Netflix dumper kendt Microsoft-teknologi: Her er afløseren

Den populære streaming-tjeneste Netflix siger farvel til Microsofts teknologi. Her er afløseren.

Artikel top billede

I et blog-indlæg skriver streaming-tjenesten Netflix, at de vil skrotte Microsofts Silverlight-teknologi til fordel for HTML5, når der i fremtiden skal vises film.

Efter en del spekulationer og rygter fortalte Microsoft i sidste måned, at firmaet vil stoppe udviklingen af Silverlight til browseren i 2021, lyder det fra Netflix.

Netflix har benyttet Silverlight siden 2008, men nu er man altså tvunget til at finde en afløser til teknologien.

Og valget er faldet på HTML5

Det skriver Computerworlds svenske søsterside.

Film uden plugin

Fordelen ved denne version af HTML er, at brugeren ikke behøver et indstiksprogram i browseren for at anvende Netflix.

De fleste browsere har teknologien som standard, også på de mobile enheder.

Før at tingene kan falde helt i hak, og transitionen kan gennemføres, kræver det imidlertid at standarden for, hvordan video håndteres i HTML5, understøtter det, som netflix kalder "HTML5 Premium Video Extensions".

Netflix oplyser, at de arbejder sammen med standardiseringsorganisationen W3C om at skabe en standard, der fungerer i alle browsere uden, at der skal installeres et plugin.

Løsningen testes allerede sammen med Googles software, og så snart det fungerer, vil selskabet begynde test på Windows og Apples systemer.

Netflix har ikke sat en dato for, hvornår overflytningen fra Silverlight til HTML5 skal være færdig.

Læs også:
Sender Microsoft sin Silverlight på pension?

Adobe stopper udvikling af mobil Flash Player

Microsoft: Vi siger ikke et piv om Silverlight

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS