Derfor står fremtiden i mobilitetens tegn

Dansk succes-iværksætter mener, at fremtidens vigtigste værktøjer er drevet af to helt afgørende ting, som man bare skal have styr på.

Artikel top billede

Læs også:
Sådan har Podio udviklet sig siden Citrix-opkøb

Undgå it-kaos: Sådan håndterer du ansattes brug af private enheder

Podio-stiftere: Her er planerne efter Citrix har købt os

Fremtidens samarbejdsværktøj vil være drevet af brugerens ønsker om mobilitet og platformsuafhængighed, det mener Jon Froda, som er medstifteren af virksomheden Podio.

"Kunderne er ikke overraskede over mulighederne længere, de forventer derimod, at vi kan tilbyde mobilitet i vores værktøj. Det er ikke futurisme, det sker lige nu," fortæller Jon Froda.

Ifølge medstifteren benytter 30 procent af Podio's mobilbrugerne i dag samme mængde tid på Podio's mobile-platform, som de benytter på den gammelkendte web-platform.

Podio, der leverer samarbejdsværktøj, blev opkøbt af it-giganten Citrix i april 2012, og har i dag godt 200.000 kunder i porteføljen.

Du kan høre mere til Jon Froda's holdninger, når Podio's medstifter taler ved Computerworld Expo 2013 onsdag den 10. april.

Markedet for mobilkommunikation er modent

Jon Froda mener, at opblomstringen og efterspørgslen på markedet for mobileapplikationer er modnet naturligt i kraft af mobile-nettet og enhedernes udvikling.

"Det kan lyde som futurisme, men det er altså noget, der sker lige nu. Langt de fleste af vores brugere befinder sig på både mobil og den gammelkendte web-platform," siger Jon Froda.

Han fremhæver, at efterspørgslen nu går op i en højere enhed, fordi alle knasterne er slebet væk.

"Tingene er smeltet sammen indenfor de sidste to-tre år. Mobildækningen er kraftigt forbedret, der er wifi på alle hoteller, caféer og folk har fået deres 3G-abonnementer," siger han og fortsætter:

"Teknologien er altså helt på plads, og det en bonus for os, fordi vores samarbejdsværktøj gerne kræver netop 3G eller wifi for at kunne fungere efter hensigten."

Her er begrænsningerne i mobilmarkedet


Alt afhænger ikke kun af teknologi, det handler lige så meget om kundernes tilgang.

"Vi har fire generationer på arbejdsmarkedet lige nu, hvoraf de første generationer er fuldt ud mobile i deres tankegang. De fleste, der har en smartphone, vil være parate til at udnytte værktøjerne på mobile-platforme," siger Jon Froda.

Ifølge Jon Froda er det ikke længere kun et ønske fra kunderne, det er et krav, at de skal kunne arbejde fra mobile-enheder.

"Hvor er mobilapplikationen til vores arbejde? Så vi ikke behøver, at fedte med det internet på computerne. Det er nu forholdsvis mainstream. Vi ser rigtig mange andre virksomheder, der nu har travlt med at udvikle værktøj, der er tidssvarende." fortæller han.

Marked med få begrænsninger

Selvom markedet for mobility er i vækst, så er der alligevel begrænsninger.

Ser du nogen begrænsninger for mobilmarkedet?

"Jeg vil sige, at mobilværktøjerne måske kan være afgrænsede på de mobile-enheder set i forhold til computerne." siger Jon Froda og afslutter:

"Det vil kun vokse, så kan det diskuteres om iPad's og pc'erne smelter sammen, men jeg forventer mig en kraftig vækst set ud fra den udvikling, vi selv ser. Det går hurtigere, end vi egentlig helt forstår."

Læs også:
Sådan har Podio udviklet sig siden Citrix-opkøb

Undgå it-kaos: Sådan håndterer du ansattes brug af private enheder

Podio-stiftere: Her er planerne efter Citrix har købt os

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job