Nyt udspil: Der skal fart på danskernes upload-hastighed

Erhvervs- og vækstminister har netop afsløret, at en upload-målsætning er på vej.

Artikel top billede

Erhvervs- og vækstminister Anette Vilhelmsen (SF) har netop afsløret, at der nu kommer en målsætning om uploadhastigheder på 30 Mbit i Danmark.  

Hun er i Ingeniørhuset, hvor den danske telebranche er samlet til konference.

Her løfter hun lidt af sløret for, hvad regeringens bredbåndsudspil, der bliver præsenteret senere i dag, vil indeholde.

Hun afslører blandt andet, at fiberbranchens kamp for en upload-målsætning er blevet imødegået.

For udspillet vil indeholde et en uploadmålsætning på 30 Mbit.

"Vi vil styrke kommuners rolle i at sikre god mobil- og bredbåndsdækning," lyder det fra ministeren.

Hun lover også bedre gennemsigtighed for forbrugerne med hensyn til mobiltelefoners kvalitet.

Samtidig vil hun styrke kommunernes mulighed for at stille krav om dækning.

"Vi vil styrke kommunernes rolle i udrulning af bredbånd, og vi vil skabe klarhed over, hvordan kommuner kan stille lokale dækningskrav i forbindelse med offentlige indkøb."

Computerworld følger op på bredbåndsudspillet, der præsenteres senere i dag.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    BEC Financial Technologies

    Junior business analyst - Talent Program DK

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    SOS International

    Platform Engineer – Team Lead

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS