Søges: Firma skal vurdere tilbud på 17 it-områder

Indkøbscentral søger et firma, der vil stå for vurdering af tilbud på 17 forskellige it-områder.

Artikel top billede

Det skal være et firma med hovedet skruet rigtigt på - eller også skal man i hvert fald kende andre, der ved rigtigt meget om it.

For SKI søger nu en rådgiver til at "forestå en faglig relevansevaluering af de tilbud, som SKI modtager på 17 forskellige delaftaler" på en stor it-hovedaftale. 

Delaftalerne drejer sig om ERP, ESDH, E-learning, CRM, GIS med videre.

"Rådgiver skal kunne foretage evaluering inden for alle 17 delaftaleområder eventuelt ved brug af underleverandører," hedder det. 

Opgaven består i at gennemgå tilbuddene og evaluere de tekster, som tilbudsgiverne har skrevet med henblik på at konstatere, hvorvidt det tilbudte har relevans inden for området eller ej, forklarer indkøbscentralen dog.

Erfaring vægter

Firmaer, der måtte være interesseret i at løse opgaven for SKI, skal blandt andet medsende bilag om "rådgivers personale" udfyldt med navn på projektleder, ansvarlig for evaluering af enkelte delaftale, samt ansvarlig for kvalitetssikring af enkelte delaftale".

Kontrakten tildeles dels på baggrund af pris - og dels på baggrund af kvalifikationer.

Prisen vægter således 60 procent. 

"De tilbudte medarbejder(e), 40%: Tilbudsgivers CV'er. Det vægtes positivt, at de tilbudte medarbejdere har erfaring med delaftaleområdet, samt erfaring med udbud og evaluering af tilbud," hedder det.

Herunder kan du få et overblik over alle de delaftaler rådgiveren - og eventuelle underleverandører skal arbejde med.

De 17 it-aftaler

Delaftalerne er som følger: 

• Delaftale 1: Enterprise ressource planning (ERP) løsninger
• Delaftale 2: Elektronisk sags- og dokumenthåndtering (ESDH)
• Delaftale 3: Undervisningsløsninger (Learning Management, LMS)
• Delaftale 4: Uddannelsesløsninger (E-Learning)
• Delaftale 5: Elektroniske samarbejdsløsninger (Collaboration)
• Delaftale 6: Relationsstyringsløsninger (CRM)
• Delaftale 7: Informationsindsamlings- og analyseløsninger (BI/DW)
• Delaftale 8: Geografiske Informations Systemer (GIS)
• Delaftale 9: Indkøbsløsninger
• Delaftale 10: Løn- og personaleløsninger
• Delaftale 11: Identity management- og sikkerhedsløsninger (IDM/SIK)
• Delaftale 12: Sprogteknologiske løsninger
• Delaftale 13: Elektroniske patient informations løsninger (EPI)
• Delaftale 14: Digitale selvbetjeningsløsninger
• Delaftale 15: Præsentationsintegrationsløsninger
• Delaftale 16: Indholdsstyringsløsninger (CMS)
• Delaftale 17: Applikationsintegrationsløsninger

Læses lige nu

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job