Av-av: It-kæmpe halverer sælgernes bonus

Regnskabsskandale rammer sælgerne hårdt.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Sælgere hos Computer 2000, der er Tech Datas arm i England, er meget vrede.

Ifølge det engelske medie CRN er de netop blevet informeret om, at deres bonus for sidste måned er blevet halveret.

Op mod 250 sælgere skulle ifølge CRN blive ramt af bonus-bomben.

Og det er ikke småpenge, der er tale om. Bonus er en betragtelig del af lønnen. Ifølge engelske CRN's oplysninger er den mellem 9.000 kroner og 40.000 kroner om måneden.

Forklaringen på barberingen af bonussen er ifølge det engelske medies kilder den regnskabsskandale, der ramte Tech Data tidligere på foråret, hvor der øjensynligt manglede op mod 190 millioner kroner i mellemregninger med producenterne.

Blandt Tech Datas sælgere er vreden stor, fordi det efter deres opfattelse er penge, de allerede har tjent, der nu bliver taget fra dem.

"Det er ikke ligesom en bebudet lønnedgang, hvor man kan gå ud og lede efter andet arbejde," lyder en kommentar fra en anonym sælger til engelske CRN.

Det der især vækker vrede blandt sælgerne er, at alle sælgere skal bøde for en undersøgelse af uregelmæssigheder, som kun involverer ganske få medarbejdere.

Tech Data har ikke ønsket hverken at be- eller afkræfte engelske CRN's oplysninger.

Læs også:

Proppet med fejl: It-gigant mangler millioner i regnskab

Så mange millioner har ledende dansk it-firma tabt

Presset it-firma: Vi bliver i Danmark trods enorme tab

Dansk top-firma bløder: Pengene vælter ud

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

    Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS