i testforløbet på Aktørtestsystemet haft et niveau, der medfører forsinkelse af det samlede program."

"Blandt andet på grund af det ekstra arbejde med fejlretning og yderligere test af Aktørtestsystemet imødeser vi også forsinkelser på DataHub-leverancen." 

"På baggrund af de tilbagemeldinger og ønsker vi i processen har fået fra aktørerne i branchen, har vi derfor samlet set besluttet, at DataHub'en sættes i drift 1. marts 2013," hedder det.

[i]Læs kommentar fra Energinet.dk og CGI/Logica senere her på Computerworld.dk.[/i]

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    JP/Politikens Hus

    Digital Workplace Supporter

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Unified Communications specialist til IT-Operations i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Mainframe Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S