Forsvaret fyrer it-folk: Prikkerunde hurtigst muligt

Forsvaret har besluttet at nedlægge it-stillinger som følge af et forsvarsforlig.

Artikel top billede

Forsvaret må nedruste på mandskabssiden, når det gælder it-folk.

I hvert fald betyder et ingået forsvarsforlig, at man nedlægger flere it-stillinger.

"Effektiviseringerne medfører stillingsnedlæggelser i 2013 svarende til 21 stillinger ved Forsvarets Koncernfælles Informatiktjeneste i Hvidovre."

"Stillingsnedlæggelserne må forventes at medføre afskedigelser," hedder det i en officiel meddelelse om beslutningen fra Forsvarskommandoen.

FE fyrer og hyrer

For kort tid siden kunne Computerworld ligeledes beskrive hvordan også Forsvarets Efterretningstjeneste meldte ud, at cirka 20 mand skulle skæres bort.

Her ville man dog hyre nye folk, hed det.

Prikkerunden hos Forsvarets Koncernfælles Informatiktjeneste vil snart blive gennemført.

"Afskedigelse af de medarbejdere, der ikke kan omplaceres med videre forventes iværksat maj 2013," hedder det i den officielle meddelelse.

Sådan foregår det

Men leder af ledelsessekretariatet i Forsvarets Koncernfælles Informatiktjeneste, Preben Christensen forklarer til Computerworld, at det ikke nødvendigvis betyder, at prikkerunden finder sted om en uge.

For i første omgang vil FKIT-afdelingen, der tæller 312 mand, skulle vurdere medarbejderne. Derefter sendes det til Forsvarets Personeltjeneste, der så skal vurdere mulige genplaceringer og hvem, der skal prikkes.

Det er altså lidt usikkert, helt præcist hvornår den enkle medarbejder får klarhed over hvorvidt vedkommende er i spil.

"Jo før, jo bedre," siger Preben Christensen, der dog ikke ved præcist hvornår Personeltjenesten har foretaget ovennævnte øvelse.

Allerede i dag har man en idé om hvilke typer af it-stillinger, der skal skæres væk. Men indtil det ligger 100 procent fast, vil man ikke melde noget ud på den front.

Lederen oplyser endelig, at de ni stillinger klares ved naturlig afgang eller ved ikke at besætte stillinger.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S