Fujitsus danske topsælger skifter job

Fujitsus danske topsælger skifter job og skal nu sælge it-produkter for en anden it-gigant, hvor han skal oprette en særlig task force.

Artikel top billede

Christian Torp, der har været ansat hos it-virksomheden Fujitsu hos markedsdirektør de seneste fem år, skal nu begynde som nordisk salgschef for HP.

"Min ansættelse er en brik i en større investering, nemlig at vokse vores applications-forretning globalt," forklarer han om det nye job hos HP.

Den rutinerede it-mand har blandt andet været med til at stifte "Kommunalt Leverandør Forum Danmark" og har tidligere arbejdet hos cBrain, Schilling og Unisys.

Hos Fujitsu havde han ansvaret for den samlede markedsstrategi for den danske applikations-forretning samt salgsansvaret for dette.

Ny strategi og nyoprettet stilling

Forretningsområdet var udelukkende dansk, og omkring 90 procent af omsætningen stammede fra den offentlige sektor, primært kommuner og regioner.

"I mit nye job skal jeg have ansvaret for HP's applikationssalg i Norden og Baltikum," forklarer Christian Torp.

HP foretager i øjeblikket en stor strategisk investering i hele applikations-området. Christian Torps job er en nyoprettet stilling og er en del af denne vækstplan, oplyser han.

"Jeg får også ansvaret for at opbygge en dedikeret salgsorganisation i Norden til området," forklarer han.

Samtidig skal han oprette en særlig task force.

"Ud over den eksisterende organisation skal jeg have etableret et "special sales force" i Norden. Initielt vil dette være en udvidelse af salgsstaben på 5 til 6 personer," forklarer han videre.

De konkrete daglige opgaver vil blandt andet være at "prioritere de enkelte salgsmuligheder og være coach for de salgsteam, der arbejder på sagerne."

"Jeg vil også i nogle sager være direkte involveret med kunden", forklarer Christian Torp.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job