Av-av: It-kæmpe halverer sælgernes bonus

Regnskabsskandale rammer sælgerne hårdt.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Sælgere hos Computer 2000, der er Tech Datas arm i England, er meget vrede.

Ifølge det engelske medie CRN er de netop blevet informeret om, at deres bonus for sidste måned er blevet halveret.

Op mod 250 sælgere skulle ifølge CRN blive ramt af bonus-bomben.

Og det er ikke småpenge, der er tale om. Bonus er en betragtelig del af lønnen. Ifølge engelske CRN's oplysninger er den mellem 9.000 kroner og 40.000 kroner om måneden.

Forklaringen på barberingen af bonussen er ifølge det engelske medies kilder den regnskabsskandale, der ramte Tech Data tidligere på foråret, hvor der øjensynligt manglede op mod 190 millioner kroner i mellemregninger med producenterne.

Blandt Tech Datas sælgere er vreden stor, fordi det efter deres opfattelse er penge, de allerede har tjent, der nu bliver taget fra dem.

"Det er ikke ligesom en bebudet lønnedgang, hvor man kan gå ud og lede efter andet arbejde," lyder en kommentar fra en anonym sælger til engelske CRN.

Det der især vækker vrede blandt sælgerne er, at alle sælgere skal bøde for en undersøgelse af uregelmæssigheder, som kun involverer ganske få medarbejdere.

Tech Data har ikke ønsket hverken at be- eller afkræfte engelske CRN's oplysninger.

Læs også:

Proppet med fejl: It-gigant mangler millioner i regnskab

Så mange millioner har ledende dansk it-firma tabt

Presset it-firma: Vi bliver i Danmark trods enorme tab

Dansk top-firma bløder: Pengene vælter ud

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Paychex Europe

Product Manager, AI & Shared Capabilities

Københavnsområdet

PensionDanmark

AI Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job