Danske søgesider lagt ned - ingen kender årsagen

Alle Eniro's søgesider ude af drift.

Artikel top billede

Det er lige nu umuligt at komme ind på Eniros populære søgesider dgs.dk, krak.dk og eniro.dk.

"Vi ved endnu ikke, hvorfor siderne er nede," fortæller Kristoffer Apollo, der er communication manager ved Eniro.

Også Eniro's svenske, norske og polske hjemmesider er ramt af nedbruddet, der startede i formiddags omkring klokken 11:00.

Nedbruddet sker efter flere hjemmesider har været udsat for DDoS-angreb gennem de sidste 14 dage, men Eniro ved endnu ikke, om virksomheden selv er udsat for et angreb.

Krak.dk er Danmarks tredje mest besøgte hjemmeside, og havde i februar måned mere end 12.5 millioner besøgende, det viser statistik fra fdim.dk.

Eniro: Vores teknikere undersøger sagen
Hjemmesiderne driftes fra Norge, hvor både norske og svenske teknikere nu er i gang med at undersøge problemet.

"Det drejer sig om alle koncernens hjemmesider, der er blevet lagt ned, så det er desværre et ret stort nedbrud," fortæller Kristoffer Apollo.

Eniro forventer dog, at hjemmesiderne snart er oppe igen.

"Lige nu er vi på et stadie, hvor vi burde se, at hjemmesiderne vil blive stabiliseret."

Drejer det sig om et DDoS-angreb?

"Det ved vi endnu ikke endnu," afslutter Kristoffer Apollo.

Læs også:
NemID-angribere: Vi slår til mod Nets igen i dag

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Netværksspecialist til IT i PET

    Københavnsområdet

    RackPeople

    Teknisk Lead

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S