Av-av: It-kæmpe halverer sælgernes bonus

Regnskabsskandale rammer sælgerne hårdt.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Sælgere hos Computer 2000, der er Tech Datas arm i England, er meget vrede.

Ifølge det engelske medie CRN er de netop blevet informeret om, at deres bonus for sidste måned er blevet halveret.

Op mod 250 sælgere skulle ifølge CRN blive ramt af bonus-bomben.

Og det er ikke småpenge, der er tale om. Bonus er en betragtelig del af lønnen. Ifølge engelske CRN's oplysninger er den mellem 9.000 kroner og 40.000 kroner om måneden.

Forklaringen på barberingen af bonussen er ifølge det engelske medies kilder den regnskabsskandale, der ramte Tech Data tidligere på foråret, hvor der øjensynligt manglede op mod 190 millioner kroner i mellemregninger med producenterne.

Blandt Tech Datas sælgere er vreden stor, fordi det efter deres opfattelse er penge, de allerede har tjent, der nu bliver taget fra dem.

"Det er ikke ligesom en bebudet lønnedgang, hvor man kan gå ud og lede efter andet arbejde," lyder en kommentar fra en anonym sælger til engelske CRN.

Det der især vækker vrede blandt sælgerne er, at alle sælgere skal bøde for en undersøgelse af uregelmæssigheder, som kun involverer ganske få medarbejdere.

Tech Data har ikke ønsket hverken at be- eller afkræfte engelske CRN's oplysninger.

Læs også:

Proppet med fejl: It-gigant mangler millioner i regnskab

Så mange millioner har ledende dansk it-firma tabt

Presset it-firma: Vi bliver i Danmark trods enorme tab

Dansk top-firma bløder: Pengene vælter ud

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS