På kursus her? Så er dine data blevet logget

Hvis du har været elev eller på kursus hos denne kursusdbyder, så er du blevet logget.

Artikel top billede

På Svendborg Erhvervsskole logger man medarbejderne, eleverne, de studererende og kursisterne.

Det fremgår af en anmeldelse til Datatilsynet. Registreringen sker "....af brug af Svendborg Erhvervsskoles IT-systemer."

"Log-filer slettes efter 6 måneder fra registrering," hedder det videre.

Konkret sker der "logning og behandling af medarbejderes, elevers, studerendes og kursisters brug af IT-systemerne på skolen, herunder internet og e-mail."

Hvorvidt der er tale om mail-størrelse, afsender og modtager, som andre myndigheder også logger, fremgår ikke direkte af anmeldelsen.

Til gengæld er formålet beskrevet.
 
"Ved begrundet mistanke om misbrug, at kontrollere medarbejderes, elevers, studerendes og kursisters brug af IT-systemerne."

Og

"Om nødvendigt at kunne skaffe sig adgang til medarbejderes, elevers og kursisters personlige drev m.v. i forbindelse med længerevarende sygdom, uansøgt afsked eller bortvisning," hedder det.

It-chef: Data slettes efter 60 dage
Computerworld har igennem mere end tre uger forsøgt at få oplyst, om data slettes efter de angivne tidsrum.

Derudover hvor ofte de loggede oplysninger om kursister er blevet anvendt - herunder logning af elever eller medarbejdere.

Forleden kom et foreløbigt svar per mail fra it-chef Per Jensen fra Svendborg Erhvervsskole, der har fået informationer fra en leverandør.

"Det er fra Uddata, der blandt andet leverer vores fraværsregistreringssystem og passer en del af vores gateway ud på internettet."

"De siger, at deres log-filer gemmes i 60 dage, og at de løbende overskrives," lyder det fra Per Jensen.

Annonce

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network