Teleindustrien træt af tæv: Nu vil vi anerkendes

Telebranchen er træt af kritik om elendig markedsføring og manglende bredbåndsdækning. Anerkend vores indsats, lyder opfordringen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Teleindustrien holder stor konference i morgen, onsdag, men ITEK under Dansk Industri mener, at det sker i et lidt uheldigt klima, hvor industrien får tæv på stribe.

Det gælder blandt andet "..brokkerier over vores markedsføring, manglende dækning i udkantsområder samt trusler om indgriben, hvis branchen ikke selv leverer varen," skriver direktør Tom Togsverd fra ITEK under Dansk Industri i sin ugentlig kommentar.

Men det er dybt urimeligt, for "Danmark har verdens laveste mobilpriser og en udbredelse helt i top", så i stedet er det på tide, at "vi i industrien formulerer, hvad VI kunne ønske os af politikerne".

Investerer 2-cifret milliardbeløb årligt

"For det første ønsker vi anerkendelse af vores betydning for samfundsmaskineriet, herunder for store investeringsindsats og de risici, vi løber i forbindelse hermed," skriver han og peger på, at der årligt investeres et tocifret milliardbeløb "trods faldende priser og pres på vores nuværende forretningsmodeller".

Politikerne burde lette bureaukratiet og omkostninger, blandt andet når der skal rejses master.

"Endvidere kunne det offentlige være en langt flittigere kunde i tele-butikken: Der tales meget om telemedicin og online omsorg, men kun meget få kommuner er kommet i gang," lyder status fra Tom Togsverd.

Branche: Politikere afskærer kunder for mulighed
Endelig kunne telebranchen også ønske sig "en mere erhvervsvenlig regulering, hvor dyre, men ubrugelige logninger, samt begrænsningen af abonnementsperioder til 6 mdr. falder særligt i øjnene, henset til at vore nabolande opererer med 12 og 24 mdr. bindinger."

"Hvorfor er det lige, at de kunder, der ikke ønsker at løbe efter dagens tilbud, skal afskæres for en økonomisk belønning for deres loyalitet?," spørger Tom Togsverd.

Konferencen løber af stablen onsdag, og kan meget vel falde sammen med et kommende bredbåndsudspil fra regeringen, der også skulle være på trapperne.

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job