Direktør efter hacker-advarsel: Vores data er sikre

Ingen udefrakommende kan skaffe sig adgang til vitale, danske bank-data, lyder det fra direktør, efter kendt hacker har advaret om sikkerhedshuller.

Artikel top billede

En af Danmarks største leverandører af netbanks-løsninger, SDC, afviser, at udefrakommende kan skaffe sig adgang til de vitale informationer, hvis serveren hackes.

Det sker, efter en kendt hacker har fortalt til Computerworld, at han har fundet flere alvorlige sikkerhedshuller i SDC's løsning. Det kan du læse mere om her.

"Informationen af portalbank.dk vil give information om de websider, som kunderne ser, når de er i netbanken. Det vil ikke give adgang til kundedata. Så det er ikke superkritisk, men dog vigtigt nok til, at vi beskytter os imod hackere - også på dette niveau," fortæller Helene Ekknud, der er direktør i SDC.

SDC: Undersøgelse viser ingen huller
Videoen fra hackergrupperingen har medført, at SDC har udført ekstra sikkerhedskontrol for at undersøge påstandene.

"Vi har foretagetekstra kontrol for at sikre, at vi ikke skulle have overset angreb, der ikke er blevet stoppet af de forsvarsmekanismer, vi har implementeret. Det er ikke tilfældet," skriver Helene Ekknud, der er direktør i SDC.

Hvordan har I udført kontrollen af sikkerheden?

"Det kan jeg ikke fortælle, fordi det vil åbne op for, hvordan vores sikkerhed er skruet sammen. Den ekstra kontrol, vi har, består i at kontrollere, om uvedkommende har været inde i systemerne, som de påstår. Og det kan vi konstatere, at det har de ikke.

I alt 42 ud af virksomhedens 138 kunder har valgt at integrere sine systemer med portalbank.dk.

SDC: Vi er forberedt
Virksomheden tager påstanden om sårbarheder alvorligt, og fremhæver samtidig at truslen altid vil være til stede.

"Vi tror på, at der hele tiden er nogle derude, der forsøger at hacke os. Det ligger simpelthen i tiden," fortæller Helene Ekknud og fortsætter:

"Vores sikkerhed sættes op omkring den forventning, at nogle vil prøve at angribe løsningerne, og så holder vi øje med det. Derfor har vi også eksterne virksomheder til at hjælpe med sikringen af portalbank.dk."

SDC vil dog ikke fortælle, hvilke virksomheder SDC lægger sikkerheden i hænderne på.

"Det kan vi ikke fortælle på grund af sikkerhedshensyn, men jeg kan fortælle, at det er en yderst velrenommeret virksomhed, vi bruger, og som også en del andre leverandører indenfor samme område benytter til det samme," siger Helene Ekknud.

Læs også: Hacker: Dansk netbanksleverandør er fyldt med huller.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    IT Forum Gruppen

    Senior Sales Manager hos ITF

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse