Netflix dumper kendt Microsoft-teknologi: Her er afløseren

Den populære streaming-tjeneste Netflix siger farvel til Microsofts teknologi. Her er afløseren.

Artikel top billede

I et blog-indlæg skriver streaming-tjenesten Netflix, at de vil skrotte Microsofts Silverlight-teknologi til fordel for HTML5, når der i fremtiden skal vises film.

Efter en del spekulationer og rygter fortalte Microsoft i sidste måned, at firmaet vil stoppe udviklingen af Silverlight til browseren i 2021, lyder det fra Netflix.

Netflix har benyttet Silverlight siden 2008, men nu er man altså tvunget til at finde en afløser til teknologien.

Og valget er faldet på HTML5

Det skriver Computerworlds svenske søsterside.

Film uden plugin

Fordelen ved denne version af HTML er, at brugeren ikke behøver et indstiksprogram i browseren for at anvende Netflix.

De fleste browsere har teknologien som standard, også på de mobile enheder.

Før at tingene kan falde helt i hak, og transitionen kan gennemføres, kræver det imidlertid at standarden for, hvordan video håndteres i HTML5, understøtter det, som netflix kalder "HTML5 Premium Video Extensions".

Netflix oplyser, at de arbejder sammen med standardiseringsorganisationen W3C om at skabe en standard, der fungerer i alle browsere uden, at der skal installeres et plugin.

Løsningen testes allerede sammen med Googles software, og så snart det fungerer, vil selskabet begynde test på Windows og Apples systemer.

Netflix har ikke sat en dato for, hvornår overflytningen fra Silverlight til HTML5 skal være færdig.

Læs også:
Sender Microsoft sin Silverlight på pension?

Adobe stopper udvikling af mobil Flash Player

Microsoft: Vi siger ikke et piv om Silverlight

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job