Dansk it-succes: Derfor skal du lade brugerne bestemme selv

Computerworld Expo 2013: Tag en dyb indånding. OG giv så din slutbruger friere tøjler. Og tjen kassen. Her er vinderformularen ifølge Jon Froda, der er medstifter af Podios.

Artikel top billede

Computerworld Expo 2013: Hvis du skal have succes med dit software i fremtiden, så skal du give brugerne langt flere rettigheder, end de fleste har i dag.

Det handler særligt om at gøre op med den gammelkendte tilgang, hvor én person styrer software som administrator.

Det mener Jon Froda, der er medstifter af virksomheden Podio.

"Hvis jeg gik direkte hen til min medarbejder og flåede tøjet af hende, klippede hendes hår og ændrede hendes navn. Ja så ville hun blive rasende," sagde han i sin keynote ved Computerworld Expo 2013.

Jon Frodo var manden, der onsdag skød Computerworld Expo 2013 igang, som over 3.000 tilmeldte fra it-branche i disse dage besøger.

Sådan bliver fremtidigt samarbejdsværktøj

Mere magt til slutbrugeren er den filosofi, der skal benyttes af udviklerne i fremtiden, hvis det står til Jon Froda.

"Meget samarbejdssoftware stoler ikke på selve slutbrugeren. Her er det grupperingstankegangen, der stadig hersker," fortæller han.

Men han erkender samtidig, at det er svært for mange udviklingshuse, at bryde normen med gammelkendte brugerrettigheder.

"Tankegangen er ofte, at folk ikke er voksne nok eller simpelthen ikke er uddannede godt nok, så brugerne skal have en eller anden til at kigge dem over skulderen," siger han og fortsætter:

"Giv brugerne mulighederne, og de vil moderere sig selv."

Jon Froda: Udviklerne ved ikke det hele selv
Udviklerne skal ikke tro, at de kender alle kundernes behov.

"Som udvikler har du ikke en vinderstrategi, hvis du bare læner dig tilbage og bygger et værktøj, som du tror, der kan håndtere alle de processer som kunderne har behov for at behandle i deres dagligdag," mener han.

Det gode samarbejdsværktøj bygger derfor direkte på slutbrugernes erfaringer.

"Hvem bygger i virkeligheden dit samarbejdsværktøj? Det er udviklerne. Men det bliver kun godt, hvis slutbrugerne aktivt kan deltage med deres vinden," sagde han.

"Hvis du giver brugeren lov til at udbygge værktøjet med apps eller scripts, så skaber de deres eget miljø, der passer perfekt til deres behov."

Se alle de flotte billeder fra Danmarks største it-messe.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S