A-kasser angriber it-markedet: Stifter eget it-firma

A-kasser smider 45 millioner kroner efter et it-system og stifter samtidigt et it-firma. Andre a-kasser bliver nok koblet på.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

3F's a-kasse, Dana, der er de selvstændiges a-kasse, og DSA Dansk Sundhedspersonales a-kasse er gået sammen om at stifte it-firmaet Facilia.

Firmaet har udviklet et it-system, der skal bruges af a-kassernes tilsammen 400.000 medlemmer.

Men allerede nu har andre a-kasser også meldt sig interesserede i at komme på det nye system.

Det oplyser viceforretningsfører Gitte Hess fra 3Fs a-kassen.

Selve systemet har kostet cirka 45 millioner kroner at udvikle og det er et bevidst valg, at a-kasserne ikke sendte opgaven i udbud og fik en privat it-leverandør til at ordne opgaven.

"Vi ville gerne selv eje systemet," forklarer hun og peger på mulighederne for løbende at tilpasse og rette til.

1. april i år begyndte de første brugere at anvende systemet, da de skulle have udbetalt dagpenge.

Problemer

Det gik ikke helt gnidningssfrit, da der var kapacitetsproblemer med systemet, oplyser Gitte Hess.

Også i maj var der angiveligt problemer.

"I maj gik det langt bedre, men med små udfordringer," forklarer hun.

Siden blev systemet opjusteret og man fandt løsninger på udfordringer.

I dag kører systemet perfekt, ifølge viceforretningsføreren. Således har 22.500 brugere netop fået udbetalt dagpenge.

Senere i år skal de sidste to a-kassers brugere så også kobles på systemet, oplyser hun.

Der er fortsat ingen tidsplan for, hvornår andre a-kasser måtte blive koblet på.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

    Københavnsområdet

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Køge Kommune

    Specialist i Informationssikkerhed

    Region Sjælland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS