Artikel top billede

Fujitsus danske topsælger skifter job

Fujitsus danske topsælger skifter job og skal nu sælge it-produkter for en anden it-gigant, hvor han skal oprette en særlig task force.

Christian Torp, der har været ansat hos it-virksomheden Fujitsu hos markedsdirektør de seneste fem år, skal nu begynde som nordisk salgschef for HP.

"Min ansættelse er en brik i en større investering, nemlig at vokse vores applications-forretning globalt," forklarer han om det nye job hos HP.

Den rutinerede it-mand har blandt andet været med til at stifte "Kommunalt Leverandør Forum Danmark" og har tidligere arbejdet hos cBrain, Schilling og Unisys.

Hos Fujitsu havde han ansvaret for den samlede markedsstrategi for den danske applikations-forretning samt salgsansvaret for dette.

Ny strategi og nyoprettet stilling

Forretningsområdet var udelukkende dansk, og omkring 90 procent af omsætningen stammede fra den offentlige sektor, primært kommuner og regioner.

"I mit nye job skal jeg have ansvaret for HP's applikationssalg i Norden og Baltikum," forklarer Christian Torp.

HP foretager i øjeblikket en stor strategisk investering i hele applikations-området. Christian Torps job er en nyoprettet stilling og er en del af denne vækstplan, oplyser han.

"Jeg får også ansvaret for at opbygge en dedikeret salgsorganisation i Norden til området," forklarer han.

Samtidig skal han oprette en særlig task force.

"Ud over den eksisterende organisation skal jeg have etableret et "special sales force" i Norden. Initielt vil dette være en udvidelse af salgsstaben på 5 til 6 personer," forklarer han videre.

De konkrete daglige opgaver vil blandt andet være at "prioritere de enkelte salgsmuligheder og være coach for de salgsteam, der arbejder på sagerne."

"Jeg vil også i nogle sager være direkte involveret med kunden", forklarer Christian Torp.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere