Røgslør: Danskere må ikke vide hvor staten kan overvåge

Justitsminister Morten Bødskov (S) vil ikke svare på, hvor nøjagtigt staten kan overvåge borgeres fysiske færden ved hjælp af teledata. Læs hvorfor her.

Artikel top billede

Selv om regeringen for nylig fremlagde en redegørelse for at imødegå kritikken af de danske logningsregler, hagler spørgsmålene stadig ned over justitsministeren.

Et af argumenterne for de udskældte logninger, der koster teleselskaberne dyrt, er nemlig, at de har hjulpet politiet med at lokalisere personer og flugtruter.

I den forbindelse har Enhedslistens Pernille Skipper bedt om at få uddybet, hvor præcis disse data egentlig er med hensyn til at lokalisere en persons gøren og laden.

"Vil ministeren redegøre nærmere for, hvor præcist logning af teledata m.v. generelt kan anvendes til at lokalisere bestemte personers færden?" spørger hun.

Men svaret må hun kigge længe efter.

"Da anvendelsen af mobildata er et centralt efterforskningsredskab i større straffesager, kan udbredelse af mere præcis information om anvendelsen heraf samt den tekniske indretning af dette værktøj kompromittere politiets arbejde. Af hensyn til beskyttelsen af fortrolige oplysninger om politiets efterforskningsmetoder kan Rigspolitiet således ikke i en folketingsbesvarelse redegøre nærmere for anvendelsen af mobildata til lokalisering af bestemte personers færden."

Hun må nøjes med følgende overordnede svar fra ministeren:

"Historiske mobiltrafikdata består bl.a. af en angivelse af de mobilmaster, som en given mobiltelefon har været forbundet til ved påbegyndelse og afslutning af et opkald. Teleudbyderne fremsender med mellemrum en masteliste til politiet med angivelse af celle-id, adresse og koordinater for mobilmasterne. Det kan mere overordnet oplyses, at mobilmaster har forskellig rækkevidde afhængig af, hvor i landet de er opstillet, idet koncentrationen af master er afhængig af befolkningstætheden."

"Placering i forhold til en mobilmast giver således ikke en eksakt position for en mobiltelefon på et givent tidspunkt. Mobilmasterne kan endvidere være udstyret med enten retningsbestemte eller omnidirektionelle antenner, hvilket medfører en yderligere variation i angivelsen af mobiltelefonens position."

Læs også:

Minister udskyder beslutning om logningsbekendtgørelse igen.

Lognings-ballade: Justitsminister sætter it-ordfører på plads.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network