Teleindustrien træt af tæv: Nu vil vi anerkendes

Telebranchen er træt af kritik om elendig markedsføring og manglende bredbåndsdækning. Anerkend vores indsats, lyder opfordringen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Teleindustrien holder stor konference i morgen, onsdag, men ITEK under Dansk Industri mener, at det sker i et lidt uheldigt klima, hvor industrien får tæv på stribe.

Det gælder blandt andet "..brokkerier over vores markedsføring, manglende dækning i udkantsområder samt trusler om indgriben, hvis branchen ikke selv leverer varen," skriver direktør Tom Togsverd fra ITEK under Dansk Industri i sin ugentlig kommentar.

Men det er dybt urimeligt, for "Danmark har verdens laveste mobilpriser og en udbredelse helt i top", så i stedet er det på tide, at "vi i industrien formulerer, hvad VI kunne ønske os af politikerne".

Investerer 2-cifret milliardbeløb årligt

"For det første ønsker vi anerkendelse af vores betydning for samfundsmaskineriet, herunder for store investeringsindsats og de risici, vi løber i forbindelse hermed," skriver han og peger på, at der årligt investeres et tocifret milliardbeløb "trods faldende priser og pres på vores nuværende forretningsmodeller".

Politikerne burde lette bureaukratiet og omkostninger, blandt andet når der skal rejses master.

"Endvidere kunne det offentlige være en langt flittigere kunde i tele-butikken: Der tales meget om telemedicin og online omsorg, men kun meget få kommuner er kommet i gang," lyder status fra Tom Togsverd.

Branche: Politikere afskærer kunder for mulighed
Endelig kunne telebranchen også ønske sig "en mere erhvervsvenlig regulering, hvor dyre, men ubrugelige logninger, samt begrænsningen af abonnementsperioder til 6 mdr. falder særligt i øjnene, henset til at vore nabolande opererer med 12 og 24 mdr. bindinger."

"Hvorfor er det lige, at de kunder, der ikke ønsker at løbe efter dagens tilbud, skal afskæres for en økonomisk belønning for deres loyalitet?," spørger Tom Togsverd.

Konferencen løber af stablen onsdag, og kan meget vel falde sammen med et kommende bredbåndsudspil fra regeringen, der også skulle være på trapperne.

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

SOS International

Platform Engineer

Midtjylland

IT-Forsyningen I/S

It-specialist til serverteam

Københavnsområdet

Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

IT-teknisk profil

Københavnsområdet

SOS International

Cisco Call Manager Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S