Derfor gik Danmarks mest besøgte hjemmeside helt i sort

Det, der ikke burde kunne ske, skete alligevel, da netværksproblemer lagde Danmarks mest besøgte hjemmeside helt ned. Se hvad der gik galt.

Artikel top billede

Læs også:
[b]Teleselskabet 3's kunder: I er altså ramt af nedbrud
[/b]

Mainframe skyld i stort it-nedbrud i danske banker

Overbelastet netværksudstyr fik tirsdag dr.dk til at gå helt i sort.

I tidsrummet mellem klokken 14:00 og 14:57 var det derfor ikke muligt at gå ind på Danmarks mest besøgte hjemmeside.

"Det er et stort problem for os, når dr.dk og alle subdomænerne er nede. I går var hele den portefølje af sider nede i én time, og det er vi selvfølgelig rigtig kede af," fortæller Kristian Waneck, der er chef for it-infrastruktur i Danmarks Radio.

Christian Waneck og et hold på seks mand fik derfor sved på panden. Men de fik løst problemet, der ifølge chefen ikke burde kunne opstå.

Dr.dk er landets mest besøgte hjemmeside målt på unikke brugerbesøg, viser tal fra FDIM, der registrer besøg omkring danske hjemmesider.

Sådan fejlede redundante løsning
Ifølge Danmarks Radio opstod problemet på grund af netværksudstyr.

"Der var en load balancer, der gik i vores netværksinfrastruktur. Det er et fysisk stykke netværksudstyr, som er placeret i vores serverkælder," siger Kristian Waneck.

I den perfekte verden burde problemet ikke kunne opstå, fordi løsningen er redundant. Andre netværksenheder burde derfor have overtaget trafikken.

Men den anden load balancer, der skulle overtage trafikken blev ramt af overbelastning, fordi den ikke kunne håndtere trafikmængden.

"Lige præcis i går kørte vi nogle tests med ny teknologi, vi er ved at implementere. Derved skulle den tilbageværende load balancer både håndtere trafik fra testen og den normale drift, og det kunne den ikke bære," fortæller Kristian Waneck.

Kristian Waneck ønsker dog ikke at fortælle, præcist hvilket stykke udstyr Danmarks Radio benytter sig af.

Hvilken type netværksudstyr drejer det sig om helt præcist?

"Det vil vi ikke udtale os om," siger Kristian Waneck.

Sikrede driften ved at omdirigere trafik
Teknikerne hos Danmarks Radio kunne ikke finde fejlen med det samme.

"Vores team på 5-6 mand kæmpede med at lokalisere fejlen og få problemet løst. Så vi var mange på opgaven," fortæller Kristian Waneck.

Da holdet fandt fejlen blev problemet løst ved at prioritere det normale drifts-trafik.

"Vi stoppede simpelthen trafikken i vores testsetup, og kunne på den måde styre driftstrafikken helt uden om.

Læs også:
[b]Teleselskabet 3's kunder: I er altså ramt af nedbrud
[/b]

Mainframe skyld i stort it-nedbrud i danske banker

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Everllence

Head of Digital Solutions

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at forme fremtidens digitale løsninger i Forsvaret?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS