Derfor bliver du stadig plaget af fupopkald fra Somalia og Marokko

Din nattesøvn fortsætter med at blive forstyrret af fupopkald.

Artikel top billede

(Foto: Lisa F. Young)

Har du oplevet at blive ringet op midt om natten fra et land, hvor du med garanti hverken har slægtninge eller venner, udelukkende for at opleve, at røret bliver smidt på, så snart der er etableret forbindelse?

Så har du sandsynligt været mål for tele-fup. Og det vil du fortsætte med at være. Den danske telebranche kan ikke stoppe problemet selv.

Tele-fup-nummeret går i sin enkelhed ud på, at fupmagerne manuelt eller automatisk laver sekundkorte opkald til en lang række modtagere. Ofte vinder nysgerrigheden hos modtageren over fornnuften, og mange vælger at ringe nummeret op for at finde ud af, om der rent faktisk var nogen, der ville dem noget. Deres opkald går til et overtakseret nummer, som giver sig til udtryk på telefonregningen. Fupnummeret er også kendt som Wangiri.

Over de seneste måneder har danske telefonejere for eksempel oplevet massive opkaldsforsøg fra Marokko og senest Somalia (landekoderne +212 og +252).

Hjælp os med at hjælpe andre

De danske teleselskaber er klar over problemet.

"Når teleselskaberne bliver opmærksom på, at der foretages den type opkald, får man spærret opkald fra firmaets kunder til nummeret. Og det er ikke bare nummeret, der spærres, men typisk hele nummerserier," siger Jakob Willer, direktør for Telekommunikationsindustrien.

Teleselskaberne opfordrer kunderne til at gå ind på teleselskabernes hjemmesider, hvor der er nogle rapporteringværkstøjer. For eksempel beder TDC sine kunder om at indberette fupnumre her.

"Vi følger selv med og udsender også advarsler, når det sker. Den generelle opfordring er, at man skal lade være med at ringe tilbage," siger Jakob Willer.

Han oplyser, at der sker en udveksling af viden mellem selskaberne, så nummerserier, der er blevet benyttet til fupopkald, også bliver spærret hos de andre selskaber.

Derfor kan vi ikke stoppe det
Men på trods af den vidensudveksling fortsætter fupnummeret. De danske selskaber er forpligtet til at formidle trafikken internationalt, og det vil næppe sende sympatiske signaler til udlandet, hvis over en bred kam lukker ned for alt trafik fra for eksempelvis Somalia eller Marokko.

"Det mest optimale ville være, hvis man kunne få lukket ned for betalingsstrømmene, så de danske selskaber ikke skulle sende pengene ud af landet. Så kunne man fjerne incitamentet til overhovedet at gøre det," siger Jakob Willer på vegne af de danske teleselskaber.

"Men de internationale afregningssystemer er indrettet, så man ikke bare kan tilbageholde penge. Der er jo også lovlige tjenester, som overtakseres. Så det kan man desværre ikke," siger Jakob Willer.

"Vi vil gerne være med til at finde en løsning. For det er et problem".

Men på EU-plan er der måske et initiativ på vej.

Ifølge kontorchef Brian Wessel i Erhvervsstyrelsens afdeling for Erhvervsvilkår og Regulering har der netop været holdt det første møde i Berec, en europæisk sammenslutning af telemyndigheder, hvor kommissionens første udkast til fælles retningslinjer er blevet diskuteret. De danske teleselskaber vil snart blive indkaldt til at give deres besyv med.


LÆS OGSÅ:

Sådan blokerer du telefonsælgere og fupopkald fra udlandet

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS