Minister: PET skal have flere penge til it-systemer

PETs it-systemer skal tilpasses til kommende regler på området, oplyser minister i kronik.

Artikel top billede

Folketinget førstebehandler en ny lov til regulering af PET og Folketingets Kontroludvalg.

I forbindelse med det har justitsminister Morten Bødskov (S) begået en kronik i Politiken, hvor det fremgår, at PETs it-systemer angiveligt skal have en overhaling.

"Ikke mindst nødvendiggør de nye regler også tilpasninger i forhold til PETs it-systemer og dette kan - som de fleste nok ved - være en omkostningsfuld affære," skriver ministeren i kronikken.

It-revisor tjekker PET

Computerworld har i øvrigt igennem længere tid forsøgt at tale med formanden for det såkaldte Wamberg-udvalg, der står for kontrollen med landets efterretningstjeneste, PET.

Udvalget består i dag af tre medlemmer og en formand, men nok så væsentligt, har udvalget måtte antage en person med it-kompetencer.

Af tilsynsrapporten fra udvalget fremgår følgende:

"Endvidere har udvalget antaget it-revisor Lars Aggergren til at bistå udvalget med tilrettelæggelsen af udvalgets stikprøvekontroller."

It-revisoren har skrevet bøger om it-revision og optrådt i pressen.
 
Imidlertid kan han ikke tale om sit arbejde.

"Det kan jeg ikke sige noget som helst om. Du må tale med udvalgets formand," har han sagt til Computerworld.

Imidlertid har formanden ikke reageret på talrige mails - og senest har han per telefon lovet at vende tilbage med et mødetidspunkt. Det er dog aldrig sket.

Tilgengæld har en af PETs storleverandører for nylig beskrevet lidt om dets samarbejde med PET.

En storleverandør til PET

I Systematics seneste regnskab, hedder det:

"Politiets Efterretningstjeneste (PET) har i en årrække arbejdet på at modernisere efterretningstjenestens it-platform, så den kan understøtte de udfordringer, som PET står overfor."

"Systematic har igennem hele forløbet bistået PET, som central løsningsleverandør i et agilt samarbejde med tæt brugerkontakt og korte beslutningsveje."

"I samarbejde med efterretningstjenstens brugere, løsningsarkitekter og projektledelse leverer vi løbende løsningskomponenter til idriftsættelse, ligesom vi bistår med behovsafklaring, udruling og driftstøtte og særlig produktionskompetencer," hedder det i regnskabet.

Desuden har Systematic et samarbejde med Rigspolitiet og "indgået en flerårig aftale om 24/7 support og vedligehold af Københavns Politis Kontrolrumsløsning".

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job