A-kasser angriber it-markedet: Stifter eget it-firma

A-kasser smider 45 millioner kroner efter et it-system og stifter samtidigt et it-firma. Andre a-kasser bliver nok koblet på.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

3F's a-kasse, Dana, der er de selvstændiges a-kasse, og DSA Dansk Sundhedspersonales a-kasse er gået sammen om at stifte it-firmaet Facilia.

Firmaet har udviklet et it-system, der skal bruges af a-kassernes tilsammen 400.000 medlemmer.

Men allerede nu har andre a-kasser også meldt sig interesserede i at komme på det nye system.

Det oplyser viceforretningsfører Gitte Hess fra 3Fs a-kassen.

Selve systemet har kostet cirka 45 millioner kroner at udvikle og det er et bevidst valg, at a-kasserne ikke sendte opgaven i udbud og fik en privat it-leverandør til at ordne opgaven.

"Vi ville gerne selv eje systemet," forklarer hun og peger på mulighederne for løbende at tilpasse og rette til.

1. april i år begyndte de første brugere at anvende systemet, da de skulle have udbetalt dagpenge.

Problemer

Det gik ikke helt gnidningssfrit, da der var kapacitetsproblemer med systemet, oplyser Gitte Hess.

Også i maj var der angiveligt problemer.

"I maj gik det langt bedre, men med små udfordringer," forklarer hun.

Siden blev systemet opjusteret og man fandt løsninger på udfordringer.

I dag kører systemet perfekt, ifølge viceforretningsføreren. Således har 22.500 brugere netop fået udbetalt dagpenge.

Senere i år skal de sidste to a-kassers brugere så også kobles på systemet, oplyser hun.

Der er fortsat ingen tidsplan for, hvornår andre a-kasser måtte blive koblet på.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job