Forsinket dansk it-system kan være på vej til Norge

Et kæmpe og forsinket it-system til den danske el-sektor kan være på vej mod Norge, oplyser leverandør.

Artikel top billede

Læs også:

Superkomplekst: Derfor sprutter og hoster nyt it-system

Forsinket et år: Alligevel hoster og harker nyt it-system

Et stort og komplekst it-system til el-sektoren er søsat efter at have været forsinket i et år.

Systemet har børnesygdomme, men leverandøren er tilfreds.

Hos CGI, det tidligere Logica, er man "glade for, at den senest udarbejdede plan er overholdt og at vi nu er i drift med DataHubben".

Samtidig oplyser den administrerende direktør Martin Petersen fra CGI til Computerworld, at den norske regering er meget interesseret i at genbruge den danske løsning. Blandt andet inspireret af den danske minister. 

"Det vil jo være en ret positiv historie - et tvær-nordisk samarbejde under opsejling. Der er god dialog mellem Energinet.dk og det tilsvarende norske Stattnet," forklarer han videre.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics