Søges: Firma skal vurdere tilbud på 17 it-områder

Indkøbscentral søger et firma, der vil stå for vurdering af tilbud på 17 forskellige it-områder.

Artikel top billede

Det skal være et firma med hovedet skruet rigtigt på - eller også skal man i hvert fald kende andre, der ved rigtigt meget om it.

For SKI søger nu en rådgiver til at "forestå en faglig relevansevaluering af de tilbud, som SKI modtager på 17 forskellige delaftaler" på en stor it-hovedaftale. 

Delaftalerne drejer sig om ERP, ESDH, E-learning, CRM, GIS med videre.

"Rådgiver skal kunne foretage evaluering inden for alle 17 delaftaleområder eventuelt ved brug af underleverandører," hedder det. 

Opgaven består i at gennemgå tilbuddene og evaluere de tekster, som tilbudsgiverne har skrevet med henblik på at konstatere, hvorvidt det tilbudte har relevans inden for området eller ej, forklarer indkøbscentralen dog.

Erfaring vægter

Firmaer, der måtte være interesseret i at løse opgaven for SKI, skal blandt andet medsende bilag om "rådgivers personale" udfyldt med navn på projektleder, ansvarlig for evaluering af enkelte delaftale, samt ansvarlig for kvalitetssikring af enkelte delaftale".

Kontrakten tildeles dels på baggrund af pris - og dels på baggrund af kvalifikationer.

Prisen vægter således 60 procent. 

"De tilbudte medarbejder(e), 40%: Tilbudsgivers CV'er. Det vægtes positivt, at de tilbudte medarbejdere har erfaring med delaftaleområdet, samt erfaring med udbud og evaluering af tilbud," hedder det.

Herunder kan du få et overblik over alle de delaftaler rådgiveren - og eventuelle underleverandører skal arbejde med.

De 17 it-aftaler

Delaftalerne er som følger: 

• Delaftale 1: Enterprise ressource planning (ERP) løsninger
• Delaftale 2: Elektronisk sags- og dokumenthåndtering (ESDH)
• Delaftale 3: Undervisningsløsninger (Learning Management, LMS)
• Delaftale 4: Uddannelsesløsninger (E-Learning)
• Delaftale 5: Elektroniske samarbejdsløsninger (Collaboration)
• Delaftale 6: Relationsstyringsløsninger (CRM)
• Delaftale 7: Informationsindsamlings- og analyseløsninger (BI/DW)
• Delaftale 8: Geografiske Informations Systemer (GIS)
• Delaftale 9: Indkøbsløsninger
• Delaftale 10: Løn- og personaleløsninger
• Delaftale 11: Identity management- og sikkerhedsløsninger (IDM/SIK)
• Delaftale 12: Sprogteknologiske løsninger
• Delaftale 13: Elektroniske patient informations løsninger (EPI)
• Delaftale 14: Digitale selvbetjeningsløsninger
• Delaftale 15: Præsentationsintegrationsløsninger
• Delaftale 16: Indholdsstyringsløsninger (CMS)
• Delaftale 17: Applikationsintegrationsløsninger

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job