Kreditorer forlanger kvart milliard af konkursramte Finn Helmer

Finn Helmer står til at skulle af med sin Nimbus, indløse skrotpræmie for en bil og have hjælp af kendis-mægler. Men det rækker næppe til at betale alle kreditorernes krav.

Artikel top billede

291.167.133,90 danske kroner.

Sådan lyder summen af de simple krav jævnfør konkurslovens § 97, der ifølge en kurator-redegørelse fra 15. maj 2013 foreløbig er anmeldt til konkursbegæringen af Finn Helmer.

Finn Helmer bekræfter over Computerworld, at kravet er 291 millioner kroner.

Men han bestrider beløbet.

"Der er rejst krav for meget mere, end der er krav på," siger han til Computerworld.

Finn Helmer oplyser, at kreditorerne blandt andet er banker og kreditinstitutter.

Af opgørelsen udarbejdet af kurator til kreditorerne fremgår det, at Finn Helmer på tidspunktet for konkursbegæringen selv boede til leje i Schweiz.

"Finn Helmer boede til leje i en lejlighed i Schweiz. Lejemålet er opsagt og fraflyttet pr. 1. marts 2013 pga. lejerestancer," hedder det i cirkulæreskrivelsen.

Flere ejendomme og kendismægler

I det hele taget er flere ejendomme beskrevet i opgørelsen.

Det gælder også en ejendom i Jyllinge, der er sat til salg hos en kendis mægler.

"Ejendommen er sat til salg hos Statsaut. ejendomsmægler Pernille Sams for DKK 8.500.000. Ejendommen er overbehæftet, hvorfor der ikke er friværdi til boet," hedder det dog.

Også det tidligere domicil for fiberselskabet ComX er beskrevet i cirkulærebeskrivelser.

Ligesom en stribe køretøjer.

Nimbus og skrotpræmie

Blandt andet en AUDI RS6, Avant fra 2008, som er indregistreret i Schweiz.

"Bilen er vurderet til DKK 150-180.000. Kuratorerne har modtaget et konkret købstilbud på DKK 160.000," fremgår det.

Så meget er der ikke budt på en Fiat Ducato fra 1992.

"Bilen er i så ringe stand at nummerpladerne forud for konkursen er blevet indleveret. Bilen repræsenterer således alene en værdi svarende til skrotpræmie på ca. DKK 5.000," fremgår det af cirkulæreskrivelsen.

Heller ikke en Nimbus motorcykel fra 1957 forventes at indbringe de store summer.

"Motorcyklen forventes primært at være af affektionsværdi, hvorfor den foreløbigt medtages til DKK 5.000," hedder det.

Ikke en krone

Finn Helmers samlede bankindeståender på dekretdagen den 13. februar 2013 var i øvrigt 2.866,23 kroner.

"De tager alt fra mig, der er intet tilbage," siger Finn Helmer til Computerworld.

Finn Helmer vil imidlertid forsøge at få afprøvet flere forhold ved landsretten, da han er dybt uenig i fremgangsmåden og flere af beløbene.

Imidlertid erkender han blankt, at det bliver en svær kamp.

"Jeg har jo ikke en krone," siger han til Computerworld.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Financial Accounting

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Forretningsudvikler til porteføljestyring

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Service Delivery Manager (SDM)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job