Danske søgesider lagt ned - ingen kender årsagen

Alle Eniro's søgesider ude af drift.

Artikel top billede

Det er lige nu umuligt at komme ind på Eniros populære søgesider dgs.dk, krak.dk og eniro.dk.

"Vi ved endnu ikke, hvorfor siderne er nede," fortæller Kristoffer Apollo, der er communication manager ved Eniro.

Også Eniro's svenske, norske og polske hjemmesider er ramt af nedbruddet, der startede i formiddags omkring klokken 11:00.

Nedbruddet sker efter flere hjemmesider har været udsat for DDoS-angreb gennem de sidste 14 dage, men Eniro ved endnu ikke, om virksomheden selv er udsat for et angreb.

Krak.dk er Danmarks tredje mest besøgte hjemmeside, og havde i februar måned mere end 12.5 millioner besøgende, det viser statistik fra fdim.dk.

Eniro: Vores teknikere undersøger sagen
Hjemmesiderne driftes fra Norge, hvor både norske og svenske teknikere nu er i gang med at undersøge problemet.

"Det drejer sig om alle koncernens hjemmesider, der er blevet lagt ned, så det er desværre et ret stort nedbrud," fortæller Kristoffer Apollo.

Eniro forventer dog, at hjemmesiderne snart er oppe igen.

"Lige nu er vi på et stadie, hvor vi burde se, at hjemmesiderne vil blive stabiliseret."

Drejer det sig om et DDoS-angreb?

"Det ved vi endnu ikke endnu," afslutter Kristoffer Apollo.

Læs også:
NemID-angribere: Vi slår til mod Nets igen i dag

Annonceindlæg fra Computerworld

AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S