Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Overblik: Så vildt har opgør om KMD's priser været

Få det fulde overblik over den langstrakte og hårde strid om KMD's priser, hvor topchefer i begge lejre har kæmpet i frontlinjen for at få ret.

Konflikten mellem landets kommuner og KMD har stået på igennem flere år.

Trusler om retssager har fløjet igennem luften. Ligesom fortrolighedsklausuler om priser er blevet understreget.

Stridens kerne har været priserne på de særlige monopol-systemer som KMD leverer til landets kommuner.

For der har fundet en prisstigning sted, som kommunerne højlydt har brokket sig over.

Omvendt har KMD kaldt udviklingen naturlig.

Herunder kan du læse et udpluk af de artikler, der belyser den langvarige konflikt, som altså nu er afsluttet.

Topchefer i frontlinjen

Blandt dokumentationen findes flere breve sendt fra både kommunale topchefer og KMDs administrerende direktør Lars Monrad-Gylling.

Kommuner forlanger indblik i KMD's udgifter

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere