Derfor står fremtiden i mobilitetens tegn

Dansk succes-iværksætter mener, at fremtidens vigtigste værktøjer er drevet af to helt afgørende ting, som man bare skal have styr på.

Artikel top billede

Læs også:
Sådan har Podio udviklet sig siden Citrix-opkøb

Undgå it-kaos: Sådan håndterer du ansattes brug af private enheder

Podio-stiftere: Her er planerne efter Citrix har købt os

Fremtidens samarbejdsværktøj vil være drevet af brugerens ønsker om mobilitet og platformsuafhængighed, det mener Jon Froda, som er medstifteren af virksomheden Podio.

"Kunderne er ikke overraskede over mulighederne længere, de forventer derimod, at vi kan tilbyde mobilitet i vores værktøj. Det er ikke futurisme, det sker lige nu," fortæller Jon Froda.

Ifølge medstifteren benytter 30 procent af Podio's mobilbrugerne i dag samme mængde tid på Podio's mobile-platform, som de benytter på den gammelkendte web-platform.

Podio, der leverer samarbejdsværktøj, blev opkøbt af it-giganten Citrix i april 2012, og har i dag godt 200.000 kunder i porteføljen.

Du kan høre mere til Jon Froda's holdninger, når Podio's medstifter taler ved Computerworld Expo 2013 onsdag den 10. april.

Markedet for mobilkommunikation er modent

Jon Froda mener, at opblomstringen og efterspørgslen på markedet for mobileapplikationer er modnet naturligt i kraft af mobile-nettet og enhedernes udvikling.

"Det kan lyde som futurisme, men det er altså noget, der sker lige nu. Langt de fleste af vores brugere befinder sig på både mobil og den gammelkendte web-platform," siger Jon Froda.

Han fremhæver, at efterspørgslen nu går op i en højere enhed, fordi alle knasterne er slebet væk.

"Tingene er smeltet sammen indenfor de sidste to-tre år. Mobildækningen er kraftigt forbedret, der er wifi på alle hoteller, caféer og folk har fået deres 3G-abonnementer," siger han og fortsætter:

"Teknologien er altså helt på plads, og det en bonus for os, fordi vores samarbejdsværktøj gerne kræver netop 3G eller wifi for at kunne fungere efter hensigten."

Her er begrænsningerne i mobilmarkedet


Alt afhænger ikke kun af teknologi, det handler lige så meget om kundernes tilgang.

"Vi har fire generationer på arbejdsmarkedet lige nu, hvoraf de første generationer er fuldt ud mobile i deres tankegang. De fleste, der har en smartphone, vil være parate til at udnytte værktøjerne på mobile-platforme," siger Jon Froda.

Ifølge Jon Froda er det ikke længere kun et ønske fra kunderne, det er et krav, at de skal kunne arbejde fra mobile-enheder.

"Hvor er mobilapplikationen til vores arbejde? Så vi ikke behøver, at fedte med det internet på computerne. Det er nu forholdsvis mainstream. Vi ser rigtig mange andre virksomheder, der nu har travlt med at udvikle værktøj, der er tidssvarende." fortæller han.

Marked med få begrænsninger

Selvom markedet for mobility er i vækst, så er der alligevel begrænsninger.

Ser du nogen begrænsninger for mobilmarkedet?

"Jeg vil sige, at mobilværktøjerne måske kan være afgrænsede på de mobile-enheder set i forhold til computerne." siger Jon Froda og afslutter:

"Det vil kun vokse, så kan det diskuteres om iPad's og pc'erne smelter sammen, men jeg forventer mig en kraftig vækst set ud fra den udvikling, vi selv ser. Det går hurtigere, end vi egentlig helt forstår."

Læs også:
Sådan har Podio udviklet sig siden Citrix-opkøb

Undgå it-kaos: Sådan håndterer du ansattes brug af private enheder

Podio-stiftere: Her er planerne efter Citrix har købt os

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Se alle vores events inden for it

KMD A/S

Domain and Sales Specialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job