Minister: PET skal have flere penge til it-systemer

PETs it-systemer skal tilpasses til kommende regler på området, oplyser minister i kronik.

Artikel top billede

Folketinget førstebehandler en ny lov til regulering af PET og Folketingets Kontroludvalg.

I forbindelse med det har justitsminister Morten Bødskov (S) begået en kronik i Politiken, hvor det fremgår, at PETs it-systemer angiveligt skal have en overhaling.

"Ikke mindst nødvendiggør de nye regler også tilpasninger i forhold til PETs it-systemer og dette kan - som de fleste nok ved - være en omkostningsfuld affære," skriver ministeren i kronikken.

It-revisor tjekker PET

Computerworld har i øvrigt igennem længere tid forsøgt at tale med formanden for det såkaldte Wamberg-udvalg, der står for kontrollen med landets efterretningstjeneste, PET.

Udvalget består i dag af tre medlemmer og en formand, men nok så væsentligt, har udvalget måtte antage en person med it-kompetencer.

Af tilsynsrapporten fra udvalget fremgår følgende:

"Endvidere har udvalget antaget it-revisor Lars Aggergren til at bistå udvalget med tilrettelæggelsen af udvalgets stikprøvekontroller."

It-revisoren har skrevet bøger om it-revision og optrådt i pressen.
 
Imidlertid kan han ikke tale om sit arbejde.

"Det kan jeg ikke sige noget som helst om. Du må tale med udvalgets formand," har han sagt til Computerworld.

Imidlertid har formanden ikke reageret på talrige mails - og senest har han per telefon lovet at vende tilbage med et mødetidspunkt. Det er dog aldrig sket.

Tilgengæld har en af PETs storleverandører for nylig beskrevet lidt om dets samarbejde med PET.

En storleverandør til PET

I Systematics seneste regnskab, hedder det:

"Politiets Efterretningstjeneste (PET) har i en årrække arbejdet på at modernisere efterretningstjenestens it-platform, så den kan understøtte de udfordringer, som PET står overfor."

"Systematic har igennem hele forløbet bistået PET, som central løsningsleverandør i et agilt samarbejde med tæt brugerkontakt og korte beslutningsveje."

"I samarbejde med efterretningstjenstens brugere, løsningsarkitekter og projektledelse leverer vi løbende løsningskomponenter til idriftsættelse, ligesom vi bistår med behovsafklaring, udruling og driftstøtte og særlig produktionskompetencer," hedder det i regnskabet.

Desuden har Systematic et samarbejde med Rigspolitiet og "indgået en flerårig aftale om 24/7 support og vedligehold af Københavns Politis Kontrolrumsløsning".

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sektionschef til effektiv drift af kritiske it-systemer i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job