Av-av: It-kæmpe halverer sælgernes bonus

Regnskabsskandale rammer sælgerne hårdt.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Sælgere hos Computer 2000, der er Tech Datas arm i England, er meget vrede.

Ifølge det engelske medie CRN er de netop blevet informeret om, at deres bonus for sidste måned er blevet halveret.

Op mod 250 sælgere skulle ifølge CRN blive ramt af bonus-bomben.

Og det er ikke småpenge, der er tale om. Bonus er en betragtelig del af lønnen. Ifølge engelske CRN's oplysninger er den mellem 9.000 kroner og 40.000 kroner om måneden.

Forklaringen på barberingen af bonussen er ifølge det engelske medies kilder den regnskabsskandale, der ramte Tech Data tidligere på foråret, hvor der øjensynligt manglede op mod 190 millioner kroner i mellemregninger med producenterne.

Blandt Tech Datas sælgere er vreden stor, fordi det efter deres opfattelse er penge, de allerede har tjent, der nu bliver taget fra dem.

"Det er ikke ligesom en bebudet lønnedgang, hvor man kan gå ud og lede efter andet arbejde," lyder en kommentar fra en anonym sælger til engelske CRN.

Det der især vækker vrede blandt sælgerne er, at alle sælgere skal bøde for en undersøgelse af uregelmæssigheder, som kun involverer ganske få medarbejdere.

Tech Data har ikke ønsket hverken at be- eller afkræfte engelske CRN's oplysninger.

Læs også:

Proppet med fejl: It-gigant mangler millioner i regnskab

Så mange millioner har ledende dansk it-firma tabt

Presset it-firma: Vi bliver i Danmark trods enorme tab

Dansk top-firma bløder: Pengene vælter ud

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    STELLA CARE ApS

    Backend-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    LB Forsikring

    Afdelingschef for Digital Finans

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S