Mystisk kodefejl sender danske aktiehandler i sort

Det har ikke været muligt at handle aktier efter en kodelinje på mystisk vis forsvandt fra en server i en stor dansk bank.

Artikel top billede

(Foto: Phil Pell/iStockphoto)

Mandag 29. april var værst ramt.

Her blev der pludselig lukket for kontakten til Fondsbørsen og derved aktiehandler for FinansNetbankens kunder.

Og der er stadig problemer med at få it-systemerne til at virke helt efter bogen.

Det kan man læse i den popop-meddelelse, som FinansNetbankens kunder møder, når de forsøger at logge på investeringsportalens handelsmuligheder.

"En strømafbrydelse betyder, at der ikke er adgang til Fondsbørsen. Vi ved ikke hvornår problemet er løst," står der blandet andet.

For tredje dag i træk er der ikke adgang til Børsen..

"Som tidligere systemudvikler undrer jeg mig meget over, at en strømafbrydelse kan sætte dele af en web-bank ud af funktion," skriver FinansNetbanken-kunde Holger Hansen i en mail til Computerworld, efter han forgæves har forsøgt at få adgang til Børsen.

Og den samme undren lyder fra Jyske Bank, der har overtaget Finansnetbankens kunder, og som derfor har ansvaret for, at tingene fungerer.

Kodelinje forsvandt

I Jyske Bank arbejder man på højtryk for at få tingene på plads.

"Efter en planlagt nedlukning af it-systemerne i forbindelse med en varslet strømafbrydelse fik vi problemer i mandags," siger Gunnar Kappel, der er it-konsulent i Jyske Bank.

Sådan opstod problemet

Da serverne blev startet igen, opstod der nemlig problemer med synkroniseringen med SDC's systemer (Sparekassernes Datacentraler).

"Efter genstarten manglede der pludselig en linje i et script. Det kan vi ikke helt forklare endnu, men vi arbejder på at finde et svar. Hvordan en linje i et script kan forsvinde i denne sammenhæng er stadig en gåde," siger han.

"Der er blevet løst lidt op for problemerne, og der kan nu foretages strakshandler og lægge en bestillinger ind i systemet, men man kan altså stadig ikke handle direkte på Børsen."

Der er ikke et fast tidspunkt for en løsning, men der "arbejdes på højtryk for at finde en løsning."

Her har problemerne ramt

Problemet har ramt kunderne i FinansNetbanken og i det tidligere Sparekassen Lolland, der kører på samme it-system.

FinansNetbanken blev grundlagt 1. oktober 1991 under navnet Din Bank og har siden levet et omtumlet liv, hvor den blandt andet har været en del af SkandiaBanken, Eik Bank og Sparekassen Lolland.

Den 26. januar 2013 overtog Jyske Bank aktiviteterne i Sparekassen Lolland, og Jyske Bank har valgt at videreføre konceptet i FinansNetbanken.

SOS International

IT Procurement Manager

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv IT-supporter i PET's IT-servicedesk

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune