Danske søgesider lagt ned - ingen kender årsagen

Alle Eniro's søgesider ude af drift.

Artikel top billede

Det er lige nu umuligt at komme ind på Eniros populære søgesider dgs.dk, krak.dk og eniro.dk.

"Vi ved endnu ikke, hvorfor siderne er nede," fortæller Kristoffer Apollo, der er communication manager ved Eniro.

Også Eniro's svenske, norske og polske hjemmesider er ramt af nedbruddet, der startede i formiddags omkring klokken 11:00.

Nedbruddet sker efter flere hjemmesider har været udsat for DDoS-angreb gennem de sidste 14 dage, men Eniro ved endnu ikke, om virksomheden selv er udsat for et angreb.

Krak.dk er Danmarks tredje mest besøgte hjemmeside, og havde i februar måned mere end 12.5 millioner besøgende, det viser statistik fra fdim.dk.

Eniro: Vores teknikere undersøger sagen
Hjemmesiderne driftes fra Norge, hvor både norske og svenske teknikere nu er i gang med at undersøge problemet.

"Det drejer sig om alle koncernens hjemmesider, der er blevet lagt ned, så det er desværre et ret stort nedbrud," fortæller Kristoffer Apollo.

Eniro forventer dog, at hjemmesiderne snart er oppe igen.

"Lige nu er vi på et stadie, hvor vi burde se, at hjemmesiderne vil blive stabiliseret."

Drejer det sig om et DDoS-angreb?

"Det ved vi endnu ikke endnu," afslutter Kristoffer Apollo.

Læs også:
NemID-angribere: Vi slår til mod Nets igen i dag

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S