A-kasser angriber it-markedet: Stifter eget it-firma

A-kasser smider 45 millioner kroner efter et it-system og stifter samtidigt et it-firma. Andre a-kasser bliver nok koblet på.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

3F's a-kasse, Dana, der er de selvstændiges a-kasse, og DSA Dansk Sundhedspersonales a-kasse er gået sammen om at stifte it-firmaet Facilia.

Firmaet har udviklet et it-system, der skal bruges af a-kassernes tilsammen 400.000 medlemmer.

Men allerede nu har andre a-kasser også meldt sig interesserede i at komme på det nye system.

Det oplyser viceforretningsfører Gitte Hess fra 3Fs a-kassen.

Selve systemet har kostet cirka 45 millioner kroner at udvikle og det er et bevidst valg, at a-kasserne ikke sendte opgaven i udbud og fik en privat it-leverandør til at ordne opgaven.

"Vi ville gerne selv eje systemet," forklarer hun og peger på mulighederne for løbende at tilpasse og rette til.

1. april i år begyndte de første brugere at anvende systemet, da de skulle have udbetalt dagpenge.

Problemer

Det gik ikke helt gnidningssfrit, da der var kapacitetsproblemer med systemet, oplyser Gitte Hess.

Også i maj var der angiveligt problemer.

"I maj gik det langt bedre, men med små udfordringer," forklarer hun.

Siden blev systemet opjusteret og man fandt løsninger på udfordringer.

I dag kører systemet perfekt, ifølge viceforretningsføreren. Således har 22.500 brugere netop fået udbetalt dagpenge.

Senere i år skal de sidste to a-kassers brugere så også kobles på systemet, oplyser hun.

Der er fortsat ingen tidsplan for, hvornår andre a-kasser måtte blive koblet på.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Compliance Manager til PET - Styrk vores IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse