Av-av: It-kæmpe halverer sælgernes bonus

Regnskabsskandale rammer sælgerne hårdt.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Sælgere hos Computer 2000, der er Tech Datas arm i England, er meget vrede.

Ifølge det engelske medie CRN er de netop blevet informeret om, at deres bonus for sidste måned er blevet halveret.

Op mod 250 sælgere skulle ifølge CRN blive ramt af bonus-bomben.

Og det er ikke småpenge, der er tale om. Bonus er en betragtelig del af lønnen. Ifølge engelske CRN's oplysninger er den mellem 9.000 kroner og 40.000 kroner om måneden.

Forklaringen på barberingen af bonussen er ifølge det engelske medies kilder den regnskabsskandale, der ramte Tech Data tidligere på foråret, hvor der øjensynligt manglede op mod 190 millioner kroner i mellemregninger med producenterne.

Blandt Tech Datas sælgere er vreden stor, fordi det efter deres opfattelse er penge, de allerede har tjent, der nu bliver taget fra dem.

"Det er ikke ligesom en bebudet lønnedgang, hvor man kan gå ud og lede efter andet arbejde," lyder en kommentar fra en anonym sælger til engelske CRN.

Det der især vækker vrede blandt sælgerne er, at alle sælgere skal bøde for en undersøgelse af uregelmæssigheder, som kun involverer ganske få medarbejdere.

Tech Data har ikke ønsket hverken at be- eller afkræfte engelske CRN's oplysninger.

Læs også:

Proppet med fejl: It-gigant mangler millioner i regnskab

Så mange millioner har ledende dansk it-firma tabt

Presset it-firma: Vi bliver i Danmark trods enorme tab

Dansk top-firma bløder: Pengene vælter ud

IT-Forsyningen I/S

Leder af serverteam

Københavnsområdet

KMD A/S

Cloud-løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Csis Security Group A/S

Senior Software Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S