Mystisk e-mail: Her er navnet på dansk NemID-angriber

En e-mail fra anonym afsender sender heftige beskyldninger af sted mod en navngiven person fra Lolland-Falster, der angiveligt skulle have udført DDoS-angrebet på NemID tirsdag.

Artikel top billede

En mystisk e-mail tikkede ind til redaktionen på Computerworld klokken 04:13 i morges.

"Anonymiseret navn [redaktionen bekendt], du har tiltrukket dig vores opmærksomhed. Dit skamfulde misbrug af Anonymous' navnet er ved vejs ende." lyder den første linje af e-mailen.

E-mailen er afsluttet med den klassiske anonymous hilsen "Expect us".

Indholdet af mailen afslører angiveligt navn, adresse og e-mail-adresse på den person, der skulle stå bag DDoS-angrebet på NemID i går.

Også personens såkaldte irc-nick, Septi, som vedkommende har brugt til at kommunikere med på forskellige kommunikationskanaler er inkluderet i e-mailen.

Computerworld har kontaktet Septi på det kommunikationsnetværk, som DDoS-angriberne benytter sig af.

Mistænkt: I har fat i den forkerte
Septi benægter dog, at han kan kædes sammen med det navn og den adresse, der er angivet i den anonyme e-mail.

"Nej. Det er ikke mig." skriver Septi til Computerworld.

Septi mener derimod, at personer i miljøet skulle have set sig sure på ham efter tirsdagens angreb og derfor afsendt e-mailen.

Men ifølge Septi har de ikke ramt rigtigt.

"Den person, de har beskrevet ved navn og adresse i e-mailen, stammer fra oplysninger fra en pc, som jeg havde en trojan [inficeret, red.] i." skriver Septi.

Politiet afkræfter mistanke

Ifølge adresse-oplysningerne angivet i e-mailen, skulle vedkommende stamme fra området omkring Lolland-Falster.

Politiet på Sydsjælland og Lolland-Falster kan imidlertid ikke bekræfte, at politikredsen har modtaget tips om personer med tilknytningen til NemID-angrebet tirsdag.

Netop Sydsjælland og Lolland-Falsters Politi anholdt mandag den 15. april en 15-årig dreng, for et helt andet angreb mod Kommunernes Landsforening (KL), der foregik mandag 8. april.

Computerworld har gennem hele dagen forsøgt at komme i kontakt med personen, der er anklaget i e-mailen, via telefon og e-mail, men det er ikke lykkedes.

Læs også:

Så hård kan straffen blive for at angribe NemID

Nets: Nu kan vi modstå massive DDoS-angreb

Nye angreb fra NemID-hackere: Myndigheder ramt

NemID-hackere: Her er vores botnet - se det her

NemID-angribere: Vi slår til mod Nets igen i dag

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS