37 it-virksomheder fravalgt til stor milliardaftale

Statens indkøbscentral har dumpet 37 it-virksomheder, der ikke bliver prækvalificeret til milliardstor it-aftale. Senere skal 92 tilbageblevne kæmpe om de attraktive ordrer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Danske it-virksomheder i hobetal ville have del i en it-aftale hos SKI til 1,6 milliarder, men nu har de første 37 virksomheden fået et nej - de er nemlig ikke blevet prækvalificerede.

Det oplyser SKI i en pressemedddelelse

På aftalen kan myndigheder købe it-løsninger inden for selvbetjening, sags- og dokumenthåndtering, elektronisk patientinformation, identity management, løn- og personalehåndtering, præsentationsintegration, relationsstyring, applikationsintegration, undervisnings- og uddannelse, samt ERP og GIS-løsninger.

"92 unikke virksomheder, heraf 8 konsortier, er netop blevet prækvalificeret på rammeaftale 02.18 It-løsninger og vedligehold, og er dermed med i den fortsatte konkurrence om at levere it-løsninger til den offentlige sektor i de næste fire år," hedder det i meddelelsen.

129 unikke virksomheder har ansøgt om at blive prækvalificerede på en eller flere af udbuddets 17 delaftaler, oplyses det videre.
Men altså kun 92 virksomheder "har efter egnethedsvurderingen opnået en eller flere prækvalificeringer på aftalens mange delaftaler".

Kun hver anden ansøgning imødekommet

"I alt har virksomhederne indleveret 413 ansøgninger om prækvalifikation, hvoraf cirka halvdelen er blevet imødekommet," oplyser SKI.

Samtidig fremgår det, at virksomhederne er blevet valgt ud fra "de mest relevante referencer".

Faktisk har prækvalifikationsrunden på dette udbud tidligere været aflyst.

"Denne gang er der i forhold til den tidligere aflyste prækvalifikationsrunde forholdsmæssigt prækvalificeret cirka 25 procent flere ansøgninger," skriver SKI.

Navnene på de prækvalificerede virksomheder - og de ikke-prævalificerede virksomheder er ikke oplyst.

Men SKI skriver at de prækvalificerede "er både de store spillere i branchen samt en række mindre virksomheder".

SkI oplyser til Computerworld, at de 92 prækvalificerede, unikke virksomheder skal konkurrere om "i alt 119 kontrakter i den fortsatte udbudskonkurrence efter kriteriet "økonomisk mest fordelagtige tilbud"".

Det er udbudskonkurrencen, der afgør hvilke og hvor mange af de 92 unikke virksomheder, der vinder kontrakter, forklarer indkøbscentralen om det videre forløb.

Der vil blive afholdt et orienteringsmøde for de prækvalificerede i næste uge.

Selvom der altså er mange it-virksomheder, der er blevet sorteret bort, så oplyser SKI til Computerworld, at man pt. ikke har "modtaget nogen klager fra virksomheder, der ikke er blevet prækvalificeret".

Aftalen, der anslåes at have en værdi på op til 1,6 milliarder kroner over fire år, ventes klar til brug i efteråret 2013.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S