Disse firmaer skal sikre ny bølge af e-forvaltning

Kendte og mindre kendte it-virksomheder findes på Digitaliseringssstyrelsens liste over dem, der kan hjælpe myndigheder med krav om digital post og NemSMS.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Fra udgangen af i år skal danske virksomheder have en digital postkasse, som myndigheder kan sende post til.

Og fra udgangen af 2014 skal borgere have det samme.

Ligesom også NemSMS er blevet et værktøj i den stigende digitaliseringsbølge mellem det offentlige og samfundet.

Men faktisk kræver de nye tiltag tekniske tiltag hos myndighederne, såfremt de skal kunne honorere det forventede fra deres side.

Dertil hentes typisk hjælp fra private virksomheder, der har løsninger, som netop kan integreres med eksempelvis digital post og NemSMS.

Netop en liste over it-virksomheder, der har gjort sig tanker om - eller hvis systemer ligefrem i dag kan honorere de nye krav, har Digitaliseringsstyrelsen udarbejdet på dets hjemmeside.

Listen tæller både kendte og mindre kendte it-virksomheder.

Hele listen

Du kan læse hele listen, som i øvrigt løbende bliver opdateret, her:

Bluewhale

Canon

Capevo

CIM Mobility

Convergens

CSC

FICS

Fujitsu

IBM

IST

Inopi

Itella

KMD

Logistics

Logiva

Medialogic

Post Danmark

Resultmaker

Scanjour

Strålfors

Team Data Solutions

Tieto

Traen

Kilde: Digitaliseringsstyrelsens hjemmeside, hvorfra du kan klikke på et link ved hver leverandør og læse mere om deres løsninger og planer på området.

Læs også: Her findes de mest fodslæbende it-danskere

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job