Mystisk kodefejl sender danske aktiehandler i sort

Det har ikke været muligt at handle aktier efter en kodelinje på mystisk vis forsvandt fra en server i en stor dansk bank.

Artikel top billede

(Foto: Phil Pell/iStockphoto)

Mandag 29. april var værst ramt.

Her blev der pludselig lukket for kontakten til Fondsbørsen og derved aktiehandler for FinansNetbankens kunder.

Og der er stadig problemer med at få it-systemerne til at virke helt efter bogen.

Det kan man læse i den popop-meddelelse, som FinansNetbankens kunder møder, når de forsøger at logge på investeringsportalens handelsmuligheder.

"En strømafbrydelse betyder, at der ikke er adgang til Fondsbørsen. Vi ved ikke hvornår problemet er løst," står der blandet andet.

For tredje dag i træk er der ikke adgang til Børsen..

"Som tidligere systemudvikler undrer jeg mig meget over, at en strømafbrydelse kan sætte dele af en web-bank ud af funktion," skriver FinansNetbanken-kunde Holger Hansen i en mail til Computerworld, efter han forgæves har forsøgt at få adgang til Børsen.

Og den samme undren lyder fra Jyske Bank, der har overtaget Finansnetbankens kunder, og som derfor har ansvaret for, at tingene fungerer.

Kodelinje forsvandt

I Jyske Bank arbejder man på højtryk for at få tingene på plads.

"Efter en planlagt nedlukning af it-systemerne i forbindelse med en varslet strømafbrydelse fik vi problemer i mandags," siger Gunnar Kappel, der er it-konsulent i Jyske Bank.

Sådan opstod problemet

Da serverne blev startet igen, opstod der nemlig problemer med synkroniseringen med SDC's systemer (Sparekassernes Datacentraler).

"Efter genstarten manglede der pludselig en linje i et script. Det kan vi ikke helt forklare endnu, men vi arbejder på at finde et svar. Hvordan en linje i et script kan forsvinde i denne sammenhæng er stadig en gåde," siger han.

"Der er blevet løst lidt op for problemerne, og der kan nu foretages strakshandler og lægge en bestillinger ind i systemet, men man kan altså stadig ikke handle direkte på Børsen."

Der er ikke et fast tidspunkt for en løsning, men der "arbejdes på højtryk for at finde en løsning."

Her har problemerne ramt

Problemet har ramt kunderne i FinansNetbanken og i det tidligere Sparekassen Lolland, der kører på samme it-system.

FinansNetbanken blev grundlagt 1. oktober 1991 under navnet Din Bank og har siden levet et omtumlet liv, hvor den blandt andet har været en del af SkandiaBanken, Eik Bank og Sparekassen Lolland.

Den 26. januar 2013 overtog Jyske Bank aktiviteterne i Sparekassen Lolland, og Jyske Bank har valgt at videreføre konceptet i FinansNetbanken.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S